Cipsin Zararları Nelerdir?
10 Temmuz 2024

Cipsin Zararları Nelerdir?

Cipsin Zararları

Cipsler, özellikle çocuklar ve yetişkinler arasında oldukça popülerdir. Ancak bu ürünlerin sağlığa birçok zararı bulunmaktadır. Cipsler metabolizmada çeşitli hasarlara yol açabilir ve bazı uzmanlara göre, üzerlerinde sigara paketlerinde olduğu gibi "sağlığa zararlıdır" ibaresi bulunması gerektiği belirtilmektedir.

Cipslerin Sağlığa Zararları

Uzmanlar, cips tüketiminin kanser, obezite, diyabet ve Alzheimer gibi birçok hastalığa neden olabileceğini vurgulamaktadır. Cipsler, yüksek kalori ve zararlı katkı maddeleri içermesi nedeniyle sağlıksız ürünlerin başında gelmektedir.

Akrilamid Tehlikesi

Cipsler, içerdiği akrilamid maddesi ile dikkat çekmektedir. Akrilamid, kimyasal plastik sanayinde kullanılan ve sigarada bulunan kansere neden olan tehlikeli bir kimyasal maddedir. TÜBİTAK, yaptığı gıda incelemelerinde rastgele seçilen ürünlerde yüksek miktarda akrilamid tespit etmiştir. Bu ürünler arasında ev yemekleri, kavrulmuş çerez, fırıncılık mamulleri, cipsler, kahve, bisküvi, çikolata, kraker, bebek mamaları, patates kızartmaları, Türk tatlıları, ızgara, kebap, döner ve köfte gibi gıdalar bulunmaktadır.

Trans Yağlar ve Kalori Tehlikesi

Cipslerin bir diğer zararlı yönü ise yüksek yağ ve kalori içermeleridir. Cipsler, trans yağlar açısından zengindir ve bu yağlar diyabet, koroner kalp hastalığı ve obeziteye neden olabilmektedir. Araştırmalara göre, trans yağlar kısırlık, karaciğer bozuklukları, kanser, Alzheimer ve Parkinson gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Trans yağlar, kandaki yağ oranını ve kötü kolesterol seviyesini artırır.

Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Yapılan araştırmalara göre, cips tüketen çocuklar yılda yaklaşık 9 kg yağ almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerika Gıda ve İlaç Kurumu'na göre, yetişkin bir kişi günde 6 gram tuz ve 65 gram yağ tüketmelidir. Ancak çocuklar, günde iki paket cips tüketerek bu oranları fazlasıyla aşmaktadır. Ayrıca, doymuş yağ oranının 20 gramı geçmemesi gerektiği belirtilmektedir. Oysa çocukların tükettiği bu cipslerin her bir paketinde 25 ile 33 gram arasında yağ bulunmaktadır.

Damar Sertliği ve Kalp Hastalıkları

Cipslerdeki yağlar genellikle damar sertleştiren yağlardır ve bu nedenle damarlar tıkanabilir. Bu durum, kalbi besleyen damarları olumsuz etkileyerek kalp krizlerine neden olabilir. ABD'deki California Üniversitesi'nin araştırmalarına göre, doymuş yağ tüketimi 20 gramı aştığında obezite riski %80 ve kalp hastalıklarına yakalanma oranı %60 artmaktadır. Trans yağlar ise kalp damarlarında tıkanıklara neden olarak kalp krizi riskini iki katına çıkarmaktadır.

Sonuç

Yukarıda belirtilen araştırma sonuçlarına göre, cipslerin ne kadar zararlı olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Başta kendi sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı için bu tehlikeli maddeyi hem kendimizden hem de sevdiklerimizden uzak tutmalıyız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Cemre

04 Haziran 2024 Salı

Ya of ya bu ne o zararlı bu zararlı onu yemeyin bunu içmeyin sevdiğimiz şeylerin hepsi zararlı ben yine de cips yerim,kola da içerim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Cemre, anladığım kadaryla bu tür uyarılar seni bunaltmış. Dengeli bir şekilde tükettiğin sürece, ara sıra sevdiğin şeyleri yemenin ve içmenin sıkıntı yaratmayacağını düşünüyorum. Sağlıklı olman ıçin dikkatli olmakta fayda var ama kendini tamamen mahrum bırakmak zorunda değilsin.

2. Cevap
cevap

Vehb

Merhaba. Kimse keyfinden değilde daha çok insan sağlığını tahrip eden ve kimyasal içeren ürünler olduğu için onlar yerine daha organik meyve ve sebze tüketilmesi faydalı olur.

