Sirkenin Zararları

Sirkenin Zararları

Sirkenin zararları, hemen hemen her markette bulunan sirke turşu ve yemekler haricinde sağlık ve birçok hastalığın tedavisi için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Günümüze ulaşana kadar yapılan birçok çalışma sirkenin farklı hastalıklara iyi geldiğini ve bazı rahatsızlıklara yakalanma olasılığını azalttığını açığa koymuştur. Sirke baş ağrısı, boğaz ağrısı, cilt bakımı, saç bakımı ve zayıflama gibi pek çok alanda gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir üründür. Sirkenin faydalarından etkili bir şekilde yararlanabilmek için katkı maddesi olmayan organik sirke kullanılmalıdır. Tüm bu faydaların yanı sıra sirkenin bazı durumlarda sağlık için zararları da oluşabilir. Bilinçsiz kullanımlarda sirke faydadan çok zarar verebilecek bir üründür.

Sirkenin Zararları

Genel sağlık için çok faydalı bir ürün olan sirke aşırı kullanımlarda vücutta yan etkilere yol açabilir. Özellikle ufak yaşlardaki çocuklarda kullanıma çok dikkat edilmelidir. Bazı hastalıklar ile mücadele eden kişiler de sirkeyi mutlaka sulandırarak kullanmalıdır. Sirke özellikle cilt hastalıkları üzerinde daha fazla fayda sağlamaktadır. Ancak kanamalı ve enfeksiyon sorunu olan yaralar için sirke uygun bir ürün değildir.

Sirkenin Zararları Nelerdir?

 • Sirke mutlaka su ile sulandırılarak kullanılmalıdır. Sirkenin direkt kullanımı tavsiye edilmemektedir.
 • Günümüzde kilo vermek amacı ile yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak daha fazla ve çabuk kilo vereyim diye aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Günlük aşırı tüketimlerde vücutta aşırı potasyum kaybı yaşanabilir.
 • Son 6 yıl içinde günlük çeyrek litre sirke tüketen kişilerde potasyum kaybı nedeni ile kemik zayıflığı görülme ihtimali oldukça yüksektir.
 • Boğaza sirke ile direkt gargara yapmak oldukça sakıncalıdır. Sirke ile gargara işlemi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.
 • Gebelik döneminde sirke tüketiminin güvenirliğini kanıtlayan bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle gebelerin sirke tüketimine başlamadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdır.
 • Şeker hastaları için de uygun bir ürün değildir. Kan şekerinde düşüş yaşanma ihtimali yüksektir. Bu nedenle diyabet hastaları sirke tüketmekten kaçınmalı ya da doktora danışarak kullanmalıdır.
 • Asitli bir ürün olduğu için kullanımına dikkat edilmelidir. Direk cilde uygulandığında ciltte kızarıklık ve tahrişe yol açabilir. Sirkenin diş ve diş etlerine sağladığı fayda azımsanmayacak kadar çoktur. Ancak aşırı kullanımlarda diş minesine zarar verebilir.
 • Sirkenin asitli yapısı ishal, kabızlık, mide ekşime ve hazımsızlık gibi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle sindirim problemi yaşayan ve tedavi gören kişilerin dikkatli kullanması önemlidir.
 • İnsülin ve idrar söktürücü ilaç kullanan kişilerin yine dikkatli kullanması gereken ürünlerden birdir. Sirke kan şekerine direkt nüfus edebileceği gibi bu tür ilaç kullanan kişiler dikkatli kullanmalı en doğru doktora danışmalıdır.

