Susamın Zararları

Susamın Zararları

Susamın zararları, susam A, E ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde başta bakır olmak üzere pek çok mineraller barındırmaktadır. İçeriği zengin olan susam şeker hastalığından kansızlığa pek çok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılabilir. Susam yoğun miktarda yağ barındıran bir besin kaynağıdır. İçeriğinde yağ ne kadar doymamış olsa da aşırı tüketimi başta kilo alışı olmak üzere pek çok sağlık sorununa yol açabilir. Farklı hastalıklardan dolayı devamlı ilaç kullanan kişilerin mutlaka doktora danışarak tüketmesi önerilir. Susam hassas bünyelerde bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Susam ile birlikte susam yağının da aşırı kullanımı sakıncalı olabilir.

Susamın Zararları

 • Susam içeriğinde kompleks protein barındıran bir besin maddesi olduğu için hassas bünyeli kişilerde alerjilerin oluşmasına yol açabilir. Susama karşı alerjisi olan kişilerde ciltte kızarıklık, döküntü, kaşıntı, baş dönmesi, tansiyon sorunları yaşanabilir.
 • Susamın çok fazla tüketimi kilo alımına yol açabilir.
 • Susamın yine fazla tüketilmesi ciltte akne ve sivilce oluşumuna yol açabilir.

Susamın Faydaları

 • Susamın şeker hastalığını önleyici etkisi vardır. Glikoz düzeyini kontrol altına alarak kan basıncını dengeler.
 • Kansızlığa karşı kullanılabilir. Özellikle siyah susam tohumları içeriğinde bol miktarda demir barındırmaktadır. Demir kansızlığa yol açan faktörleri ortadan kaldırarak kansızlık olasılığını azaltır. Aynı zamanda demir eksikliği nedeni ile oluşabilecek halsizlik, yorgunluk gibi sorunlara karşı da susam kullanılabilir.
 • Kalp ve damar sağlığını koruyucu etkisi vardır. Kötü kolesterolü düşürerek damar sağlığına katkıda bulunur. Aynı zamanda kalp krizi riskini en aza indidir.
 • Kansere karşı vücudu koruyucu etki yaratır. Kanserin önlenmesi ve tümör riskini azaltmak için kullanılabilir.
 • İçeriğinde bolca bulundurduğu lifler sayesinde sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler yaratır. Sindirim sisteminin daha aktif ve rahat çalışmasını sağlar. Ayrıca kabızlık, gaz gibi problemlere karşı iyi gelir.
 • İçerisinde bulunan magnezyum solunum yolu ile alakalı gelişen sorunlara karşı iyi gelir.
 • Radyasyon nedeni ile oluşan hasarları onarıcı etkisi bulunmaktadır. Radyasyona maruz kalan kişiler sorunları azaltmak için düzenli olarak susam kullanabilir.
 • Kemik sağlığı için hayati önem taşıyan maddeler içeren susamın içeriğinde yer alan kalsiyumun kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Ağız içi hijyeni sağlamak için tüketilebilir. Ağız içinde oluşan zararlı bakterileri ve mikropları öldürücü etkisi vardır.
 • Göz sağlığı için tıbbi amaçlı kullanılabilir. Özellikle siyah susam göz ve karaciğer sorunlarına karşı çözüm olarak düzenli tüketilebilir.
 • Saç ve cilt sağlığı için de önemi büyüktür. Susam tıpkı susam yağı gibi cilt ve saç sağlığı için düzenli kullanıldığında gözle görülür fark yaratır.
 • Susam yağının romatizmal hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ağrılar üzerinde olumlu etkileri vardır. Ağrıyan bölgeye susam yağı ile masaj yapıldığında ağrı hafifleyerek rahatlama sağlanır.
 • İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde tırnak bakımı, yüksek tansiyon, çocukların gelişimine destek ve kemik erimesi için kullanılabilir.
 • Vücuda enerji verici etkisi vardır.
 • Cinsel gücü arttırır.
 • Göğsü yumuşatarak nefes darlığına karşı iyi gelir.
 • Böbrek ve safrada oluşan taşların düşmesine yardımcı olur.
 • Yaşlanma etkilerini ve belirtilerini yavaşlatır.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Çiğ Susam Yenir Mi?