3. Cevap
cevap

Burcu

Ayn katiliyorumm

soru

rna

27 Mayıs 2024 Pazartesi

çok üzgünüm, çok severek yediğim bir şey, sağlıkçı olmama rağmen yiyorum, umarım bırakırım yemeyi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili rna,

Anladığım kadaryla zor bir durumla karşı karşıyasın. Sevdiğin bir şeyi bırakmak her zaman kolay değildir, ama sağlığın için doğru kararlırı vermek önemli. Desteğe ihtiyacın olursa burada olduğumu bilmeni isterim. Umarım bu süreci başarıyla atlatırsın.

Sevgilerle,

2. Cevap
cevap

Mukadder

Cips yeme alışkanlığı sadece çocuklarda değil büyüklerin de ilgisin çekmektedir. Cips içinde barındırdığı yağ insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden içine katılan katkı maddelerle her kesimi kendine çekmeyi başarıyor. Cipsin içerisindeki yağlar genellikle damar sertleştiren yağlar olduğu için damarlar tıkanıyor. Bu yüzden kalp krizleri ve damar tıkanıklığı yaşanır.

3. Cevap
cevap

Mehib

Malesef cips çağımızda bağımlılık haline geldi. Birkaç yıl içerisinde tüm dünyayı saran cips lezzetiyle bazen babaannelerimizi bile etkiledi. Bundan kurtulmanın bir yolu varmı bilmiyorum ama hem sağlığa zararlı diyoruz hem çocuklarımızın yemesinin önüne bir türlü geçemiyoruz. Cips konusunda cipsin tamamen kaldırılmasından başka bir çare olduğunu düşünmüyorum.

soru

harun

18 Mayıs 2024 Cumartesi

bu konuyu okur okumaz cips yeme isteğim geçti.

cipsin bağımlılık yapmasının nedeni de içinde monosodyum glutamat diye bir maddenin olmasıymış.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Monosodyum glutamat (MSG) içeren gıdaların bağımlılık yapabileceği konusunda yapılan araştırmalar ve tartışmalar bulunmaktadır. Ancak, cipsin sadece MSG içermesi bağımlılık yapmasının tek nedeni değildir. Cips gibi abur cubur gıdalar genellikle yüksek yağ, tuz ve şeker içeriği ile hazırlanmıştır ve bu bileşenlerin bir araya gelmesi de bağımlılık yapıcı etki yaratabilir. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak ve bu tür gıdalardan uzak durmak bağımlılığı önlemede önemli bir adım olabilir.

soru

Tadı güzel sağlığa zararlı

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Tadı güzel sağlığa zararlı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Tadı güzel sağlığa zararlı,

Görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Sizin için daha sağlıklı ve aynı zamanda lezzetli alternatifler üzerine konuşmak isterseniz, önerilerde bulunabilirim.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Toğay

Merhaba, tadı vazgeçilmez büyük küçük her damağa hitap ediyor insan yedikçe yiyesi geliyor bide öyle birşey var ki paketlerin içinde çok az, duyduğum bir araştırmaya göre cipsi yaparken japon tuzu kullanıyorlarmış, japon tuzu da bağımlılık yaptıran yedikçe soymama hissini veriyor. Japon tuzu da çok zararlıymış o yüzden az tüketmeliyiz.

soru

olmazzz

28 Nisan 2024 Pazar

Yaa yemiycem diyorum fakat bagimli olmusum birakamiyorum... Napicam been ???

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba olmazzz,

Anlıyorum, bazen alışkanlıkları bırakmak gerçekten zor olabiliyor. Öncelikle kendine biraz zaman tanı ve küçük adımlarla başlamaya çalış. Belki de bir uzmandan yardım almak işine yarayabilir. Destek almak her zaman işleri kolaylaştırır. Senin için en iyisini dilerim!

2. Cevap
cevap

Orbek

Merhabalar, paketlenmiş patates cipsi kızartılmış olması ve korucu özellikli kimyasallar içerdiğinden dolayı sağlıksızdır. Bağımlılık yapması kişinin tamamen nefisi ile alakalıdır. İnsanın kendi kendine zarar verecek birşeyi tüketmeye devam etmesi öncelikle allah katında doğru değildir. Bunun için atıştırmadık patlamış mısır, çerez gibi sağlıklı alışkanlıklara yönelmek en doğrusu olacaktır.

3. Cevap
cevap

Akçiçek

Cips yerine yoresel cerez tuketebilirsiniz. Mesala kahramanmaras tarhanasi, yufka ekmeginin kurutulmusu, kavrulmus nohut tuketebilirsiniz. Bu yiyecekler cips kadar zararli degildir.

soru

zeynep işlek

26 Nisan 2024 Cuma

ben cipsin ne kadar zararlı olduğunu anladım ama hala yemek istiyorum bunun için bir çözüm yolunuz var mı

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Zeynep Hanım,

Cips yemek isteğinizi anlıyorum. Sağlık açısından daha az zararlı alternatiflere yönelebilirsiniz. Örneğin, evde kendi cipsinizi yapmayı deneyebilirsiniz. İnce dilimlenmiş sebzeleri (patates, kabak, havuç gibi) fırında az yağ ile pişirerek daha sağlıklı bir atıştırmalık elde edebilirsiniz. Ayrıca, porsiyon kontrolü yaparak cips tüketiminizi sınırlayabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim!

