Zerdeçalın Zararları

Zerdeçalın Zararları

Zerdeçalın zararları, zerdeçal daha çok yemeklere tat katmak için kullanılan baharatlar arasında yer almaktadır. Zencefilgiller ailesine ait olan zerdeçalın Anavatanı Doğu Hindistan'dır. Zerdeçal sarı renkli ve sivri yapraklara sahiptir. Yemeklere tat katmak kumaşlara ise renk vermek için sıkça kullanılır. Potasyum, demir, manganez, B6 ve C vitamini gibi kıymetli maddeler bakımından zengin içeriğe sahiptir. Yüzyıllardır sağlık için şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Meme kanseri, kolon kanseri, cilt kanseri ve prostat kanseri başta olmak üzere birçok kanser türünün tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. Kanser tedavisi gören ve kansere yakalanan kişilerde kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını engelleyici etki yaratır. Ciddi bir beyin hastalığı olan Alzheimere karşı da faydalıdır. Ciltte oluşan yaraların tedavisinde kullanılır. Antioksidan etkisi ile kanı temizleyici etki yaratarak damar tıkanıklığını önleyici özellik sağlar. Tüm bu faydalarının yanı sıra aşırı kullanımlarda ve bazı bünyelerde bazı yan etkilere neden olabilmektedir.

Zerdeçalın Zararları

 • Aşırı şekilde kullanıldığında bazı sağlık sorunlarına yol açabilecek olan zerdeçal bilinçli kullanıldığında her hangi bir yan etkiye neden olmaz. Bu nedenle bilinçli tüketilmelidir.
 • Baharatlara karşı hassas olan kişilerde kramp ve gaz ağrılarına yol açabilir.
 • Aşırı tüketimlerde kalp çarpıntısına yol açabilir.
 • Fazla tüketim nedeniyle mide bulantısı ve kusma yaşanabilir.
 • Kanama sorunu olan kişilerin zerdeçal tüketmemesi gerekir. Kan inceltici özelliği vardır. Bu nedenle özellikle operasyon geçirecek olan kişilerin tüketmemesi gerekir. Yine aynı şekilde her hangi bir operasyon sonrasında da bir süre tüketilmemesi gerekmektedir.
 • Karaciğer ile alakalı problem yaşayan kişiler mutlaka doktoruna danışarak kullanmalıdır.
 • Şeker hastaları için faydalı bir baharat olsa da kullanım miktarına dikkat edilerek kullanılmalıdır.
 • Çok fazla zerdeçal kullanımı kan hücrelerinde hasara yol açabilir.
 • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır.

Zerdeçalın Faydaları

 • Kanser tedavisinde alternatif tedavi yöntemlerindendir. Kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller.
 • Zerdeçal sindirim sisteminin sağlığına büyük oranda katkıda bulunur. Gaz, şişkinlik gibi problemlere karşı zerdeçal çiğ olarak kullanılabilir.
 • Karaciğer hastalıkların karşı faydalıdır. Vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırıcı vücut ısısını koruyucu etkisi vardır. Ancak karaciğer hastalarının dozajı için doktora danışarak kullanmasında yarar vardır.
 • Alzheimer hastalığına karşı iyi gelir. Alzheimer bir beyin hastalığıdır ve zerdeçalın Alzheimer hastalığını önleyici etkisi vardır. Hastalık oluşmuşsa bile ilerlemesini önleyerek hastalığın sürecini yavaşlatır.
 • Zerdeçal kilo vermek için tüketilebilir. Obezite ve fazla kilo ile mücadele eden kişiler zerdeçalı bitkisel tedavi olarak kullanabilir. Yemeklerle birlikte bir çay kaşığı zerdeçal tüketmek kilo sorunu olan kişiler için yeterli olur.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Öksürük ve grip gibi soğuk algınlığına bağlı gelişen hastalıklara karşı iyi gelir. Ciltte oluşan kesik ve yaralara zerdeçal tozu serpmek yaranın mikrop kapmasını engelleyerek yaranın iyileşme sürecini kısaltır.
 • Kolesterol seviyesini düzenleyici etkisi vardır.
 • Şeker hastaları için faydalıdır. Özellikle Tip2 diyabetin oluşumunu engeller.
 • Romatizmaya bağlı gelişen ağrıları hafifletir. Romatizma ağrılarına, iltihaplara karşı zerdeçal tüketilebilir.

Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçal toz şeklinde ya da çay olarak hazırlanarak kullanılabilir. Zerdeçal çayı hazırlamak için 1 çay kaşığı toz zerdeçal yeterli olur. 1 su bardağı suyun içine 1 çay kaşığı toz zerdeçal eklenerek 15 dakika kadar kısık ateşte kaynatılır. Kaynayan su süzülerek bal ve limon ile tatlandırılarak içilebilir. Günde en fazla 2 fincan zerdeçal çayı tüketilebilir.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Zerdeçal Alerji Yapar Mı?

Zerdeçal misk kokulu rengi altın turuncuya çalan genellikle baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Aynı zamanda bitkisel tedavilerde çay şeklinde de tüketilir. Şifalı bir bitki olan zerdeçal yumru şeklindeki kökleri taze olarak tüketilebilir ya da öğütülerek baharat gibi kullanılabilir. Zerdeçal zencefil ailesinden olduğu için özellikle zencefil alerjisi olanlarda alerjik etki yapabilir. Ayrıca sarı gıda boyasına alerjisi olanlarda da alerjik olabilir. Zerdeçalın bu etkisi döküntülerle ve nefes darlığı gibi sorunlarla ortaya çıkabilir. Alerjik etkileri cilt temasıyla zerdaçalı tüketmeden bile etkili olabilir. Bu nedenle alerjik bir yapınız varsa zerdeçalı az miktarda tüketerek bitkiyi test edip kullanmanızı öneririz.

Zerdeçal Mideye Dokunurmu?

Zerdeçal çeşitli rahatsızlıklarda bitkisel kür olarak tavsiye edilen bitkilerden biridir. Çok faydalı etkileri olmasına rağmen zerdaçalın bazı yan etkileri de bulunmaktadır.Zerdeçalın mideye dokunması daha çok çiğden tüketildiği zaman söz konusu olabilir. Pişirerek tükettiğiniz zerdeçal midede herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak eklem ağrıları gibi bazı kronik rahatsızlıklarda zerdeçal kullanmak mide sorunlarına yol açabilir. Ayrıca uzun süre zerdeçal kullanmak ve aşırı miktarda zerdeçal kullanmakta mide sorunlarına neden olabilir. Özellikle hiperaktivite ve hazımsızlık sorunu olan kişilerin zerdeçal kullanması tavsiye edilmez. Zerdeçalın mide ekşimesi ve hazımsızlık yaptığı da bilinenler arasındadır. Bu yüzden zerdeçal kullanmak isteyenler bir uzmana danışarak bunu tüketmelidir.

Zerdeçal Kaşıntı Yaparmı?

Zerdeçal sağlığımıza ve cildimize sağladığı faydalar nedeniyle yaygın olarak tüketilen bir bitkidir. Pek çok bitkisel kürün içinde, yemeklerde baharat olarak kullanılır. Ancak zerdeçalın yan etkileri de olabileceğini dikkate almalısınız. Kaşıntı sorunu alerjik bir reaksiyondur. Zerdeçalda zencefil familyasından olduğu için zencefil alerjisi olan kişilerin zerdeçala da alerjik reaksiyon göstermesi muhtemeldir. Ayrıca sarı gıda boyası alerjisi olan kişilerde zerdeçala alerjik tepki verebilir. Ciltte döküntü, kızarıklık, kaşıntı gibi sorunlar yaşanabilir. Zerdeçal alerjiniz olduğunu biliyorsanız, zerdeçalı tüketmekten ve temastan kaçınmalısınız.

