Polenin Zararları

Polenin Zararları

Polenin zararları, polen yıllardır beslenmeye destek amacı ile kullanılan bir besin takviyesidir. Eski yıllarda enerji verici ve performans arttırıcı olarak yaygın bir şekilde kullanılan polen, çiçeklerin erkek organ hücresidir. Polenin içeriğinde sağlık için yararlı birçok aminoasit, karbonhidrat, madensel tuz ve ferment bulunmaktadır. Tüm bu bileşenlerin yanı sıra kalsiyum, çinko, sodyum, A, B, C, D, E, H ve P vitaminleri yönünden de iyi bir kaynaktır.

Tüm polen türleri sağlık için kullanılmaktadır. 1 ay süre ile 32 miligram polen tüketimi sağlık için kabul edilmektedir. Ancak vücut için son derece etkili bir besin takviyesi olduğu için aşırı ve bilinçsiz kullanımlarda bazı problemlere yol açabilir.

Polenin Zararları

 • Polen nedeni ile oluşabilecek en yaygın semptom alerjidir. Arı polenine karşı alerjisi olan kişilerin polen tüketimine dikkat etmeleri gerekir. Polen bu tür bünyelerde ciddi anlamda alerjik reaksiyonların oluşmasına yol açabilir. Polen nedeni ile oluşabilecek alerjiler, şişme, kaşıntı, döküntü, nefes darlığı, halsizlik ve sersemlik olarak sıralanabilir.
 • Polen böbrek ve karaciğer hastaları için de uygun bir takviye değildir. Bu tür hastalığı olan kişilerde ciddi anlamda sağlık sorununa yol açabilir.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımı güvenli sayılan bir takviye olan polenin gebeliği riske atacağına dair bazı düşünceler bulunmaktadır. Bu endişelere maruz kalmamak için gebelik ve emzirme döneminde polen kullanımı ve kullanım miktarı için mutlaka doktora danışılmalıdır. Hamilelik döneminde tüketilen polenin anne karnındaki bebeği olumsuz ya da olumlu etkileyeceği yönünde bir kanı bulunmamaktadır.

Polenin Faydaları

 • Vücuda enerji veren polen, kas yapısı için de iyi bir takviyedir. Büyüme çağındaki çocukların gerek duyduğu tüm vitaminleri karşılama konusunda yardımcı olur.
 • Polen antioksidan bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Beslenme bozukluğu, çevresel etkenler gibi bazı faktörlerden dolayı vücut dengesi bozulabilir. Vücutta oluşan düzensizlikler polen ile giderilebilir. Düzenli ve bilinçli tüketilen polen sayesinde vücut yenilenerek yaşa bağlı izlerin gecikmesi sağlanabilir. Polenin cilt sağlığı üzerinde mükemmel etkileri vardır. Özellikle sedef, egzama gibi cilt hastalıklarının tedavi sürecinde destek olarak kullanılabilir.
 • Solunum yolu ile alakalı gelişen hastalıklara karşı faydalıdır. Astım ataklarının hafiflemesine ya da tamamen geçmesine yardımcı bir üründür. Aynı zamanda bronşit başlangıcında kullanıldığında bronşit için faydalı olur.
 • Sindirim sistemini olumlu yönde etkiler. İçerisinde yer alan vitaminler ve mineraller sayesinde sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudu birçok hastalığa karşı korur.
 • Polen sigara ve uyuşturucu bağımlılığına karşı iyi gelir. Özellikle madde bağımlılığından dolayı oluşan istek polen tozu tüketerek geçiştirilebilir. Polen tozu bu isteği bastırıcı etkiye sahiptir.
 • Kalp ve damar sağlığını önemli ölçüde korur. Kan pıhtılaşması ve kalp krizi riskini en aza indidir. Kolesterol ve dolaşım sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır.
 • Kısırlık problemlerine karşı iyi gelir. Polenin kadınlarda yumurtlama fonksiyonunu düzenleyici etkisi vardır. Bu etkisi ile gebeliğin oluşma sürecine katkıda bulunur.

Polen Nasıl Kullanılır?

Polen etkili bir besin takviyesi olduğu için kullanım miktarına dikkat edilmelidir. Polenden en iyi şekilde faydalanmak için meyve ve sebzeler ile birlikte tüketilmelidir. Günlük olarak yarım tatlı kaşığı tüketmek için yeterlidir.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Arı Poleni Nasıl Kullanılır?

