Polenin Zararları

Polenin Zararları

Polenin zararları, polen yıllardır beslenmeye destek amacı ile kullanılan bir besin takviyesidir. Eski yıllarda enerji verici ve performans arttırıcı olarak yaygın bir şekilde kullanılan polen, çiçeklerin erkek organ hücresidir. Polenin içeriğinde sağlık için yararlı birçok aminoasit, karbonhidrat, madensel tuz ve ferment bulunmaktadır. Tüm bu bileşenlerin yanı sıra kalsiyum, çinko, sodyum, A, B, C, D, E, H ve P vitaminleri yönünden de iyi bir kaynaktır.

Tüm polen türleri sağlık için kullanılmaktadır. 1 ay süre ile 32 miligram polen tüketimi sağlık için kabul edilmektedir. Ancak vücut için son derece etkili bir besin takviyesi olduğu için aşırı ve bilinçsiz kullanımlarda bazı problemlere yol açabilir.

Polenin Zararları

 • Polen nedeni ile oluşabilecek en yaygın semptom alerjidir. Arı polenine karşı alerjisi olan kişilerin polen tüketimine dikkat etmeleri gerekir. Polen bu tür bünyelerde ciddi anlamda alerjik reaksiyonların oluşmasına yol açabilir. Polen nedeni ile oluşabilecek alerjiler, şişme, kaşıntı, döküntü, nefes darlığı, halsizlik ve sersemlik olarak sıralanabilir.
 • Polen böbrek ve karaciğer hastaları için de uygun bir takviye değildir. Bu tür hastalığı olan kişilerde ciddi anlamda sağlık sorununa yol açabilir.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımı güvenli sayılan bir takviye olan polenin gebeliği riske atacağına dair bazı düşünceler bulunmaktadır. Bu endişelere maruz kalmamak için gebelik ve emzirme döneminde polen kullanımı ve kullanım miktarı için mutlaka doktora danışılmalıdır. Hamilelik döneminde tüketilen polenin anne karnındaki bebeği olumsuz ya da olumlu etkileyeceği yönünde bir kanı bulunmamaktadır.

Polenin Faydaları

 • Vücuda enerji veren polen, kas yapısı için de iyi bir takviyedir. Büyüme çağındaki çocukların gerek duyduğu tüm vitaminleri karşılama konusunda yardımcı olur.
 • Polen antioksidan bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Beslenme bozukluğu, çevresel etkenler gibi bazı faktörlerden dolayı vücut dengesi bozulabilir. Vücutta oluşan düzensizlikler polen ile giderilebilir. Düzenli ve bilinçli tüketilen polen sayesinde vücut yenilenerek yaşa bağlı izlerin gecikmesi sağlanabilir. Polenin cilt sağlığı üzerinde mükemmel etkileri vardır. Özellikle sedef, egzama gibi cilt hastalıklarının tedavi sürecinde destek olarak kullanılabilir.
 • Solunum yolu ile alakalı gelişen hastalıklara karşı faydalıdır. Astım ataklarının hafiflemesine ya da tamamen geçmesine yardımcı bir üründür. Aynı zamanda bronşit başlangıcında kullanıldığında bronşit için faydalı olur.
 • Sindirim sistemini olumlu yönde etkiler. İçerisinde yer alan vitaminler ve mineraller sayesinde sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudu birçok hastalığa karşı korur.
 • Polen sigara ve uyuşturucu bağımlılığına karşı iyi gelir. Özellikle madde bağımlılığından dolayı oluşan istek polen tozu tüketerek geçiştirilebilir. Polen tozu bu isteği bastırıcı etkiye sahiptir.
 • Kalp ve damar sağlığını önemli ölçüde korur. Kan pıhtılaşması ve kalp krizi riskini en aza indidir. Kolesterol ve dolaşım sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır.
 • Kısırlık problemlerine karşı iyi gelir. Polenin kadınlarda yumurtlama fonksiyonunu düzenleyici etkisi vardır. Bu etkisi ile gebeliğin oluşma sürecine katkıda bulunur.

Polen Nasıl Kullanılır?

Polen etkili bir besin takviyesi olduğu için kullanım miktarına dikkat edilmelidir. Polenden en iyi şekilde faydalanmak için meyve ve sebzeler ile birlikte tüketilmelidir. Günlük olarak yarım tatlı kaşığı tüketmek için yeterlidir.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Arı Poleni Nasıl Kullanılır?