Zerdeçal Kimler Kullanamaz?

Zerdeçal antioksidan etkisi olan kanserle,iltihapla savaşan, virüslerle, bakteri ve mantarlarla savaşan kıymetli bir bitkidir. Sağlığa pek çok faydası vardır. Ancak bazı kişiler zerdeçal kullanamaz. Zerdeçal kullanamaması gereken kişilerin başında hamileler ve emziren kadınlar gelmektedir. Kadınlar bu süreçlerde herhangi bir bitkiyi ya da besini doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır. Bunun dışında kan sulandırıcı ilaç ve ürün kullananlar, sindirim sisteminde herhangi bir iltihap olanlar, safra taşı sorunu olanlarda zerdeçal kullanmamalıdır. Zerdeçal hem bitkisel kürlerde, hem de baharat olarak kullanımı yaygın bir bitkidir. Ancak bunu kullanmak isteyenler mutlaka bir doktora danışmalıdır. Ayrıca yan etkilerinden dolayı zerdeçal aşırı miktarda tüketilmemelidir.

Zerdeçal Karaciğere Zararları?

Zerdeçal gerek yemeklere tat vermek için kullandığımız bir baharat, gerekse bitkisel kürlerde çeşitli sorunların giderilmesi için kullandığımız şifalı bir bitkidir. Ancak yararlarının yanında zerdeçalın yan etkilerine de dikkat edilmesi gerekir. Özellikle aşırı miktarda tüketilen zerdeçalın karaciğere zararı olduğunu bilmemiz gerekir. Karaciğer iltihabı ya da başka bir karaciğer sorunu olan kişilerin zerdeçalı tüketmemesi ya da az miktarlarda tüketmesi önerilir. Zerdeçalın toksik etkileri yapılan bilimsel çalışmalarla belirlenmiştir. Fazla miktarda tüketilen zerdeçal karaciğeri de ilgilendiren hazımsızlık, sarılık gibi sorunlara yol açabilir. Sonuç olarak zerdeçal karaciğer hastalığı olmayan kişilerce ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Karaciğer sorunları olanlar ise doktoruna danışarak gerekirse zerdeçalı tüketmemelidir.
Son Güncelleme : 07.04.2021 23:46:40
Zerdeçalın Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Zerdeçalın Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Zerdeçalın Zararları"
Merhaba. Zerdeçalı ben daha çok yemeklere tat vermesi için kullanıyorum. Ama sağlığımız için faydalı olduğunu da biliyorum. Bu yüzden kullanımı ile ilgili olarak nasıl ve ne şekilde yapılacağını bilmiyorum. Ben zerdeçalı aşırı derecede kullandığımda ne gibi sorunlarla karşılaşırım. Bana zerdeçalın zararları ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Germa . 31.08.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Propolis Zararları
Propolis Zararları
Propolis zararları, bilindik bir zararı olmayan propolisin antifungusid, antiseptik ve antibiyotik özelliği vardır. Bu nedenlerden dolayı da solunum sistemi, diş hastalıkları ve çeşitli hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak kullanılabilir....
Avakadonun Zararları
Avakadonun Zararları
Avakadonun zararları, avakado tüm dünyada sağlı ve cilt bakımı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cilt bakımı için üretilen kozmetik ürünlerin çoğunun içeriğinde avakadoya yer verilmektedir. Avakado yapı olarak tıpkı armudu anımsatmaktadır. Me...
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Nedir?Titanyum dioksit E171 koduyla kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Formülü ise TiO2'dir. Bu madde gıdalarda nem tutucu, renklendirici ve boyar madde olarak kullanılmaktadır. Beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, diş macunu, sabu...
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın zararları, Turunçgiller familyasına ait olan mandalina, yapraklarını dökmeyen bir meyve türüdür. Mandalina neredeyse yılın 9 ayı market ve pazarlarda bulunabilir. Ancak mandalina özel bir kış meyvesidir. Meyve olarak tüketilebileceğ...
Rezene Çayının Zararları
Rezene Çayının Zararları
Rezene çayının zararları, Rezene çayı rezene tohumlarının ezildikten sonra kaynar su ile demlenmesi sonucu elde edilen bir çaydır. Özellikle Çin ve Hindistan'da yüzyıllardır bitkisel tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve...
Epimedium Zararları
Epimedium Zararları
Epimedium Nedir; Epimedium, kadıntuzluğugiller familyasından olup, Uzakdoğu kökenli çok yıllık bir bitkidir. Cinsinden 60 yada daha fazla tür içeren otsu çiçekli bir bitkilerin ortak adıdır. Epimedium, diğer bir adı Azgın teke otu veya Keşi...
İmplant Zararları
İmplant Zararları
İmplant zararları, implant ağızdaki eksik dişlerin yerine yerleştirilen yapılardır. Tüm dünyada % 98 başarı oranıyla uygulanan bu yapılarda genellikle titanyum kullanılır. Bu nedenle vücutta alerjik bir reaksiyon ya da yan etki göstermezler. Titanyum...
Salebin Zararları
Salebin Zararları
Salebin zararları: Kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden biri olan salep, yabani orkide çiçeklerinin soğanlarından üretilir. Çayır otu ve çam çiçeği olarak da bilinen bu çiçeğin kökleri yıkandıktan sonra süt yada suyla kaynatılıp süzülerek i...
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları, meyveler özellikle diyet programlarının vazgeçilmezleridir. Sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyulan besinler birçok meyve tarafından karşılanabilir. Ayvada sağlıklı bir bünye için tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Vitamin ve...
Tarçının Zararları
Tarçının Zararları
Tarçının zararları, tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat türüdür. Tatlılar başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Daha çok soğuk nedeni ile oluşum gösteren hastalıkların tedavisinde tarçından yararlanılabilir. Kurutularak ...
Melisa Çayının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Melisa çayının zararları, Melisa bitkisi nane ile aynı familyaya ait bir bitkidir. Stres, kaygı, uyku problemleri, iştah açma gibi pek çok alanda başarılı bir bitkisel çaydır. Çok eski yıllarda melisa çayı böcek ısırmalarına karşı yaygın bir şekilde ...