Arı poleni tüketimi günlük olarak yetişkinlerde maksimum 30-35 gramdır. Aç karnına yemeklerden yarım saat önce alınmalıdır. Polen tüketimine düşük dozlarda başlayıp maksimum doza zamanla ulaşılmalıdır. Fazla tüketimi yarardan çok zarara neden olur. Yaş polen su içinde eritilerek kullanılabilir. Süte ya da meyve suyuna eklenebilir. Ayrıca ballı ekmeğin üzerinde de alınabilir. Kuru polen ise ağızda çiğnenerek kullanılmalıdır. Çocuklarda maksimum günlük tüketim miktarı 3-5 gramdır. 2-6 yaş arası çocuklar için 2 gramdan fazla tüketilmesi önerilmez. 2 yaş altı çocuklar, anne adayları ve emziren anneler için arı poleni önerilmemektedir.

Arı Poleni Nasıl Tüketilmeli?

Polen çiçeklerin erkek hücresi olarak tanımlanan, sağlığa ciddi anlamda faydaları olan bir üründür. Ancak kullanımına, kullanım miktarına dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde faydaları kadar zararlarıyla da karşı karşıya kalınabilir. Yüksek tansiyon, soğuk algınlığı, kalp hastalıkları gibi pek çok alanda sağlığa katkıda bulunan arı poleni yetişkinler tarafından günde en fazla 30-35 gram kullanılması gerekir. Çocuklarda ise maksimum olarak 3-5 gr kullanılması yeterli olur. Arı poleninin sindirimi 2 saat kadar sürer. Kullanılmaya yeni başlandığında 1 çay kaşığı ile başlamak ve zamanla bu miktarı bir tatlı kaşığına çıkarmak gerekir. Sade su ile yutulabileceği gibi suyun, sütün ya da meyve suyunun içine karıştırılarak tüketilebilir. Bal ya da meyve salatalarına karıştırılarak da tüketimi yapılabilir.

Hamilelikte Polen Yenir Mi?

Hamilelikte polen yenmesi konusunda çeşitli görüşler bulunmaktadır. Bazı uzmanlar bu dönemde polen tüketimini uygun bulmazken, bazıları sınırlı olarak yenilebileceğini belirtir. Hamileliğin özel bir süreç olduğu dikkate alınırsa, tüketilen besin maddelerin doktora danışılarak kullanılması gerekir. Polen gibi bitkisel ve hayvansal kökenli besin maddelerinin aktif içeriği, oranı hiç bir zaman standart olmaz. Polen standart bir besin takviyesi değildir. İçeriği doğa koşullarına bağlı olarak her zaman değişebilir. Bu nedenle ne kadar faydalı olsa da, hamilelikte polen sınırlı miktarlarda yenmelidir.

Hurma Poleni Zararları?

Hurma poleni erkek hurma ağaçlarının dişi hurma ağacını döllemek için ürettiği tohumlardan elde edilir. Hurma poleninin bilinen bir zararı yoktur. Ancak kısırlık sorunundan, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar sayısız faydası vardır. Bu yüzden tedavi amaçlı hurma poleni kullanımı yaygındır. Ancak zamanında ve uygun şekilde kullanılmayan hurma poleni beklenen etkiyi göstermez. Ayrıca hurma poleni güneş ışığından ve sıcaktan korunacak şekilde saklanmalıdır. Bu şekilde iki yıl tazeliğini ve etkisini koruyabilir. Her şeyden önemlisi hurma poleni bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır.

Polen Yoğurtla Yenir Mi?

Arı ürünü olan poleni taze ya da kurutulmuş şekilde tüketmek mümkündür. Zeka gelişiminde, zihin açmada, sindirimde önemli faydaları vardır. Yetişkinlerde olduğu kadar çocukların beslenmesinde de önemli bir yeri olan poleni yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz. Özellikle çocuklar poleni tadından dolayı yemeyi pek istemeyebilir. Ama yoğurtla karıştırıldığında zevkle tüketeceklerdir. Ancak yoğurdun içine poleni koyduğunuzda iyice erimesi için bir süre bekletmenizde yarar vardır. Eğer polene, arı ürünlerine alerjiniz varsa polen tüketmemelisiniz. Sadece alerjik astım astım hastaları doktoruna danışarak poleni tüketebilir.
Son Güncelleme : 03.03.2021 10:27:46
Polenin Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Polenin Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