Susam genellikle kurabiye, simit gibi hamur işlerinde kavrularak yemeklerde pişirilerek tüketilen bir besindir. Severek yediğimiz tahinin ana maddesi olan susam yağlı bir tohumdur. Kavrulduğunda ya da pişirildiğinde bile oldukça şifalıdır. Susamı kavurduğunuzda ayrı bir aroması olur. Ancak çiğ susam yemek oldukça değerli vitaminleri ve yağları almanızı sağlar. Antioksidan olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklardan korunmanızı sağlar. Özellikle gelişme çağındaki bebeklerde çocuklarda çiğ susam çok faydalıdır. Salataların üzerine, kahvaltılarda yumurtanın, zeytinin, peynirin üzerine gezdirerek susamı çiğden rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Susam Mideye Dokunurmu?

Susam mide rahatsızlıkları olanlara önerilmeyen bir besindir. Özellikle reflü sorunu olan kişiler susam tüketmemeye çalışmalıdır. Reflü midenin içeriğinde bulunanların yemek borusuna kaçması sonucunda ortaya çıkar. Midenin içinde bulunan asitli içerik üst kısımda bulunan kasların gevşemesi nedeniyle yemek borusuna kaçar. Yemek borusu midenin iç çeperi gibi dayanıklı olmadığından asit nedeniyle tahriş olur. Bu yüzden hastalarda yemek borusu yanması, ilerleyen aşamada yara gibi sorunlar olur. Susam aynı sigara, kimyon, kahve gibi midenin üstündeki tutucu kasların gevşemesine neden olur.

Susam Sivilce Yapar Mı?

Susam yağlı bir besin olmasına rağmen direkt olarak sivilce yapar demek yanlış olur. Bazı cilt tipleri sivilce ve akne oluşumuna yatkın olur. Gerek genetik etkenlerden, gerekse cildin yağlı olmasından dolayı sivilceler daha kolay oluşabilir. Susam yağ içeriği fazla olduğundan sivilce oluşumuna yol açması için aşırı tüketilmesi gerekir. Ancak susam tüketimi sanırız böyle aşırı olmaz. Eğer cildiniz sivilce oluşumuna yatkın ise ya da cildinizde sivilceler varsa susam tüketimi sonrası sivilcelerin olduğu bölgede kızarıklık etkisi olabilir. Bu yüzden sivilce ile mücadele ederken beslenmenize dikkat etmeli, yağlı, şekerli besinlerden uzak durmalısınız. Susam ile birlikte susam yağını da ölçülü tüketmelisiniz.

Gebelikte Susam Yemek?

Susam yağlı bir tohum olmasına rağmen hamilelikte önerilen besinler arasındadır. İçerdiği bitkisel yağlarla ve vitaminlerle anne ve bebek açısından önemli faydalar sağlar. Ancak bunun yanında susam iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Hamilelikte ise kalsiyumun ayrı bir önemi vardır. Hem bebeğin kemik ve diş gelişiminde, hem de annenin kemik ve diş sağlığı için gerekli bir mineraldir. Yetişkinlerin günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg civarındadır. Susamın 88 gramı yaklaşık 1 yemek kaşığı günlük ihtiyaç duyulan kalsiyumun % 10 kadarını karşılar.
Son Güncelleme : 23.03.2021 04:54:13
Susamın Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Susamın Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