Arı poleni tüketimi günlük olarak yetişkinlerde maksimum 30-35 gramdır. Aç karnına yemeklerden yarım saat önce alınmalıdır. Polen tüketimine düşük dozlarda başlayıp maksimum doza zamanla ulaşılmalıdır. Fazla tüketimi yarardan çok zarara neden olur. Yaş polen su içinde eritilerek kullanılabilir. Süte ya da meyve suyuna eklenebilir. Ayrıca ballı ekmeğin üzerinde de alınabilir. Kuru polen ise ağızda çiğnenerek kullanılmalıdır. Çocuklarda maksimum günlük tüketim miktarı 3-5 gramdır. 2-6 yaş arası çocuklar için 2 gramdan fazla tüketilmesi önerilmez. 2 yaş altı çocuklar, anne adayları ve emziren anneler için arı poleni önerilmemektedir.

Arı Poleni Nasıl Tüketilmeli?

Polen çiçeklerin erkek hücresi olarak tanımlanan, sağlığa ciddi anlamda faydaları olan bir üründür. Ancak kullanımına, kullanım miktarına dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde faydaları kadar zararlarıyla da karşı karşıya kalınabilir. Yüksek tansiyon, soğuk algınlığı, kalp hastalıkları gibi pek çok alanda sağlığa katkıda bulunan arı poleni yetişkinler tarafından günde en fazla 30-35 gram kullanılması gerekir. Çocuklarda ise maksimum olarak 3-5 gr kullanılması yeterli olur. Arı poleninin sindirimi 2 saat kadar sürer. Kullanılmaya yeni başlandığında 1 çay kaşığı ile başlamak ve zamanla bu miktarı bir tatlı kaşığına çıkarmak gerekir. Sade su ile yutulabileceği gibi suyun, sütün ya da meyve suyunun içine karıştırılarak tüketilebilir. Bal ya da meyve salatalarına karıştırılarak da tüketimi yapılabilir.

Hamilelikte Polen Yenir Mi?

Hamilelikte polen yenmesi konusunda çeşitli görüşler bulunmaktadır. Bazı uzmanlar bu dönemde polen tüketimini uygun bulmazken, bazıları sınırlı olarak yenilebileceğini belirtir. Hamileliğin özel bir süreç olduğu dikkate alınırsa, tüketilen besin maddelerin doktora danışılarak kullanılması gerekir. Polen gibi bitkisel ve hayvansal kökenli besin maddelerinin aktif içeriği, oranı hiç bir zaman standart olmaz. Polen standart bir besin takviyesi değildir. İçeriği doğa koşullarına bağlı olarak her zaman değişebilir. Bu nedenle ne kadar faydalı olsa da, hamilelikte polen sınırlı miktarlarda yenmelidir.

Hurma Poleni Zararları?

Hurma poleni erkek hurma ağaçlarının dişi hurma ağacını döllemek için ürettiği tohumlardan elde edilir. Hurma poleninin bilinen bir zararı yoktur. Ancak kısırlık sorunundan, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar sayısız faydası vardır. Bu yüzden tedavi amaçlı hurma poleni kullanımı yaygındır. Ancak zamanında ve uygun şekilde kullanılmayan hurma poleni beklenen etkiyi göstermez. Ayrıca hurma poleni güneş ışığından ve sıcaktan korunacak şekilde saklanmalıdır. Bu şekilde iki yıl tazeliğini ve etkisini koruyabilir. Her şeyden önemlisi hurma poleni bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır.

Polen Yoğurtla Yenir Mi?

Arı ürünü olan poleni taze ya da kurutulmuş şekilde tüketmek mümkündür. Zeka gelişiminde, zihin açmada, sindirimde önemli faydaları vardır. Yetişkinlerde olduğu kadar çocukların beslenmesinde de önemli bir yeri olan poleni yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz. Özellikle çocuklar poleni tadından dolayı yemeyi pek istemeyebilir. Ama yoğurtla karıştırıldığında zevkle tüketeceklerdir. Ancak yoğurdun içine poleni koyduğunuzda iyice erimesi için bir süre bekletmenizde yarar vardır. Eğer polene, arı ürünlerine alerjiniz varsa polen tüketmemelisiniz. Sadece alerjik astım astım hastaları doktoruna danışarak poleni tüketebilir.
Son Güncelleme : 03.03.2021 10:27:46
Polenin Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Polenin Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

