Cipsin Zararları

Cipsin Zararları

Cipsin Zararları, Özellikle çocukların çok severek yediği ve büyüklerinde rağbet ettiği cips gerçekten tehlike saçıyor. Cipsler metabolizmada çeşitli hasarlara yol açıyor. Bazı uzmanlara göre cipsler o kadar zararlı ki üzerine sigara paketlerinde olduğu gibi sağlığa zararlıdır ibaresinin yazılması gerektiği görüşündeler. Cips yemenin sağlığa zararlı olduğunu vurgulayan uzmanlar kanserden, obeziteye, diyabetten, alzheimere kadar bir çok hastalığa neden olduğunu belirtmektedirler.


Cips gerek bünyesinde mevcut olan kalori gerekse içinde bulunan katkı maddeleri sebebiyle en sağlıksız ürünlerin başında gelmektedir. Uzmanlar cipsin içerisinde akrilamidin bulunduğunu belirtmektedirler. Akrilamidin ise kimyasal plastik sanayinde kullanılan ve sigarada bulunan kansere neden olan tehlikeli bir kimyasal madde olarak belirtiliyor. TÜBİTAK gıda incelemesi için piyasadan rastgele yirmi ürünü toplayıp incelemiş, bu ürünler kapsayan ev yemekleri, kavrulmuş çerez, fırıncılık mamulleri, cipsler, kahve, bisküvi, çikolata, kraker, bebek mamaları, patates kızartmaları, Türk tatlıları, ızgara, kebap, döner ve köfteden oluşan elli kadar gıdayı da analiz etmiştir. Yüksek ısıya maruz kalan cipsler, bebek bisküvileri, kraker ve kavrulmuş çerezlerde yüksek oranda akrilamidin tespit edilmiştir. Bu cipsteki katkı maddelerinin en tehlikeli olanıdır. 

Cipsin başka bir sakıncalı yönü ise patates ve mısırın kızartma işlemi sırasında yüksek oranlarda yağ emmesi bu sebepten de yüksek kalori ihtiva etmesidir. Cipsin içinde trans yağlarda bulunmaktadır. Trans yağlar ise diyabet, koroner kalp hastalığı ve obeziteye neden olabilmektedir. Ayrıca araştırmalara göre trans yağlar kısırlık, karaciğer bozuklukları, kanser, alzheimer ve parkinson gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu yağlar kandaki yağ oranını yükseltmektedirler. Ayrıca bunlara bağlı olarak kötü kolestrol seviyesini de yükseltmektedirler. 

Cipste ki yağlar sadece kalori boyutunu fazlasıyla aşmış durumdadır. Araştırmalara göre cips yiyen çocuklar yaklaşık olarak senede 9 kg yağ almaktadırlar. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerika Gıda ve İlaç Kurumu'na göre yetişkin bir kişi günde 6 gram tuz ve 65 gram yağ tüketmesi gerekiyor. Yani günde iki paket yiyen bir çocuk bu oranları fazlasıyla aşıyor. Ayrıca bu hesaplanan yağ oranı içerisinde kalbe son derece zararlı olan doymuş yağ oranının 20 gramı geçmemesi gerekiyor. Çocuklarımızın tükettiği bu cipslerin her bir paketinde 25 ile 33 gram arasında yağ ihtiva ediyor. 

Türkiye'de satılan patates cipslerinin üzerinde hangi oranda doymuş yağ ve hangi oranda trans yağ içerdiği belirtilmediği için bunları kesin olarak bilememekle beraber İngiliz Kalp Vakfının verilerine göre 100 gramlık patates cipsinde ki doymuş yağ oranı 10, trans yağ oranı ise 3 grama kadar çıkabiliyor. Bu açıdan bakıldığında 100 gram cips tüketen bir çocuk yetişkinlerin alması gereken ölçülerde yağ tüketmiş oluyor. 

Cipsin içerisinde ki yağlar genellikle damar sertleştiren yağlar olduğu için damarlar tıkanıyor. Bu noktada kalbi besleyen damarların olumsuz etkilendiği için kalp çok çalışıyor ve kalp krizlerine neden oluyor. 