2. Cevap
cevap

Taylan

Merhabalar, cipsin zararlarını bilerek canın istemesi tamamen nefistir. Bunun için olayı beyinde bitirip tüketmemeniz gerekir. Allah’ın emanet ettiği bu cana sağlık içerisinde bakılmalıdır.

3. Cevap
cevap

Berna

Tamamen nefis ile baş başbaşadınız. İnsan kendine bile bile kötülük yapmamalıdır. Meyve yüketimi yada başka sağlıklı herhangi bir şey size cipsi unutturmalıdır. Bunun in bir ilaç kullanılmaz insan kendi vücudunu terbiye edebilir.

soru

Merve

17 Nisan 2024 Çarşamba

Cok iyi oldu bunu okumam artik hic bi zaman cips yemeyecegim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merve hanım, sağlıklı bir karar vermişsiniz. Sağlığınıza dikkat ettiğiniz için tebrik ederim!

2. Cevap
cevap

Nadan

Cipsler özellikle çocukların vazgeçmediği bir besindir. Bence oldukça zararlı bir besindir. Çocukların hormonları veya daha ciddi rahatsızlara yol açacak şekilde içinde bilmediğimiz şeylerle yapılmaktadır. Bazıların da trans yağ kullanılmamıştır yazıyor ama yalan. Uzun süre raf ömrü olsun diye kimyasal maddelerle yapılmaktadır. Bilmediğimiz onca maddeler var ki ve bunlar bizlere zararlı.

soru

ALİ EFE

17 Nisan 2024 Çarşamba

o zaman yemiycem arkadaşlamıda goster cem bence sidebuları yapın

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Tabii ki, seninle aynı fikirdeyim. Arkadaşlarınla paylaşmak için bu tarifleri yapabilirsiniz. İyi eğlenceler dilerim!

soru

İlk yorum

14 Nisan 2024 Pazar

Okumadım ama bence saçma siagara ne o zaman.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

İlk yorum, okumadan saçma olduğuna karar vermek biraz aceleci bir yaklaşım olabilir. Kitabın konusunu veya yazarın amacını anlamadan yargılamak haksızlık olabilir. Belki de beklemediğin kadar ilginç bulabileceğin noktalar vardır. Bir göz atmanı tavsiye ederim.

2. Cevap
cevap

Saye

Cipsin zararları bilimsel olarak da kanıtlanmış ve faydası neredeyse hiç olmayan bir madde olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. Özellikle içerisinde bulunan trans yağlar ve cipsin üretim ortamındaki hijyenlerden dolayı cipsin tamamen zararlı olduğu söylenebilir. Özellikle çocukların hassas vücutları için bu besinlerden uzak durulmalıdır.

3. Cevap
cevap

Muhammed Taha

Cipsi çeşitli malzemelerin katılarak yapıldığı özellikle çocuklar tarafından severek tüketilen bir yiyecek çeşididir. İçerisinde trans yağ ve doymuş yağ olduğu için yağ oranı çok fazladır. Bu da insan vücudu için büyük tehdit ifade eder. Kilo yapma, kanser, mide ve bağırsak enfeksiyonu, diyabet, kalp damar hastalıkları gibi birçok hastalığa neden olur.

soru

Elif kınat

08 Nisan 2024 Pazartesi

Cipsin zararlarını aileme anlattim ve artik cips yememeye karar verdik

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Harika bir karar almışsınız! Cipsin aşırı tüketiminin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sağlıklı beslenmeye önem vermek, sadece sizin değil ailenizin genel sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Bu kararınızı destekliyorum, daha sağlıklı atıştırmalıklar seçerek ve dengeli beslenerek daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz. Başarılar!

soru

Meraklı

07 Nisan 2024 Pazar

aynen Merve halada cipsler satılmaya devam ediyor bu işe son

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Meraklı, cipslerin satışı konusunda endişelerini anlıyorum. Ancak, bu konuda daha geniş bir farkındalık yaratmak ve bilinçli tüketim alışkanlıkları geliştirmek önemli olabilir.