4 Yorum Yapılmış "Polenin Zararları"
Benim epilepsi bir kızım var biz ona ek olarak polen veriyorum ateş yaptı kız 3 yaşında bana yardımcı olursanız sevinirim
Hamitcan . 20.10.2017
1 YANITI GÖRÜNTÜLE
Polenonin buzdolapta ömrü 18 aydır
Ümmühanım . 28.03.2019 20:22:06
CEVAP YAZ
Buzlukta saklanmalı
Zehra . 05.10.2017
CEVAP YAZ
Benim yorum degil ancak bir sorum var. Buzdolabinda 3 yildir duran kaliteli polenim var. Polen buzdolabinda kac yil bozulmadan saklanabilir.
Jale Girav . 08.01.2017
CEVAP YAZ
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Propolis Zararları
Propolis Zararları
Propolis zararları, bilindik bir zararı olmayan propolisin antifungusid, antiseptik ve antibiyotik özelliği vardır. Bu nedenlerden dolayı da solunum sistemi, diş hastalıkları ve çeşitli hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak kullanılabilir....
Avakadonun Zararları
Avakadonun Zararları
Avakadonun zararları, avakado tüm dünyada sağlı ve cilt bakımı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cilt bakımı için üretilen kozmetik ürünlerin çoğunun içeriğinde avakadoya yer verilmektedir. Avakado yapı olarak tıpkı armudu anımsatmaktadır. Me...
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Nedir?Titanyum dioksit E171 koduyla kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Formülü ise TiO2'dir. Bu madde gıdalarda nem tutucu, renklendirici ve boyar madde olarak kullanılmaktadır. Beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, diş macunu, sabu...
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın zararları, Turunçgiller familyasına ait olan mandalina, yapraklarını dökmeyen bir meyve türüdür. Mandalina neredeyse yılın 9 ayı market ve pazarlarda bulunabilir. Ancak mandalina özel bir kış meyvesidir. Meyve olarak tüketilebileceğ...
Rezene Çayının Zararları
Rezene Çayının Zararları
Rezene çayının zararları, Rezene çayı rezene tohumlarının ezildikten sonra kaynar su ile demlenmesi sonucu elde edilen bir çaydır. Özellikle Çin ve Hindistan'da yüzyıllardır bitkisel tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve...
Epimedium Zararları
Epimedium Zararları
Epimedium Nedir; Epimedium, kadıntuzluğugiller familyasından olup, Uzakdoğu kökenli çok yıllık bir bitkidir. Cinsinden 60 yada daha fazla tür içeren otsu çiçekli bir bitkilerin ortak adıdır. Epimedium, diğer bir adı Azgın teke otu veya Keşi...
İmplant Zararları
İmplant Zararları
İmplant zararları, implant ağızdaki eksik dişlerin yerine yerleştirilen yapılardır. Tüm dünyada % 98 başarı oranıyla uygulanan bu yapılarda genellikle titanyum kullanılır. Bu nedenle vücutta alerjik bir reaksiyon ya da yan etki göstermezler. Titanyum...
Salebin Zararları
Salebin Zararları
Salebin zararları: Kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden biri olan salep, yabani orkide çiçeklerinin soğanlarından üretilir. Çayır otu ve çam çiçeği olarak da bilinen bu çiçeğin kökleri yıkandıktan sonra süt yada suyla kaynatılıp süzülerek i...
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları, meyveler özellikle diyet programlarının vazgeçilmezleridir. Sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyulan besinler birçok meyve tarafından karşılanabilir. Ayvada sağlıklı bir bünye için tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Vitamin ve...
Tarçının Zararları
Tarçının Zararları
Tarçının zararları, tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat türüdür. Tatlılar başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Daha çok soğuk nedeni ile oluşum gösteren hastalıkların tedavisinde tarçından yararlanılabilir. Kurutularak ...
Melisa Çayının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Melisa çayının zararları, Melisa bitkisi nane ile aynı familyaya ait bir bitkidir. Stres, kaygı, uyku problemleri, iştah açma gibi pek çok alanda başarılı bir bitkisel çaydır. Çok eski yıllarda melisa çayı böcek ısırmalarına karşı yaygın bir şekilde ...

 

Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Rezene Çayının Zararları
Epimedium Zararları
İmplant Zararları
Salebin Zararları
Ayvanın Zararları
Tarçının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Karabaş Otu Zararları
Kimyonun Zararları
Amonyak Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Leblebinin Zararları
Bcaa Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Süt Tozunun Zararları
Kostik Zararları
Limonun Zararları
Keçiboynuzu Zararları
Nar Suyunun Zararları
Papatya Çayının Zararları
Hibiskus Zararları
Kireçli Suyun Zararları
Bekunis Zararları
Ayçekirdeğinin Zararları
Popüler İçerik
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu zararları, şifalarından yararlanılan bitkilerin faydaları olduğu kadar zararları da olmaktadır. Özellikle yanlış kullanıldığı zaman ciddi...
Kimyonun Zararları
Kimyonun Zararları
Kimyonun zararları, maydanozgiller ailesine mensup olan bu bitki yaz mevsime doğru pembe ve beyaz renkli çiçekler açar. Bu bitki bilhassa Hindistan ...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Lib...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle gün...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık ...
Leblebinin Zararları
Leblebinin Zararları
Leblebinin zararları, leblebi nohudun kavrulması ile elde edilen bir yemiş türüdür. Sarı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi vardır. Özellikle Asya kıtası...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Mayıs - 2021