Sirkenin Zararları

Sirkenin Zararları

Sirkenin zararları, hemen hemen her markette bulunan sirke turşu ve yemekler haricinde sağlık ve birçok hastalığın tedavisi için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüze ulaşana kadar yapılan birçok çalışma sirkenin farklı hastalıklara iyi geldiğini ve bazı rahatsızlıklara yakalanma olasılığını azalttığını açığa koymuştur. Sirke baş ağrısı, boğaz ağrısı, cilt bakımı, saç bakımı ve zayıflama gibi pek çok alanda gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir üründür. Sirkenin faydalarından etkili bir şekilde yararlanabilmek için katkı maddesi olmayan organik sirke kullanılmalıdır. Tüm bu faydaların yanı sıra sirkenin bazı durumlarda sağlık için zararları da oluşabilir. Bilinçsiz kullanımlarda sirke faydadan çok zarar verebilecek bir üründür.

Sirkenin Zararları

Genel sağlık için çok faydalı bir ürün olan sirke aşırı kullanımlarda vücutta yan etkilere yol açabilir. Özellikle ufak yaşlardaki çocuklarda kullanıma çok dikkat edilmelidir. Bazı hastalıklar ile mücadele eden kişiler de sirkeyi mutlaka sulandırarak kullanmalıdır. Sirke özellikle cilt hastalıkları üzerinde daha fazla fayda sağlamaktadır. Ancak kanamalı ve enfeksiyon sorunu olan yaralar için sirke uygun bir ürün değildir.

Sirkenin Zararları Nelerdir?

 • Sirke mutlaka su ile sulandırılarak kullanılmalıdır. Sirkenin direkt kullanımı tavsiye edilmemektedir.
 • Günümüzde kilo vermek amacı ile yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak daha fazla ve çabuk kilo vereyim diye aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Günlük aşırı tüketimlerde vücutta aşırı potasyum kaybı yaşanabilir.
 • Son 6 yıl içinde günlük çeyrek litre sirke tüketen kişilerde potasyum kaybı nedeni ile kemik zayıflığı görülme ihtimali oldukça yüksektir.
 • Boğaza sirke ile direkt gargara yapmak oldukça sakıncalıdır. Sirke ile gargara işlemi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.
 • Gebelik döneminde sirke tüketiminin güvenirliğini kanıtlayan bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle gebelerin sirke tüketimine başlamadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır.
 • Şeker hastaları için de uygun bir ürün değildir. Kan şekerinde düşüş yaşanma ihtimali yüksektir. Bu nedenle diyabet hastaları sirke tüketmekten kaçınmalı ya da doktora danışarak kullanmalıdır.
 • Asitli bir ürün olduğu için kullanımına dikkat edilmelidir. Direk cilde uygulandığında ciltte kızarıklık ve tahrişe yol açabilir. Sirkenin diş ve diş etlerine sağladığı fayda azımsanmayacak kadar çoktur. Ancak aşırı kullanımlarda diş minesine zarar verebilir.
 • Sirkenin asitli yapısı ishal, kabızlık, mide ekşime ve hazımsızlık gibi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle sindirim problemi yaşayan ve tedavi gören kişilerin dikkatli kullanması önemlidir.
 • İnsülin ve idrar söktürücü ilaç kullanan kişilerin yine dikkatli kullanması gereken ürünlerden birdir. Sirke kan şekerine direkt nüfus edebileceği gibi bu tür ilaç kullanan kişiler dikkatli kullanmalı en doğru doktora danışmalıdır.