ABD'deki California Üniversitesi'nin araştırmalarına göre doymuş yağ tüketimi 20 gramı aştığında obezite riski %80 ve kalp hastalıklarına yakalanma oranı %60 yükseliyor. Trans yağlar ise kalp damarlarında tıkanıklara neden olarak kalp krizi riskini iki katına çıkarıyor. Tuza karşı kampanya başlatan Dünya Sağlık Örgütü günlük tuz tüketiminin 3 gramı aşması durumunda felç ve kalp krizi ihtimalinin iki katına çıktığını belirtiyor. 

Yukarıda belirtilen araştırma sonuçlarına göre cipsin ne kadar zararlı olduğu daha iyi anlaşılıyor. Başta kendi sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı için bu tehlikeli maddeyi hem kendimizden hemde sevdiklerimizden uzak tutmalıyız. 

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Cips Kanser Yapar Mı?

Yapılan araştırmalara göre patates cipslerinin içerisinde bulunan akrilamid maddesinin, insan vücudunda birikerek beyaz kan hücrelerinin çoğalmasına neden olduğu ispatlanmıştır. Buda insanlarda kanser riskini arttırmaktadır. Öte yandan cipslerde kullanılan doymuş ve trans yağlar, insanlarda hem kanser riskini yükseltir hem de kalp hastalıklarına neden olurlar.

Cips Sivilce Yaparmı?

Cips bildiğimiz gibi patatesin kırılgan şekilde ince kesilerek kızartılmasıyla hazırlanır. Bunu genellikle hazır paketlenmiş şekilde alır ve tüketiriz. Cipsin sivilce yapma konusunda içerdiği yağ oranı ve cipsi ne kadar tükettiğimiz etkili olabilir. Cips üretiminde kullanılan yağ palm yağı temelli olan bitkisel yağdır. Çocuklar için üretilenlerde ise ayçiçeği kullanılabilir. Üreticiler Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının izin verdiği şekilde cips üretimi yapabilirler. Eğer cipsi izinli üretim yapan firmanın ürünleri arasında alıyor ve fazla tüketmiyorsanız sivilce yapması konusunda pek tereddüt etmemelisiniz. Ancak cildiniz sivilce oluşumuna yatkın ise ya da cildinizde sivilce varsa cips tüketmenizi pek önermeyiz. Cips bu kişilerde sivilce artışına neden olabilir. Ayrıca bilmediğiniz üretim izni olmayan firmaların cipslerini de tüketmemelisiniz. Bu cipslerin üretiminde kullanılan yağlar sağlıksız olabilir ve sivilce oluşumunu tetikleyebilir. İzin almış olan firmalar yağlarını devamlı kontrol ederek cips kalitesini korumaya özen gösterirler.

Cipsin İçinde Ne Var?

Cipsin içindeki temel malzemeler mısır ya da patates ve yağdır. Bunun dışında cips üretiminde tuz kullanılır. Cips üretimi yapan firmalar Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının belirlediği şartlarda üretim yaparlar. Üretim sırasında kullanılan yağlar dışarıdan ithal edilir. Çünkü HOSO ve palm yağı ülkemizde üretilmez. Cipslerin uluslararası kalite standardında olması için bu bitkisel yağlar üreticiler tarafından ithal edilir. Çocuklar için üretilen cipslerde ise doymamış yağ miktarı daha yüksek olan ayçiçeği kullanılabilir. Cipsin içine eklenen tuz oranıyla ilgili herhangi bir gıda kodeksi tebliği bulunmamaktadır. Bu nedenle üreticiler TSE tarafından belirlenmiş tuz oranı cipsin içinde kullanırlar. Bu malzemelerin dışında cipslerde çeşitli aromalarda kullanılabilir. Bunlar arasında domates, fıstık, peynir gibi ürünler vardır. Cips eğer aromalı şekilde üretilmiş ise içinde doğal ürün olmaz. Sadece ürünün aroması olur. İçeriğinde cips için domatesli yazıyorsa, domatesin doğal hali kullanılmış demektir. Bunların dışında kullanılan mısır ve patates ise ülkemizin ürünleri arasından özenle seçilir.
Son Güncelleme : 09.01.2021 03:19:01
Cipsin Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Cipsin Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