2. Cevap
cevap

Hüsnügül

Cipsi, özellikle çocuklar tarafından severek tüketilen bir yiyecek çeşididir. İçerisin de yüksek miktar da kalori ve insan vücudu için zararlı bazı besin öğelerini bulundurur. Kilo yapma, mide ve bağırsaklara zarar verme, trans yağı bulundurma gibi zararlı besinler bulundurur

3. Cevap
cevap

Felin

Patates cips, sağlıksız yağlar kullanılarak ve türlü baharatlar ile tatlandırılıp piyasaya süslü paketleriyle sunulan, özellikle de mide ve bağırsak rahatsızlıklarına sebebiyet veren, fiyatı ile de cep yakan yeni dönem alıştırmasıdır.

soru

irem

06 Nisan 2024 Cumartesi

ablam dediki cipsin içinde habire yedirten birşey varmış mesela 1 tane yedin ya bi tane daha yiyesein geliyormuş bende öyle oluyo ama nedense annemde olmuyo maşallah bunu ABDli biri bulmuş şimdi yiyesim yok ama genede ablam yiyiyo ve yüzünde gerçekten sivilce çıkıyor krem falan kullanıyo sivilce. patşatıyor onun da izi kalıyo habire krem alıp durur ya :):)

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sevgili İrem,

Ablan haklı olabilir, cips gibi atıştırmalıklar genellikle lezzet artırıcı maddeler içerir ve bu da daha fazla yeme isteği uyandırabilir. Bu tür yiyecekler bazılarında daha fazla yeme isteği yaratırken, bazılarında aynı etkiyi göstermeyebilir. Ayrıca, sivilce konusu da oldukça bireysel bir durumdur; cilt tipine ve genetik faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ablan için cilt bakımına dikkat etmek önemli, umarım kullandığı kremler yardımcı olur.

Sevgiler,

2. Cevap
cevap

Mutlugün

İrem hanım daha önce uzmanlar cips yeme konusunda uyarmışlardı. Cips aynı zamanda aşırı yağ içerdiği için cilt üzerinde de sivilcelere sebebiyet vermektedir. Obezite, hafiza zayıflığı, kanser gibi ciddi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Başta kendi sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı için bu tehlikeli maddeyi hem kendimizden hemde sevdiklerimizden uzak tutmamızda fayda vardır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

muzda radyasyon varmı

muzda radyasyon varmı

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kitle İletişim Araçlarının Zararları

Kitle İletişim Araçlarının Zararları

tarihi geçmiş yumurtanın zararları

tarihi geçmiş yumurtanın zararları

olgunlaştırılmış peynir zararları

olgunlaştırılmış peynir zararları

Pancarın Zararları Nelerdir?

Pancarın Zararları Nelerdir?

Viagranın Zararları Nelerdir?

Viagranın Zararları Nelerdir?

Güncel

Sosisin Zararları Nelerdir?

Sosisin Zararları Nelerdir?

Güncel

İsrafın Zararları Nelerdir?

İsrafın Zararları Nelerdir?

Güncel

Amonyak Zararları Nelerdir?

Amonyak Zararları Nelerdir?

küf kokusu zararları

küf kokusu zararları

ay çekirdeği kolesterolü yükseltir mi

ay çekirdeği kolesterolü yükseltir mi

Narın Zararları Nelerdir?

Narın Zararları Nelerdir?

hamilelikte polen yenir mi

hamilelikte polen yenir mi

Bıldırcın yumurtası nasıl yenirse faydalı olur

Bıldırcın yumurtası nasıl yenirse faydalı olur

bozuk ananas zehirlermi

bozuk ananas zehirlermi

muz böbreklere zararları

muz böbreklere zararları

Cipsin Zararları Nelerdir?

Cipsin Zararları Nelerdir?

Alkol ve Sigaranın Zararları Nelerdir?

Alkol ve Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sucuğun Zararları Nelerdir?

Sucuğun Zararları Nelerdir?

kreatin böbreklere zarar verir mi

kreatin böbreklere zarar verir mi

yoğurt suyunun zararları

yoğurt suyunun zararları

Emülgatör Zararları Nelerdir?

Emülgatör Zararları Nelerdir?

klor fazlalığında ne olur

klor fazlalığında ne olur

Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Radyasyonun Zararları Nelerdir?

çocuğun sakız yutması zararları

çocuğun sakız yutması zararları

limonlu suyun zararları

limonlu suyun zararları

Karanfil mideye zarar verir mi

Karanfil mideye zarar verir mi

hacamat tıbben uygun mu

hacamat tıbben uygun mu

Biranın Zararları Nelerdir?

Biranın Zararları Nelerdir?

makyaj cildi bozar mı

makyaj cildi bozar mı

artezyen suyu zararları

artezyen suyu zararları

Ayvanın Zararları Nelerdir?

Ayvanın Zararları Nelerdir?

Fazla Kitap Okumamanın Zararları Nelerdir?

Fazla Kitap Okumamanın Zararları Nelerdir?