Sirkenin Faydaları

 • Sirke vücutta insülin kuvvetini arttırıcı etkiye sahiptir. Özellikle gece yatmadan önce tüketilirse kan şekeri düzeyini kontrol altına alır.
 • Sirkenin kan şekerini düşürücü etkisi vardır.
 • Sedef hastalığına karşı sirke gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Özellikle sık sık nüksetme gibi bir özelliği olan sedef ciddi bir deri hastalığıdır. Bu tür hastalıklar psikolojik sorunlara da yol açabileceğinden oldukça ciddidir. Bu hastalık için birçok tedavi yöntemi denense de hastalığı direkt tedavi eden bir yöntem henüz bulunamamıştır. Sirke sedef hastalığın a karşı alternatif olarak kullanılabilir.
 • Cilt sağlığı için önemli bir üründür. Cilt hastalıklarına, sivilce ve akneye karşı kullanıldığında olumlu sonuçlar alınabilir. Ciltteki gözeneklerin açılmasını sağlayarak cildi zararlı maddelerden arındırır. Cilt temizliği için yarım tatlı kaşığı sirke 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılır. Hazırlanan karışım ciltte sorunlu olan bölgeye sürülür. 10 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. Gün aşırı 10 gün boyunca uygulandığında cildin pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.
 • Kilo vermeye yardımcı ürünlerden biridir. Kilo vermek için günümüzde en sık kullanılan ürünlerdendir. 1 kahve fincanı sirke, yarım incecik kıyılmış kuru soğan ve yeteri kadar su karıştırılır. Üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir. Zayıflamak için tüketilecek salatalara ilave edilerek kullanılır.
 • Yine zayıflamak için 1 kahve fincanı sirkeye 1 su bardağı su, yarım tatlı kaşığı bal, birkaç damla limon suyu, tarçın eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Zayıflamaya yardımcı olması için güvenle içilebilir.
 • Sinüzit hastalığına karşı faydalıdır.
 • Hıçkırığı giderici etkisi vardır.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Soğuk algınlığına karşı iyi gelir. Yüksek ateş ve göğüs tıkanıklıklarında kullanılabilir.
 • Eklem ağrıların karşı iyi gelir.
 • Kolesterol seviyesini kontrol altında tutar.
 • Vücuttaki zararlı bakterileri yok eder.
 • Kanser hastalığının gelişme sürecini yavaşlatır.
 • Tırnak ve ayak bakımı için kullanılabilir.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Sirke İçmek Mideye Zarar Verirmi?

Sirke içmek mideye zarar verecektir. Çünkü sirke asidik bir yapıya sahiptir. Özellikle boş mideye yani açken içilen sirke oldukça zararlıdır. Bunu genellikle zayıflamak isteyenler tercih ediyor. Sabahlar içilen sirkeli suyun vücutta biriken yağları yaktığı düşünülür. Ancak düzenli olarak aç karnına sirke içmek midenize düşünemeyeceğiniz şekilde zarar verebilir. Ayrıca bu uygulama yağları da yakmaz. Sadece sizleri tok tutar ve daha az yersiniz. Sirkeyi değil içmek saf olarak cildinize bile sürmemelisiniz. Yemeklerde iki tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde tüketmelisiniz.

Sirke Mideye Zarar Verir Mi?