20 Yorum Yapılmış "Cipsin Zararları"
Yaa yemiycem diyorum fakat bagimli olmusum birakamiyorum... Napicam been ???
Olmazzz . 23.09.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
aynen Merve halada cipsler satılmaya devam ediyor bu işe son
Meraklı . 05.05.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
çok üzgünüm, çok severek yediğim bir şey, sağlıkçı olmama rağmen yiyorum, umarım bırakırım yemeyi
Rna . 02.03.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Ya of ya bu ne o zararlı bu zararlı onu yemeyin bunu içmeyin sevdiğimiz şeylerin hepsi zararlı ben yine de cips yerim,kola da içerim
Cemre . 17.11.2016
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
ben cipsin ne kadar zararlı olduğunu anladım ama hala yemek istiyorum bunun için bir çözüm yolunuz var mı
Zeynep İşlek . 11.04.2016
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Okumadım ama bence saçma siagara ne o zaman.
İlk Yorum . 06.02.2016
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Tadı güzel sağlığa zararlı
Tadı Güzel Sağlığa Zararlı . 22.01.2018
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Cok iyi oldu bunu okumam artik hic bi zaman cips yemeyecegim
Merve . 19.04.2017
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
ablam dediki cipsin içinde habire yedirten birşey varmış mesela 1 tane yedin ya bi tane daha yiyesein geliyormuş bende öyle oluyo ama nedense annemde olmuyo maşallah bunu ABDli biri bulmuş şimdi yiyesim yok ama genede ablam yiyiyo ve yüzünde gerçekten sivilce çıkıyor krem falan kullanıyo sivilce. patşatıyor onun da izi kalıyo habire krem alıp durur ya :):)
İrem . 10.06.2016
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
cips kalbe iyi gelen maddelerden biridir cips yiyen çocukların yüzünde sivilce yaratır çocuklarınıza söyleyin CİPS ÇOK ZARARLIDIR diyin.
Gizem Abacı . 12.07.2019 22:44:08
CEVAP YAZ
Bunu okuduktan sonra bir daha patates ve mısır cipslerinin yüzüne bakacağımı sanmıyorum.
Pergell . 30.06.2019 21:45:40
CEVAP YAZ
Yediğiniz çiplerin aslî da zehir olduğunu biliyor musunuz
Erdem . 30.11.2018 15:49:42
CEVAP YAZ
VALLA BİR DAHA YEMİYCEM DİYOM AMA OLMUYO BİLDİĞİN BAĞIMLILIK YAPTII
Yok Artık . 04.01.2018
CEVAP YAZ
ben yiyordum şimdi asla yemicem
Ali . 07.09.2017
CEVAP YAZ
Cips Yemeği hiç düşünüyorum bu bilgileri okuduktan sonra
Murat . 30.07.2017
CEVAP YAZ
Arkadaslar cips Yemek isteyen kendisi yapsin.TARIF patatesi ince kesin mikrodalgada 1.3arasi pisirin mikrodalgasi olmayon yagla tavada 13 dakika dakika pisirsin AFIYET OLSUN
Denis . 30.05.2017
CEVAP YAZ
Ama. Hala. Bu. Cinsler. Satılıyor
Gökçe . 27.05.2017
CEVAP YAZ
o zaman yemiycem arkadaşlamıda goster cem bence sidebuları yapın
Ali Efe . 09.01.2017
CEVAP YAZ
bu konuyu okur okumaz cips yeme isteğim geçti. cipsin bağımlılık yapmasının nedeni de içinde monosodyum glutamat diye bir maddenin olmasıymış.
Harun . 11.06.2016
CEVAP YAZ
Cipsin zararlarını aileme anlattim ve artik cips yememeye karar verdik
Elif Kınat . 14.03.2016
CEVAP YAZ
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Propolis Zararları
Propolis Zararları
Propolis zararları, bilindik bir zararı olmayan propolisin antifungusid, antiseptik ve antibiyotik özelliği vardır. Bu nedenlerden dolayı da solunum sistemi, diş hastalıkları ve çeşitli hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak kullanılabilir....
Avakadonun Zararları
Avakadonun Zararları
Avakadonun zararları, avakado tüm dünyada sağlı ve cilt bakımı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cilt bakımı için üretilen kozmetik ürünlerin çoğunun içeriğinde avakadoya yer verilmektedir. Avakado yapı olarak tıpkı armudu anımsatmaktadır. Me...
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Nedir?Titanyum dioksit E171 koduyla kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Formülü ise TiO2'dir. Bu madde gıdalarda nem tutucu, renklendirici ve boyar madde olarak kullanılmaktadır. Beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, diş macunu, sabu...
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın zararları, Turunçgiller familyasına ait olan mandalina, yapraklarını dökmeyen bir meyve türüdür. Mandalina neredeyse yılın 9 ayı market ve pazarlarda bulunabilir. Ancak mandalina özel bir kış meyvesidir. Meyve olarak tüketilebileceğ...
Rezene Çayının Zararları
Rezene Çayının Zararları
Rezene çayının zararları, Rezene çayı rezene tohumlarının ezildikten sonra kaynar su ile demlenmesi sonucu elde edilen bir çaydır. Özellikle Çin ve Hindistan'da yüzyıllardır bitkisel tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve...
Epimedium Zararları
Epimedium Zararları
Epimedium Nedir; Epimedium, kadıntuzluğugiller familyasından olup, Uzakdoğu kökenli çok yıllık bir bitkidir. Cinsinden 60 yada daha fazla tür içeren otsu çiçekli bir bitkilerin ortak adıdır. Epimedium, diğer bir adı Azgın teke otu veya Keşi...
İmplant Zararları
İmplant Zararları
İmplant zararları, implant ağızdaki eksik dişlerin yerine yerleştirilen yapılardır. Tüm dünyada % 98 başarı oranıyla uygulanan bu yapılarda genellikle titanyum kullanılır. Bu nedenle vücutta alerjik bir reaksiyon ya da yan etki göstermezler. Titanyum...
Salebin Zararları
Salebin Zararları
Salebin zararları: Kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden biri olan salep, yabani orkide çiçeklerinin soğanlarından üretilir. Çayır otu ve çam çiçeği olarak da bilinen bu çiçeğin kökleri yıkandıktan sonra süt yada suyla kaynatılıp süzülerek i...
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları, meyveler özellikle diyet programlarının vazgeçilmezleridir. Sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyulan besinler birçok meyve tarafından karşılanabilir. Ayvada sağlıklı bir bünye için tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Vitamin ve...
Tarçının Zararları
Tarçının Zararları
Tarçının zararları, tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat türüdür. Tatlılar başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Daha çok soğuk nedeni ile oluşum gösteren hastalıkların tedavisinde tarçından yararlanılabilir. Kurutularak ...
Melisa Çayının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Melisa çayının zararları, Melisa bitkisi nane ile aynı familyaya ait bir bitkidir. Stres, kaygı, uyku problemleri, iştah açma gibi pek çok alanda başarılı bir bitkisel çaydır. Çok eski yıllarda melisa çayı böcek ısırmalarına karşı yaygın bir şekilde ...