 

Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Rezene Çayının Zararları
Epimedium Zararları
İmplant Zararları
Salebin Zararları
Ayvanın Zararları
Tarçının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Karabaş Otu Zararları
Kimyonun Zararları
Amonyak Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Leblebinin Zararları
Bcaa Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Süt Tozunun Zararları
Kostik Zararları
Limonun Zararları
Keçiboynuzu Zararları
Nar Suyunun Zararları
Papatya Çayının Zararları
Hibiskus Zararları
Kireçli Suyun Zararları
Bekunis Zararları
Ayçekirdeğinin Zararları
Popüler İçerik
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu zararları, şifalarından yararlanılan bitkilerin faydaları olduğu kadar zararları da olmaktadır. Özellikle yanlış kullanıldığı zaman ciddi...
Kimyonun Zararları
Kimyonun Zararları
Kimyonun zararları, maydanozgiller ailesine mensup olan bu bitki yaz mevsime doğru pembe ve beyaz renkli çiçekler açar. Bu bitki bilhassa Hindistan ...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Lib...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle gün...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık ...
Leblebinin Zararları
Leblebinin Zararları
Leblebinin zararları, leblebi nohudun kavrulması ile elde edilen bir yemiş türüdür. Sarı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi vardır. Özellikle Asya kıtası...
Bcaa Zararları
Bcaa Zararları
Bcaa zararları, Bcaa lösin, valin ve izolösin adlı amino asitlerden oluşan bir kombinasyondur. Amino asit vücudun fonksiyonel bir şekilde çalışabi...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Mayıs - 2021