Sağlık alanında vücuda katkısız faydaları olan sirke fazla ve yanlış tüketim nedeniyle bazı yan etkilere neden olabilir. Özellikle çocuklar ve bazı hastalıklara maruz kalan kişiler tarafından tüketilecekse çok dikkat edilmelidir. Tıbbi anlamda ve bilinçli kullanıldığında birçok probleme karşı fayda sağlayabilir. Sirke her ne için kullanılırsa kullanılsın mideye zarar vermemesi için inceltilerek kullanılmalıdır. Mide rahatsızlığı olan kişilerde mide problemlerini arttıracağı için kullanılmaması gerekir. Sirke sabahları inceltilmeden ya da inceltilerek aç karnına içildiğinde mide delinmesi başta olmak üzere mideyle ilgili birçok probleme yol açabilir. Mide ülseri ve gastrit gibi rahatsızlığı olanlar doktora danışarak kullanmaya özen göstermelidir.
Son Güncelleme : 16.03.2021 08:07:08
Sirkenin Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Sirkenin Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Sirkenin Zararları"
Ben sirkeyle yüzüm yandı doktor sasrdi dedi yaniga iki su gosterdi biri oksijen suyu buda sirke dedi neapcam simdi nasl tedavi edecem dedi vazelin surdu daha beter oldu iz kaldi
Büşra . 27.04.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Propolis Zararları
Propolis Zararları
Propolis zararları, bilindik bir zararı olmayan propolisin antifungusid, antiseptik ve antibiyotik özelliği vardır. Bu nedenlerden dolayı da solunum sistemi, diş hastalıkları ve çeşitli hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak kullanılabilir....
Avakadonun Zararları
Avakadonun Zararları
Avakadonun zararları, avakado tüm dünyada sağlı ve cilt bakımı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cilt bakımı için üretilen kozmetik ürünlerin çoğunun içeriğinde avakadoya yer verilmektedir. Avakado yapı olarak tıpkı armudu anımsatmaktadır. Me...
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Nedir?Titanyum dioksit E171 koduyla kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Formülü ise TiO2'dir. Bu madde gıdalarda nem tutucu, renklendirici ve boyar madde olarak kullanılmaktadır. Beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, diş macunu, sabu...
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın zararları, Turunçgiller familyasına ait olan mandalina, yapraklarını dökmeyen bir meyve türüdür. Mandalina neredeyse yılın 9 ayı market ve pazarlarda bulunabilir. Ancak mandalina özel bir kış meyvesidir. Meyve olarak tüketilebileceğ...
Rezene Çayının Zararları
Rezene Çayının Zararları
Rezene çayının zararları, Rezene çayı rezene tohumlarının ezildikten sonra kaynar su ile demlenmesi sonucu elde edilen bir çaydır. Özellikle Çin ve Hindistan'da yüzyıllardır bitkisel tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve...
Epimedium Zararları
Epimedium Zararları
Epimedium Nedir; Epimedium, kadıntuzluğugiller familyasından olup, Uzakdoğu kökenli çok yıllık bir bitkidir. Cinsinden 60 yada daha fazla tür içeren otsu çiçekli bir bitkilerin ortak adıdır. Epimedium, diğer bir adı Azgın teke otu veya Keşi...
İmplant Zararları
İmplant Zararları
İmplant zararları, implant ağızdaki eksik dişlerin yerine yerleştirilen yapılardır. Tüm dünyada % 98 başarı oranıyla uygulanan bu yapılarda genellikle titanyum kullanılır. Bu nedenle vücutta alerjik bir reaksiyon ya da yan etki göstermezler. Titanyum...
Salebin Zararları
Salebin Zararları
Salebin zararları: Kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden biri olan salep, yabani orkide çiçeklerinin soğanlarından üretilir. Çayır otu ve çam çiçeği olarak da bilinen bu çiçeğin kökleri yıkandıktan sonra süt yada suyla kaynatılıp süzülerek i...
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları, meyveler özellikle diyet programlarının vazgeçilmezleridir. Sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyulan besinler birçok meyve tarafından karşılanabilir. Ayvada sağlıklı bir bünye için tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Vitamin ve...
Tarçının Zararları
Tarçının Zararları
Tarçının zararları, tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat türüdür. Tatlılar başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Daha çok soğuk nedeni ile oluşum gösteren hastalıkların tedavisinde tarçından yararlanılabilir. Kurutularak ...
Melisa Çayının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Melisa çayının zararları, Melisa bitkisi nane ile aynı familyaya ait bir bitkidir. Stres, kaygı, uyku problemleri, iştah açma gibi pek çok alanda başarılı bir bitkisel çaydır. Çok eski yıllarda melisa çayı böcek ısırmalarına karşı yaygın bir şekilde ...

 

Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Rezene Çayının Zararları
Epimedium Zararları
İmplant Zararları
Salebin Zararları
Ayvanın Zararları
Tarçının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Karabaş Otu Zararları
Kimyonun Zararları
Amonyak Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Leblebinin Zararları
Bcaa Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Süt Tozunun Zararları
Kostik Zararları
Limonun Zararları
Keçiboynuzu Zararları
Nar Suyunun Zararları
Papatya Çayının Zararları
Hibiskus Zararları
Kireçli Suyun Zararları
Bekunis Zararları
Ayçekirdeğinin Zararları
Popüler İçerik
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu zararları, şifalarından yararlanılan bitkilerin faydaları olduğu kadar zararları da olmaktadır. Özellikle yanlış kullanıldığı zaman ciddi...
Kimyonun Zararları
Kimyonun Zararları
Kimyonun zararları, maydanozgiller ailesine mensup olan bu bitki yaz mevsime doğru pembe ve beyaz renkli çiçekler açar. Bu bitki bilhassa Hindistan ...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Lib...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle gün...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık ...
Leblebinin Zararları
Leblebinin Zararları
Leblebinin zararları, leblebi nohudun kavrulması ile elde edilen bir yemiş türüdür. Sarı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi vardır. Özellikle Asya kıtası...
Bcaa Zararları
Bcaa Zararları
Bcaa zararları, Bcaa lösin, valin ve izolösin adlı amino asitlerden oluşan bir kombinasyondur. Amino asit vücudun fonksiyonel bir şekilde çalışabi...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Mayıs - 2021