Karanfilin Zararları

Karanfilin Zararları

Karanfilin Zararları, yemeklere ve tatlılara aroma verdiğinden dolayı çok tercih edilen karanfil sağlık bakımından çok faydalıdır. Karanfilin kendine has olan o güzel koku özellikle ağız kokusu çeken kişilerin sıkıntılarını gideriyor. Bu gibi faydalar dışında tıp içerisinde de bu bitkiye sık yer veriliyor. Bir yapıya sahip olan karanfil, antiseptik özelliği sayesinde fazla tercih ediliyor.

Karanfilin zararı veya yararı o verdiği hoş kokusu kadar etkili ve derindir. Bazı hastalıklara anında çözüm veren karanfil, bazı durumlarda da ciddi yan etkilere neden olabiliyor. Bu nedenden ötürü karanfil kullanırken çok dikkatli olmak ve bilinçli kullanmak gerekiyor. B6 vitamini bakımından zengin olan karanfil, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyum açısından da oldukça zengindir. İçeriğinde uçucu yağlar barındırır ve omega 3 ile omega 6 gibi mineralleri içerisinde fazla oranda barındırır.

Karanfilin Zararları

 • Karanfil kullanacak olan kişilerin mutlaka kullanmadan önce bir uzmandan yardım almaları ve bilinçlenmeleri gerekebilir.
 • Karanfil yağı direk olarak ağızdan alınması sağlık için son derece zararlıdır. Bu nedenden ötürü son derece keskin olan bu yağın ağızdan alınmaması daha iyi olacaktır.
 • Karanfile karşı bir hassasiyetiniz varsa eğer kullanmadan önce bir alerji testi yaptırmanız gerekebilir. Genelde cilt için kullanılan karanfil yağı bazı kişilerde alerjiye yol açıyor ve deride olası olumsuzluklar meydana gelebiliyor.
 • Sigara kullanan kişiler bilhassa karanfil yağını ağızlarına temas ettirmemeliler.
 • Çocukların ağzına olası bir karanfil yağı temas ederse bol su ile yıkanması önerilir. Aksi halde karaciğer hasarına neden olabilir.
 • Ameliyat olacak kişilerin ameliyat gününe kadar karanfil yağından kullanmamaları önerilir.

Karanfilin Faydaları

 • Diş ağrısı: Karanfil eskiden bu güne kadar diş ağrısı için kullanılan ve ağrının giderilmesinde fayda sağlayan pratik bir bitkidir. Ağrıyan dişin üzerine karanfil yerleştirilmesi kişinin ağrını alacaktır. Özellikle diş macunu sektöründe karanfile sık yer verilmektedir. Çok yaygın olarak kullanılan karanfil diş sağlığına da iyi geliyor.
 • Bulantı ve Kusmalar: Karanfil tozu az miktar bal ile karıştırılıp yutulursa eğer kusma hissini giderecektir. Özellikle bazı kişilerde sık görülen sabah bulantısını kesmek için bal karanfil kürü kullanılabilir.
 • Nefes Kokusu ve Öksürük: Bazı kişilerin nefesleri yanındaki kişiyi rahatsız edecek kadar etkili olmaktadır. bu kokunun giderilmesi için karanfil iyi bir seçenek olacaktır. Her gün ağza alınacak bir tane karanfil hem boğaza iyi gelecektir hem de ağız kokusunu giderecektir.
 • Sinüzit: özellikle kış mevsiminde sık görülen sinüzit hastalığına karanfil kullanılabilir. Karanfili bu hususta toz olarak kullanmak gerekecektir. Bir fiske karanfil tozunun burundan çekilmesi halinde sinüziti giderecektir.
 • Akne ve Sivilce: karanfil yağı cilt problemlerine çok iyi gelmektedir. Bu aşamada yağı kullanırken sorunlu olan kısma pamuğa damlatılıp sürerek uygulamanız yeterli olacaktır.

Karanfilin Kullanımı

Karanfilin kullanım alanı oldukça geniştir. Saç, cilt, genel sağlık ve solum hastalıkları için farklı karanfilin tozu, yağı ve sade kendisi kullanılabilir. Karanfilin yağı cilt sorunlarının giderilmesinde tercih edilir. Tozu solunum hastalıklarına çok iyi geldiği için burundan çekilerek uygulanır. Sade olarak işlem görmemiş karanfil ise diş ağrısı ve ağız kokusu gibi komplikasyonlarda kullanılır.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Karanfil Çayı Zararları?

Karanfil aromatik bir özelliğe sahip olduğu için birçok yemek ve içecek içinde sıkça yer verilir. Sağlık için geniş yelpazede faydaları bulunmaktadır. Ancak aşırı tüketim nedeniyle bir takım zararlara sebep olabilir. Karanfil çayı tüketimi abartıldığında kanı inceltici özelliğiyle karşı karşıya kalınabilir. Kadınların adet döneminde fazla içmesi aşırı kan kaybına neden olabilir. Kan şekeri seviyesinin düşmesine sebep olur. Hipoglisemi hastaları tarafından tüketilmemesi gereken bir çaydır. Karanfil çayını fazla tüketmek nefes darlığı, boğaz ağrısı, böbrek problemleri, karaciğer problemleri, mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir. Aşırı karanfil çayı cildin kolay tahriş olmasına yol açar. Yine aşırı tüketimi ağız içinin tahriş olmasına, ağız içinde iltihapların gelişmesine sebep olur. Deride şişme, kızarıklık, döküntü gibi alerjik reaksiyonlar karanfil çayına bağlı olarak gelişebilir.

Karanfil Çiğnemenin Zararları?