Sirkenin Faydaları

 • Sirke vücutta insülin kuvvetini arttırıcı etkiye sahiptir. Özellikle gece yatmadan önce tüketilirse kan şekeri düzeyini kontrol altına alır.
 • Sirkenin kan şekerini düşürücü etkisi vardır.
 • Sedef hastalığına karşı sirke gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Özellikle sık sık nüksetme gibi bir özelliği olan sedef ciddi bir deri hastalığıdır. Bu tür hastalıklar psikolojik sorunlara da yol açabileceğinden oldukça ciddidir. Bu hastalık için birçok tedavi yöntemi denense de hastalığı direkt tedavi eden bir yöntem henüz bulunamamıştır. Sirke sedef hastalığın a karşı alternatif olarak kullanılabilir.
 • Cilt sağlığı için önemli bir üründür. Cilt hastalıklarına, sivilce ve akneye karşı kullanıldığında olumlu sonuçlar alınabilir. Ciltteki gözeneklerin açılmasını sağlayarak cildi zararlı maddelerden arındırır. Cilt temizliği için yarım tatlı kaşığı sirke 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılır. Hazırlanan karışım ciltte sorunlu olan bölgeye sürülür. 10 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. Gün aşırı 10 gün boyunca uygulandığında cildin pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.
 • Kilo vermeye yardımcı ürünlerden biridir. Kilo vermek için günümüzde en sık kullanılan ürünlerdendir. 1 kahve fincanı sirke, yarım incecik kıyılmış kuru soğan ve yeteri kadar su karıştırılır. Üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir. Zayıflamak için tüketilecek salatalara ilave edilerek kullanılır.
 • Yine zayıflamak için 1 kahve fincanı sirkeye 1 su bardağı su, yarım tatlı kaşığı bal, birkaç damla limon suyu, tarçın eklenerek homojen bir şekilde karıştırılır. Zayıflamaya yardımcı olması için güvenle içilebilir.
 • Sinüzit hastalığına karşı faydalıdır.
 • Hıçkırığı giderici etkisi vardır.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Soğuk algınlığına karşı iyi gelir. Yüksek ateş ve göğüs tıkanıklıklarında kullanılabilir.
 • Eklem ağrıların karşı iyi gelir.
 • Kolesterol seviyesini kontrol altında tutar.
 • Vücuttaki zararlı bakterileri yok eder.
 • Kanser hastalığının gelişme sürecini yavaşlatır.
 • Tırnak ve ayak bakımı için kullanılabilir.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Sirke İçmek Mideye Zarar Verirmi?

Sirke içmek mideye zarar verecektir. Çünkü sirke asidik bir yapıya sahiptir. Özellikle boş mideye yani açken içilen sirke oldukça zararlıdır. Bunu genellikle zayıflamak isteyenler tercih ediyor. Sabahlar içilen sirkeli suyun vücutta biriken yağları yaktığı düşünülür. Ancak düzenli olarak aç karnına sirke içmek midenize düşünemeyeceğiniz şekilde zarar verebilir. Ayrıca bu uygulama yağları da yakmaz. Sadece sizleri tok tutar ve daha az yersiniz. Sirkeyi değil içmek saf olarak cildinize bile sürmemelisiniz. Yemeklerde iki tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde tüketmelisiniz.

Sirke Mideye Zarar Verir Mi?

Sağlık alanında vücuda katkısız faydaları olan sirke fazla ve yanlış tüketim nedeniyle bazı yan etkilere neden olabilir. Özellikle çocuklar ve bazı hastalıklara maruz kalan kişiler tarafından tüketilecekse çok dikkat edilmelidir. Tıbbi anlamda ve bilinçli kullanıldığında birçok probleme karşı fayda sağlayabilir. Sirke her ne için kullanılırsa kullanılsın mideye zarar vermemesi için inceltilerek kullanılmalıdır. Mide rahatsızlığı olan kişilerde mide problemlerini arttıracağı için kullanılmaması gerekir. Sirke sabahları inceltilmeden ya da inceltilerek aç karnına içildiğinde mide delinmesi başta olmak üzere mideyle ilgili birçok probleme yol açabilir. Mide ülseri ve gastrit gibi rahatsızlığı olanlar doktora danışarak kullanmaya özen göstermelidir.
Son Güncelleme : 16.03.2021 08:07:08
Sirkenin Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Sirkenin Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

