Propolis Zararları

Propolis Zararları

Propolis zararları, bilindik bir zararı olmayan propolisin antifungusid, antiseptik ve antibiyotik özelliği vardır. Bu nedenlerden dolayı da solunum sistemi, diş hastalıkları ve çeşitli hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak kullanılabilir. Arıların yaptığı propolis doğal bir maddedir ve insan sağlığına çok faydası vardır. oldukça güçlü bir antioksidan olduğu için kişilerin kullanırken dikkatli olmaları önerilir. İçerisinde bir çok mineral ve vitaminler bulunmaktadır. Antiromatizmar etkiye sahip olan propolis adeta kişilere sağlıklı yaşamın kapılarını aralıyor.

Propolis önceki zamanlarda özellikle Mısır halkı tarafından çok kullanılmaktaydı. Mısırlılar propolisi ısının üzerinde eritip mumya yapma işleminde kullanırlardı. Ancak şimdiki zamanda propolis çeşitli hastalıklardan kurtulmak ve şifa bulmak için tercih ediliyor.

Propolis Zararları

 • Bal gibi arı ürünlerine karşı alerjisi olan kişilerin propolis tüketmeleri sağlık açısından sakıncalı olabilir.
 • 2 yaşının altında olan çocuk ve bebekler için propolis önerilmemektedir.
 • Hassas vücut tipine sahip olan kişiler için ideal olamayabilir. Propolis kullanmanız halinde ellerde ve vücutta kızarıklıklar, kaşıntı ve deri döküntüleri görülür ise kişinin zaman bırakmadan en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi önerilir. Görülen bu durum alerji belirtisi olabilir.
 • Astım rahatsızlığı olan kişiler propolis kullanmadan önce doktorlarına danışmalarında fayda olacaktır.
 • Kimyasal ilaç kullanan kişilerde propolis kötü etkilere nende olabilir. Propolis kullanmadan önce uzman tavsiyesi gerekebilir.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımından kaçınmak gerekebilir.
 • Alkol ile birlikte propolis kullanan kişilerde mide bulantısı ve kusma gibi sorunlar görülebilir. 

Propolis Faydaları

 • Kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirip destek verir.
 • Vücutta oluşmuş bazı izlerin giderilmesinde ve deri hastalarının iyileştirilmesinde tercih edilir.
 • LDL Kolesterolünü dengeler ve karaciğer büyümesinin de önüne geçer.
 • Herpes virüsü tehlikesine karşı kişileri koruma görevi üstlenir.
 • Düzenli olarak propolis tüketimi kişilerde enerji yoksunluğunu giderir ve gün boyu enerjik kalmalarını sağlar.
 • Bayanların korkulu rüyası olan meme kanserine kanseri hastalığına karşı bayanları korur.
 • Antioksidaitif bakımından çok yüksek bir etkiye sahiptir.
 • Sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve sindirim sıkıntısına iyi gelir.
 • Vücut için faydalı olan bakterilerin çoğalmasında fayda sağlar ve zararlı bakterilerin de azalmasın da fayda gösterir.
 • İltihap sökücü özelliği vardır ve aynı zamanda mikrop kırıcıdır.
 • Akne ve uçuk gibi cilt sorunlarında harici olarak kullanılabilir.
 • Faranjit, larenjit ve bademcik sorununa karşı iyileştirici özelliği vardır.
 • Ağız hastalıkları ve mukozaya karşı koruyucu etkenlere sahiptir. Özellikle gargara yapılması halinde ağızda olan yaraların iyileşmesini hızlandıracaktır.
 • Diş eti sağlığı için oldukça faydalıdır ve diş etlerinde görülen tahrişi ortadan kaldırır. Diş eti iltihabı ve peridontal hastalıklar için propolis çok faydalı olmaktadır.
 • Bağırsak da bulunan ve kansere nende olacak virüslerin yok olmasında fayda sağlar.
 • Kas gevşetici özelliği vardır ve iltihaplı hastalıkların iyileşmesinde fayda sağlar.
 • Mantar gibi deri hastalıklarının giderilmesinde faydası vardır ve yanık, ülser gibi sıkıntıları da kısa sürede iyileştirecektir.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Ham Propolis Yutulurmu?