4 Yorum Yapılmış "Polenin Zararları"
Benim epilepsi bir kızım var biz ona ek olarak polen veriyorum ateş yaptı kız 3 yaşında bana yardımcı olursanız sevinirim
Hamitcan . 20.10.2017
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Benim yorum degil ancak bir sorum var. Buzdolabinda 3 yildir duran kaliteli polenim var. Polen buzdolabinda kac yil bozulmadan saklanabilir.
Jale Girav . 08.01.2017
CEVAP YAZ
Polenonin buzdolapta ömrü 18 aydır
Ümmühanım . 28.03.2019 20:22:06
CEVAP YAZ
Buzlukta saklanmalı
Zehra . 05.10.2017
CEVAP YAZ
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları, Bekunis kabızlığın kısa süreli tedavisinde kullanılan, 30 draje içeren blister ambalajlarda sunulan bir ilaçtır. Bekunis bağırsak mukozasına doğrudan etki ile bağırsak hareketlerini ve içeriğinin geçiş hızını artırır, elektrolit ve...
Kükürtün Zararları
Kükürtün Zararları
Kükürt Zararları; Genel olarak bir çok sanayi kollarında kükürt kullanılmaktadır. Bunların başında el katı sabunları ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Nitekim kükürt farklı çeşitlerde sıvı, katı ve toz şeklinde kullanılmaktadır. Kuru meyvelerin b...
Tinerin Zararları
Tinerin Zararları
Tinerin zararları özellikle gençler arasında yeterince bilinmediğinden dolayı çevremizde tiner çeken çocukları görebilmek de mümkün olabiliyor. Özellikle ergenlik döneminde başlayan iç çatışmalar sebebi ile böyle durumların ortaya çıkması ileride gen...
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Kirazın Zararları
Kirazın Zararları
Kirazın zararları, kiraz lezzetli bir yaz meyvesidir. Lezzetli olduğu gibi sağlık açısından da faydalıdır. Kiraz meyvesi, kiraz sapı ve çekirdekleri sağlık için birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. En önemli etkisi antioksidan özelliğid...
Nanenin Zararları
Nanenin Zararları
Nanenin zararları, Nane yüzyıllardır tüketimi yapılan bir bitkidir. Mutfaklarda baharat olarak kullanıldığı gibi çok eskilerden bu tara alternatif tıpta da başarı ile kullanılmaktadır. Nane sakız, şeker, ağız spreyi ve diş macunlarının içeriğinde de ...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle güneşli havayı çok seven bir bitkidir. Çorak toplarda yetişme gösteren, kökleri saçak şeklinde olan ve...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık kullanılır. Özellikle bayanların kullanmaları gereken otlar arasında ilk sıralarda yer alır. Bayan...
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları, Ağda, istenmeyen tüylerden arınmak, kurtulmak için kullanılan yapışkan çeşitli bir maddedir. Vücut bakımı için bayanların kıllarından kurtulma ve çok uzun süreli temizliğe sahip olması, aynı zamanda kıl köklerinin incelmesini sağla...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Libya'da bu tanrının tapınağı yanında hazırlanmakta idi. Amon tapınağını ısıtmada kullanılan deve ...
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları, Rutubet nem bulunan yerlerde küf mantarlarının üremesi sonucu küflenme meydana gelir. Nem ve sıcaklık küf mantarlarının üremesini sağlayan önemli etkenler arasındadır. Küfün ortaya çıkması için ilk önce uygun ortamın oluşması ger...
Kerevizin Zararları
Kerevizin Zararları
Kerevizin zararları, kalori bakımından düşük bir sebze olan kereviz çok fazla tüketilen bir sebze olmasa da sağlık açısından değerli bir besin kaynağıdır. A ve K vitaminleri bakımından iyi bir kaynaktır. Antioksidan özelliği ile de sağlık açısından g...

 

Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Nanenin Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Ağdanın Zararları
Amonyak Zararları
Rutubetin Zararları
Kerevizin Zararları
Balinin Zararları
Yoğurdun Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Susamın Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Ters İlişki Zararları
Power Plate Zararları
Bulgurun Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Cipsin Zararları
Yeşil Çayın Zararları
Avakadonun Zararları
Keçi Sütünün Zararları
Leblebinin Zararları
Patlıcanın Zararları
Asetonun Zararları
Buzdolabının Zararları
Burun Deldirmenin Zararları
Popüler İçerik
Balinin Zararları
Balinin Zararları
Balinin Zararları, Bali toulen denen bir kimyasal madde içermektedir. Toulen oldukça toksik bir maddedir. Bu madde vücuda oldukça büyük zararlar verme...
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun zararları, yoğurt dünya genelinde en çok tüketilen süt ürünlerinden biridir. Yoğurt yüzyıllardır birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılm...
Soğan Kürünün Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Soğan kürünün zararları, soğanın Anavatanı Güneybatı olsa da tüm dünyada yetiştirilen bir sebzedir. Günümüzde soğan yeşil ve kuru soğan olarak yaygın ...
Susamın Zararları
Susamın Zararları
Susamın zararları, susam A, E ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde başta bakır olmak üzere pek çok mineraller barındırmaktadı...
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz sakızı zararları, sandaloz sakızı çok eski yıllardan günümüze kadar zayıflamak için kullanılan bir üründür. Günümüzde zayıflamak için yaygın ...
Ters İlişki Zararları
Ters İlişki Zararları
Ters ilişki zararları sebebi ile bayanların çok rahatsız oldukları bir ilişki türü olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle makat dediğimiz deliğin cinsel ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022