 

Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Rezene Çayının Zararları
Epimedium Zararları
İmplant Zararları
Salebin Zararları
Ayvanın Zararları
Tarçının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Karabaş Otu Zararları
Kimyonun Zararları
Amonyak Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Leblebinin Zararları
Bcaa Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Süt Tozunun Zararları
Kostik Zararları
Limonun Zararları
Keçiboynuzu Zararları
Nar Suyunun Zararları
Papatya Çayının Zararları
Hibiskus Zararları
Kireçli Suyun Zararları
Bekunis Zararları
Ayçekirdeğinin Zararları
Popüler İçerik
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu zararları, şifalarından yararlanılan bitkilerin faydaları olduğu kadar zararları da olmaktadır. Özellikle yanlış kullanıldığı zaman ciddi...
Kimyonun Zararları
Kimyonun Zararları
Kimyonun zararları, maydanozgiller ailesine mensup olan bu bitki yaz mevsime doğru pembe ve beyaz renkli çiçekler açar. Bu bitki bilhassa Hindistan ...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Lib...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle gün...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık ...
Leblebinin Zararları
Leblebinin Zararları
Leblebinin zararları, leblebi nohudun kavrulması ile elde edilen bir yemiş türüdür. Sarı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi vardır. Özellikle Asya kıtası...
Bcaa Zararları
Bcaa Zararları
Bcaa zararları, Bcaa lösin, valin ve izolösin adlı amino asitlerden oluşan bir kombinasyondur. Amino asit vücudun fonksiyonel bir şekilde çalışabi...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Mayıs - 2021