Ham propolis yutmak sakıncalıdır. Propolis kovandan alındığı gibi kullanılmamalıdır. Çünkü arılar bunu ağaçlardan ve bitkilerden topladığı reçinemsi maddelerle hazırlıyor. Eğer yeteri kadar malzeme bulamazlarsa propolisi etraftan topladıkları boya, asfalt gibi maddelerle harmanlayabiliyorlar. Bu yüzden ham propolis kullanılmamalıdır. Önce propolis için çeşitli kimyasal analizler yapılarak içeriği belirlenmelidir. Daha sonra işlenerek sağlık için kullanıma uygun şekilde hazırlanmalıdır. Kovandan alınan propolisin alkolde eritilmesiyle hazırlanan sıvı halde kullanılması da sakıncalıdır. Gerçek propolis kullanmak bu arı ürününün bütün faydalarından yararlanmanızı sağlar. Laboratuvar ortamında propolisi vücudumuzun faydalanabileceği hale getirmek gerekir. Bu damla şeklinde olabilir ya da ballı ve arı sütlü karışım halinde olabilir. Propolisin saflaştırılması içinde etil alkol kullanılmamış olmalıdır. Ne yazık ki piyasada satılan ürünler talebi karşılamak için bu şekilde bir gün içinde hazırlanıyor. Normalde propolisin kullanıma hazır hale gelmesi 20-30 günü bulur. Ancak ticari rant kaygısı nedeniyle propolisi hak ettiği gibi tüketemiyoruz. Bu yüzden bilmediğiniz yerlerde satılan ham propolis veya karışım halindeki propolisi almamalısınız.

Emziren Anneler Propolis Kullanabilirmi?

Hamileler gibi emziren annelerinde propolis kullanmasını uzmanlar önermemektedir. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Diğer arı ürünlerinde olduğu gibi propolis içeriğinde de duyarlaştırıcı bazı maddeler vardır. Bu yüzden propolis emziren annelerde dolayısıyla bebekte alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ayrıca propolis içeriğinin bal, polen gibi arı ürünlerinde olduğu gibi içeriği, içerdiği maddelerin oranı her zaman standart değildir. Bu yüzden propolisin emzirme döneminde nasıl bir etki yapacağı hiç belli olmaz. Çok faydalı bir ürün olmasına rağmen, propolis emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Hamilelikte Propolis Kullanılır Mı?

Propolis fazla oranda antioksidan ve antimikrobiyal etkileri olan bir arı ürünüdür. Hamilelikte propolis gibi arı ürünlerinin kullanımı güvenli bulunmamaktadır. Bu yüzden gebe kadınların bunları kullanmamasında yarar vardır. Bunun başlıca nedeni arı ürünlerinin hamilelikte güvenilirliğine dair yeterli bilimsel çalışmanın yapılmamış olmasıdır. Ayrıca propolis gibi besinlerin içeriği her zaman aynı olmaz. Bunların içerdiği besin maddeleri tabiatın sunduklarına göre değişebilir. Bu da hamilelikte propolis kullanmamanız için yeterli bir sebeptir. Bebeğin sağlıklı gelişim için diyetinizde olan besinler için doktorunuza danışmalısınız.

Propolis Alerjisi?

Propolis bir arı ürünüdür. Arıların bitkilerden topladığı içeriklerle hazırlanan reçinemsi yapıda olan yapışkan bir maddedir. Propolis normalde alerji sorunu olanlara iyi gelen bir üründür. Mevsimsel alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Ancak bazı kişilerde propolis alerjisi olabilir. Bu kişilerin arı ürünlerine karşı alerjisi varsa propolise karşı da alerjik reaksiyon gösterebilirler. Yani bala alerjisi olan kişinin aynı tepsiyi propolise gösterme olasılığı yüksektir. Özellikle ciltte kızarıklık, kaşıntı, mide bulantısı gibi alerjik etkiler ortaya çıkarsa hemen propolis kullanımı bırakılmalıdır. Ayrıca propolis kullanırken alkol tüketen kişilerde de alerjik etki ortaya çıkabilir. Bu etki kişilerin kullandıkları ilaçlara karşı bir tepki olarak ta görülebilir. Bu nedenle propolis kullanmak isteyenler önce doktoruna danışmalıdır. Aynı şekilde hamilelerin ve emziren kadınların propolis kullanımında da doktoruna danışması gerekir. Çünkü bu dönemlerde propolis kullanımını güvenli olduğuna dair kesin bilgiler bulunmamaktadır. Vücut propolise karşı alerjik bir tepki gösterebilir. Bu anne ve bebek sağlığı açısından riskli olabilir.

Propolis Çoçuklara Verilir Mi?