1 Yorum Yapılmış "Sirkenin Zararları"
Ben sirkeyle yüzüm yandı doktor sasrdi dedi yaniga iki su gosterdi biri oksijen suyu buda sirke dedi neapcam simdi nasl tedavi edecem dedi vazelin surdu daha beter oldu iz kaldi
Büşra . 27.04.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları, Bekunis kabızlığın kısa süreli tedavisinde kullanılan, 30 draje içeren blister ambalajlarda sunulan bir ilaçtır. Bekunis bağırsak mukozasına doğrudan etki ile bağırsak hareketlerini ve içeriğinin geçiş hızını artırır, elektrolit ve...
Kükürtün Zararları
Kükürtün Zararları
Kükürt Zararları; Genel olarak bir çok sanayi kollarında kükürt kullanılmaktadır. Bunların başında el katı sabunları ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Nitekim kükürt farklı çeşitlerde sıvı, katı ve toz şeklinde kullanılmaktadır. Kuru meyvelerin b...
Tinerin Zararları
Tinerin Zararları
Tinerin zararları özellikle gençler arasında yeterince bilinmediğinden dolayı çevremizde tiner çeken çocukları görebilmek de mümkün olabiliyor. Özellikle ergenlik döneminde başlayan iç çatışmalar sebebi ile böyle durumların ortaya çıkması ileride gen...
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Kirazın Zararları
Kirazın Zararları
Kirazın zararları, kiraz lezzetli bir yaz meyvesidir. Lezzetli olduğu gibi sağlık açısından da faydalıdır. Kiraz meyvesi, kiraz sapı ve çekirdekleri sağlık için birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. En önemli etkisi antioksidan özelliğid...
Nanenin Zararları
Nanenin Zararları
Nanenin zararları, Nane yüzyıllardır tüketimi yapılan bir bitkidir. Mutfaklarda baharat olarak kullanıldığı gibi çok eskilerden bu tara alternatif tıpta da başarı ile kullanılmaktadır. Nane sakız, şeker, ağız spreyi ve diş macunlarının içeriğinde de ...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle güneşli havayı çok seven bir bitkidir. Çorak toplarda yetişme gösteren, kökleri saçak şeklinde olan ve...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık kullanılır. Özellikle bayanların kullanmaları gereken otlar arasında ilk sıralarda yer alır. Bayan...
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları, Ağda, istenmeyen tüylerden arınmak, kurtulmak için kullanılan yapışkan çeşitli bir maddedir. Vücut bakımı için bayanların kıllarından kurtulma ve çok uzun süreli temizliğe sahip olması, aynı zamanda kıl köklerinin incelmesini sağla...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Libya'da bu tanrının tapınağı yanında hazırlanmakta idi. Amon tapınağını ısıtmada kullanılan deve ...
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları, Rutubet nem bulunan yerlerde küf mantarlarının üremesi sonucu küflenme meydana gelir. Nem ve sıcaklık küf mantarlarının üremesini sağlayan önemli etkenler arasındadır. Küfün ortaya çıkması için ilk önce uygun ortamın oluşması ger...
Kerevizin Zararları
Kerevizin Zararları
Kerevizin zararları, kalori bakımından düşük bir sebze olan kereviz çok fazla tüketilen bir sebze olmasa da sağlık açısından değerli bir besin kaynağıdır. A ve K vitaminleri bakımından iyi bir kaynaktır. Antioksidan özelliği ile de sağlık açısından g...

 

Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Nanenin Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Ağdanın Zararları
Amonyak Zararları
Rutubetin Zararları
Kerevizin Zararları
Balinin Zararları
Yoğurdun Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Susamın Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Ters İlişki Zararları
Power Plate Zararları
Bulgurun Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Cipsin Zararları
Yeşil Çayın Zararları
Avakadonun Zararları
Keçi Sütünün Zararları
Leblebinin Zararları
Patlıcanın Zararları
Asetonun Zararları
Buzdolabının Zararları
Burun Deldirmenin Zararları
Popüler İçerik
Balinin Zararları
Balinin Zararları
Balinin Zararları, Bali toulen denen bir kimyasal madde içermektedir. Toulen oldukça toksik bir maddedir. Bu madde vücuda oldukça büyük zararlar verme...
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun zararları, yoğurt dünya genelinde en çok tüketilen süt ürünlerinden biridir. Yoğurt yüzyıllardır birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılm...
Soğan Kürünün Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Soğan kürünün zararları, soğanın Anavatanı Güneybatı olsa da tüm dünyada yetiştirilen bir sebzedir. Günümüzde soğan yeşil ve kuru soğan olarak yaygın ...
Susamın Zararları
Susamın Zararları
Susamın zararları, susam A, E ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde başta bakır olmak üzere pek çok mineraller barındırmaktadı...
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz sakızı zararları, sandaloz sakızı çok eski yıllardan günümüze kadar zayıflamak için kullanılan bir üründür. Günümüzde zayıflamak için yaygın ...
Ters İlişki Zararları
Ters İlişki Zararları
Ters ilişki zararları sebebi ile bayanların çok rahatsız oldukları bir ilişki türü olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle makat dediğimiz deliğin cinsel ...
Power Plate Zararları
Power Plate Zararları
Power plate zararları, Rus bilim adamları tarafından geliştirilen power plate yöntemi ile kişilerin daha sağlıklı ve zinde olması hedefleniyor. Ülkem...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022