3 Yorum Yapılmış "Susamın Zararları"
Susam bağımlılık yapar mi? hergün mutlaka yeme isteği geliyo bana özellikle alıp bir avuc kadar yiyorum zararı olurmu?
Nesibe . 06.12.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Günde 1 veya 2 adet sabahları simit yiyorum karaciğerde yağlanma problemim var bu yağlanmayı çoğaltır mı
Ferhat . 19.06.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Ne zaman susamli olan birsey yesem midem bulaniyor rahatsiz olacak sekilde
Sakine . 13.11.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları, Bekunis kabızlığın kısa süreli tedavisinde kullanılan, 30 draje içeren blister ambalajlarda sunulan bir ilaçtır. Bekunis bağırsak mukozasına doğrudan etki ile bağırsak hareketlerini ve içeriğinin geçiş hızını artırır, elektrolit ve...
Kükürtün Zararları
Kükürtün Zararları
Kükürt Zararları; Genel olarak bir çok sanayi kollarında kükürt kullanılmaktadır. Bunların başında el katı sabunları ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Nitekim kükürt farklı çeşitlerde sıvı, katı ve toz şeklinde kullanılmaktadır. Kuru meyvelerin b...
Tinerin Zararları
Tinerin Zararları
Tinerin zararları özellikle gençler arasında yeterince bilinmediğinden dolayı çevremizde tiner çeken çocukları görebilmek de mümkün olabiliyor. Özellikle ergenlik döneminde başlayan iç çatışmalar sebebi ile böyle durumların ortaya çıkması ileride gen...
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Kirazın Zararları
Kirazın Zararları
Kirazın zararları, kiraz lezzetli bir yaz meyvesidir. Lezzetli olduğu gibi sağlık açısından da faydalıdır. Kiraz meyvesi, kiraz sapı ve çekirdekleri sağlık için birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. En önemli etkisi antioksidan özelliğid...
Nanenin Zararları
Nanenin Zararları
Nanenin zararları, Nane yüzyıllardır tüketimi yapılan bir bitkidir. Mutfaklarda baharat olarak kullanıldığı gibi çok eskilerden bu tara alternatif tıpta da başarı ile kullanılmaktadır. Nane sakız, şeker, ağız spreyi ve diş macunlarının içeriğinde de ...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle güneşli havayı çok seven bir bitkidir. Çorak toplarda yetişme gösteren, kökleri saçak şeklinde olan ve...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık kullanılır. Özellikle bayanların kullanmaları gereken otlar arasında ilk sıralarda yer alır. Bayan...
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları, Ağda, istenmeyen tüylerden arınmak, kurtulmak için kullanılan yapışkan çeşitli bir maddedir. Vücut bakımı için bayanların kıllarından kurtulma ve çok uzun süreli temizliğe sahip olması, aynı zamanda kıl köklerinin incelmesini sağla...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Libya'da bu tanrının tapınağı yanında hazırlanmakta idi. Amon tapınağını ısıtmada kullanılan deve ...
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları, Rutubet nem bulunan yerlerde küf mantarlarının üremesi sonucu küflenme meydana gelir. Nem ve sıcaklık küf mantarlarının üremesini sağlayan önemli etkenler arasındadır. Küfün ortaya çıkması için ilk önce uygun ortamın oluşması ger...
Kerevizin Zararları
Kerevizin Zararları
Kerevizin zararları, kalori bakımından düşük bir sebze olan kereviz çok fazla tüketilen bir sebze olmasa da sağlık açısından değerli bir besin kaynağıdır. A ve K vitaminleri bakımından iyi bir kaynaktır. Antioksidan özelliği ile de sağlık açısından g...

 

Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Nanenin Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Ağdanın Zararları
Amonyak Zararları
Rutubetin Zararları
Kerevizin Zararları
Balinin Zararları
Yoğurdun Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Susamın Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Ters İlişki Zararları
Power Plate Zararları
Bulgurun Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Cipsin Zararları
Yeşil Çayın Zararları
Avakadonun Zararları
Keçi Sütünün Zararları
Leblebinin Zararları
Patlıcanın Zararları
Asetonun Zararları
Buzdolabının Zararları
Burun Deldirmenin Zararları
Popüler İçerik
Balinin Zararları
Balinin Zararları
Balinin Zararları, Bali toulen denen bir kimyasal madde içermektedir. Toulen oldukça toksik bir maddedir. Bu madde vücuda oldukça büyük zararlar verme...
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun zararları, yoğurt dünya genelinde en çok tüketilen süt ürünlerinden biridir. Yoğurt yüzyıllardır birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılm...
Soğan Kürünün Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Soğan kürünün zararları, soğanın Anavatanı Güneybatı olsa da tüm dünyada yetiştirilen bir sebzedir. Günümüzde soğan yeşil ve kuru soğan olarak yaygın ...
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz sakızı zararları, sandaloz sakızı çok eski yıllardan günümüze kadar zayıflamak için kullanılan bir üründür. Günümüzde zayıflamak için yaygın ...
Ters İlişki Zararları
Ters İlişki Zararları
Ters ilişki zararları sebebi ile bayanların çok rahatsız oldukları bir ilişki türü olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle makat dediğimiz deliğin cinsel ...
Power Plate Zararları
Power Plate Zararları
Power plate zararları, Rus bilim adamları tarafından geliştirilen power plate yöntemi ile kişilerin daha sağlıklı ve zinde olması hedefleniyor. Ülkem...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022