Propolis denilen arı ürünü arıların bitkilerin saplarından, dal ve tomurcuklarından toplayarak yaptığı reçinemsi bir maddedir. İçeriği antibakteriyel ve antioksidanlardan zengindir. Antioksidan etkisi narla kıyaslanırsa yaklaşık 80 kat daha fazladır. Günümüzde yararlı etkileri nedeniyle propolis kullanımı oldukça artmıştır. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmesi, antibiyotiklerin yaptığı etkinin kat kat fazlasını yapması, kanserden koruması, hücre gelişimine yardımcı olması gibi etkileri çok önemlidir. Bu nedenle çocukları için propolis kullanmak isteyen ailelerin bunu çocuklarına verip veremeyeceği konusunda tereddütleri vardır. Bu kadar talep gören propolisin üretimi için çeşitli yöntemler kullanıldığını belirtelim. Bugün piyasada satılan ürünlerin çoğunluğu yukarıda saydığımız faydaları sağlamıyor. Çünkü üretim aşamasında propolis saflaştırılırken etil alkol kullanılmaktadır. Ülkemizde satılan propolislerin çoğunluğu da yurt dışından geliyor. Bunların üretim metotları propolisin faydalarını da ortadan kaldıracak türden. Aslında çocuklarınıza doktora danışarak propolis verebilirsiniz. Özellikle ballı arı sütlü karışımı ve sıvı halde olanı kullanabilirsiniz. Ancak doğru yöntemle üretilmiş gerçek propolis bulmanız gerekir. Diğerlerini çocuklarınıza vermeniz faydadan ziyade zarar da verebilir.

Propolis Karaciğere Zararları?

Propolisin karaciğere bilinen bir zararı yoktur. Aksine karaciğer için oldukça faydalıdır. Propolisin içeriğindeki gilisirizin denilen madde karaciğeri korumaya alır. Bu nedenle karaciğer hastalığı olan ve bu riski taşıyan kişilere propolis kullanımı önerilmektedir. Özellikle düzenli ilaç kullananlarda karaciğer toksisitesini azaltır. Ayrıca ALT, AST gibi karaciğer enzimlerinin çalışmasını sağlar. Karaciğerdeki doku hasarını tamir eder. Karaciğerdeki gamma globulinleri ve proteini arttırarak karaciğeri korumaya alır. Uzmanlar karaciğer yağlanması sorunu olanlara düzenli olarak her gün bir çay kaşığı propolis tüketimi önermektedir.

Propolis Kimler Kullanamaz?

Propolis çok eski yıllardan beri birçok faydasından yararlanılan bir üründür. Özellikle enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde yaygın şekilde kullanılan ve bu alanlarda etkisi ispatlanmış olan propolis polen ve bal gibi ürünlere karşı alerjisi olan kişiler haricinde herkes tarafından kullanılabilen bir üründür. Beraberinde gebelik döneminde, emzirme döneminde ve 1 yaş altı çocuklarda kullanımı önerilmeyen bir üründür.
Son Güncelleme : 02.03.2021 05:38:14
Propolis Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Propolis Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

4 Yorum Yapılmış "Propolis Zararları"
Kemoterapi görmekteyim,kullanabilirmiyim?(over CA)
Esma Turan . 28.05.2018
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Propolis çok güçlü doğal bir antibiyotik olduğu için, antibiyotik bilinci ile kullanılması gerekir. Gereğinden fazla ve bilinçsiz bir şekilde uzun süreli kullanılması halinde, vücudun savunma sisteminde tembelliği sebep olmaktadır. Diş iltihabı ve boğaz iltihabı için bazen bir defalık kullanım yeterli olmaktadır. Sinüs iltihabı için üç - beş gün, kanser hastaları için aylarca süren kullanım gerekmektedir. Propolis ten ideal bir fayda elde etmek için; Saf arı sütü ile birlikte kullanılması icap eder.
Vahdet Alacacı - 0535 796 52 19 . 03.07.2019 17:38:53
CEVAP YAZ
Propolis çiğnedikten sonra miğren krizi yaşadım o mu tetikledi yoksa denk mi geldi tekrar kullanmaya korkuyorum.
Fatma Üzüm . 16.10.2017
CEVAP YAZ
Tansiyon ilacı aspirin varis mide asidi giderici ilaç alıyorum. Propolisin kullanabilirmiyim .Teşekkürler.
Ragibe Elersu . 27.04.2019 17:06:02
CEVAP YAZ
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları, Bekunis kabızlığın kısa süreli tedavisinde kullanılan, 30 draje içeren blister ambalajlarda sunulan bir ilaçtır. Bekunis bağırsak mukozasına doğrudan etki ile bağırsak hareketlerini ve içeriğinin geçiş hızını artırır, elektrolit ve...
Kükürtün Zararları
Kükürtün Zararları
Kükürt Zararları; Genel olarak bir çok sanayi kollarında kükürt kullanılmaktadır. Bunların başında el katı sabunları ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Nitekim kükürt farklı çeşitlerde sıvı, katı ve toz şeklinde kullanılmaktadır. Kuru meyvelerin b...
Tinerin Zararları
Tinerin Zararları
Tinerin zararları özellikle gençler arasında yeterince bilinmediğinden dolayı çevremizde tiner çeken çocukları görebilmek de mümkün olabiliyor. Özellikle ergenlik döneminde başlayan iç çatışmalar sebebi ile böyle durumların ortaya çıkması ileride gen...
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Kirazın Zararları
Kirazın Zararları
Kirazın zararları, kiraz lezzetli bir yaz meyvesidir. Lezzetli olduğu gibi sağlık açısından da faydalıdır. Kiraz meyvesi, kiraz sapı ve çekirdekleri sağlık için birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. En önemli etkisi antioksidan özelliğid...
Nanenin Zararları
Nanenin Zararları
Nanenin zararları, Nane yüzyıllardır tüketimi yapılan bir bitkidir. Mutfaklarda baharat olarak kullanıldığı gibi çok eskilerden bu tara alternatif tıpta da başarı ile kullanılmaktadır. Nane sakız, şeker, ağız spreyi ve diş macunlarının içeriğinde de ...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle güneşli havayı çok seven bir bitkidir. Çorak toplarda yetişme gösteren, kökleri saçak şeklinde olan ve...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık kullanılır. Özellikle bayanların kullanmaları gereken otlar arasında ilk sıralarda yer alır. Bayan...
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları, Ağda, istenmeyen tüylerden arınmak, kurtulmak için kullanılan yapışkan çeşitli bir maddedir. Vücut bakımı için bayanların kıllarından kurtulma ve çok uzun süreli temizliğe sahip olması, aynı zamanda kıl köklerinin incelmesini sağla...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Libya'da bu tanrının tapınağı yanında hazırlanmakta idi. Amon tapınağını ısıtmada kullanılan deve ...
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları, Rutubet nem bulunan yerlerde küf mantarlarının üremesi sonucu küflenme meydana gelir. Nem ve sıcaklık küf mantarlarının üremesini sağlayan önemli etkenler arasındadır. Küfün ortaya çıkması için ilk önce uygun ortamın oluşması ger...
Kerevizin Zararları
Kerevizin Zararları
Kerevizin zararları, kalori bakımından düşük bir sebze olan kereviz çok fazla tüketilen bir sebze olmasa da sağlık açısından değerli bir besin kaynağıdır. A ve K vitaminleri bakımından iyi bir kaynaktır. Antioksidan özelliği ile de sağlık açısından g...

 

Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Nanenin Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Ağdanın Zararları
Amonyak Zararları
Rutubetin Zararları
Kerevizin Zararları
Balinin Zararları
Yoğurdun Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Susamın Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Ters İlişki Zararları
Power Plate Zararları
Bulgurun Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Cipsin Zararları
Yeşil Çayın Zararları
Avakadonun Zararları
Keçi Sütünün Zararları
Leblebinin Zararları
Patlıcanın Zararları
Asetonun Zararları
Buzdolabının Zararları
Burun Deldirmenin Zararları
Popüler İçerik
Balinin Zararları
Balinin Zararları
Balinin Zararları, Bali toulen denen bir kimyasal madde içermektedir. Toulen oldukça toksik bir maddedir. Bu madde vücuda oldukça büyük zararlar verme...
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun zararları, yoğurt dünya genelinde en çok tüketilen süt ürünlerinden biridir. Yoğurt yüzyıllardır birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılm...
Soğan Kürünün Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Soğan kürünün zararları, soğanın Anavatanı Güneybatı olsa da tüm dünyada yetiştirilen bir sebzedir. Günümüzde soğan yeşil ve kuru soğan olarak yaygın ...
Susamın Zararları
Susamın Zararları
Susamın zararları, susam A, E ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde başta bakır olmak üzere pek çok mineraller barındırmaktadı...
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz sakızı zararları, sandaloz sakızı çok eski yıllardan günümüze kadar zayıflamak için kullanılan bir üründür. Günümüzde zayıflamak için yaygın ...
Ters İlişki Zararları
Ters İlişki Zararları
Ters ilişki zararları sebebi ile bayanların çok rahatsız oldukları bir ilişki türü olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle makat dediğimiz deliğin cinsel ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022