Bitkisel ürünleri kullanmadan önce vücudumuzu tanımamız asl olandır. Karanfil bir çok derde deva olduğu gibi bazı noktalarda ciddi sorunlara neden olabilir. Karanfil uzun süreli veya sıkça çiğnendiğinde ağız içini hassaslaştırır. Hassaslaşma sonucu diş eti iltihabı olaşabilir. Karanfilin kan şekerini düşürme özelliği vardır. Normal değerleri düşük olan biri karanfil kullanması halinde daha da düşecektir. Hipoglisemi hastaları uzak durmalıdır. Kanı inceltme özelliğini içinde barındırır. Sık karanfil çiğnenmesi halinde kanamalara yan etkisi olacağını göz önünde bulundurmalıdır.

Karanfil Tansiyonu Yükseltirmi?

Karanfil içerisinde bulunan etkin maddeler ile aksie tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Kan basıncını düzenleyici etkisi vardır. Düzenli kullanımda tek başına yeterli olmasa da tansiyonun düşmesini sağlayabilir.

Karanfil Yutmak Zararlı Mıdır?

Her bitkide olduğu gibi karanfilinde aşırı kullanılması sakıncalıdır. Kansızlık, kanda cıvıklık, diş etinde hassasiyet ( diş ağrısına iyi geldiği bilinir) karanfile karşı alerjik durum veya vücud şeker oranını düşük değilse kişinin karanfili yutmak zararlı değildir. Midesinde ülser olan kişiler daha dikkatli yutmalıdır

Karanfil Yağının Zararları?

Karanfil yağı oldukça güçlü bir yağdır ve kullanılmadan önce seyreltilmesi gerekir. Özellikle diş ağrılarını ciddi anlamda önleyici etkisi vardır. Karanfil yağı güçlü bir yağ olduğundan direkt kullanıldığında cildi tahriş edebilir. Su ile ya da başka bir yağ ile inceltilip kullanılmalıdır. Karanfil yağının cilt tahrişi haricinde bilindik bir zararı yoktur. Gebelik döneminde bile anne adaylarının yaşadığı diş ağrıları için doğal ve etkili bir tedavi yöntemidir.

Hamilelikte Karanfil Çiğnemek Zararlı Mı?

Karanfile alerjisi olanların hamilelikte karanfil çiğnemesi sakıncalıdır. Kan inceltme özelliğine sahip olduğundan sezeryan doğumu düşünüyorsa kişi son ayda yutmamaya hatta ihtiyacı yok ise çiğnememeye özen göstermelidir.
Son Güncelleme : 15.01.2021 04:56:26
Karanfilin Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Karanfilin Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

5 Yorum Yapılmış "Karanfilin Zararları"
2 metal kapak ameliyatlıyım isalim var karanfil dövüp içsem banazararı varmıdır bilgilendirirseniz memnun olurum
Müjde Sema . 29.09.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Şekerhastası sigara için günde bardak karanfil çayı İcebilirmi
İlyas Özgür . 23.04.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Aşırı derece kafanfil tüketiyorum duramıyorum yemekten kendimi alinkoyamiyorum sürekli ağzımda olsun istiyorum ciğniyorum 3 günde bı paket bitiyo emziren bı anneyim acaba zararı varmidir
Elanur . 08.08.2019 14:08:14
CEVAP YAZ
Metal kapak2 tane amaliyatlıyım karanfilin zararı olurmu isalim var
Müjde Sema . 29.09.2017
CEVAP YAZ
Miydem agriyo karanfil yapiyo olabilir mi
Gonca . 22.05.2017
CEVAP YAZ
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Propolis Zararları
Propolis Zararları
Propolis zararları, bilindik bir zararı olmayan propolisin antifungusid, antiseptik ve antibiyotik özelliği vardır. Bu nedenlerden dolayı da solunum sistemi, diş hastalıkları ve çeşitli hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak kullanılabilir....
Avakadonun Zararları
Avakadonun Zararları
Avakadonun zararları, avakado tüm dünyada sağlı ve cilt bakımı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cilt bakımı için üretilen kozmetik ürünlerin çoğunun içeriğinde avakadoya yer verilmektedir. Avakado yapı olarak tıpkı armudu anımsatmaktadır. Me...
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Nedir?Titanyum dioksit E171 koduyla kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Formülü ise TiO2'dir. Bu madde gıdalarda nem tutucu, renklendirici ve boyar madde olarak kullanılmaktadır. Beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, diş macunu, sabu...
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın zararları, Turunçgiller familyasına ait olan mandalina, yapraklarını dökmeyen bir meyve türüdür. Mandalina neredeyse yılın 9 ayı market ve pazarlarda bulunabilir. Ancak mandalina özel bir kış meyvesidir. Meyve olarak tüketilebileceğ...
Rezene Çayının Zararları
Rezene Çayının Zararları
Rezene çayının zararları, Rezene çayı rezene tohumlarının ezildikten sonra kaynar su ile demlenmesi sonucu elde edilen bir çaydır. Özellikle Çin ve Hindistan'da yüzyıllardır bitkisel tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve...
Epimedium Zararları
Epimedium Zararları
Epimedium Nedir; Epimedium, kadıntuzluğugiller familyasından olup, Uzakdoğu kökenli çok yıllık bir bitkidir. Cinsinden 60 yada daha fazla tür içeren otsu çiçekli bir bitkilerin ortak adıdır. Epimedium, diğer bir adı Azgın teke otu veya Keşi...
İmplant Zararları
İmplant Zararları
İmplant zararları, implant ağızdaki eksik dişlerin yerine yerleştirilen yapılardır. Tüm dünyada % 98 başarı oranıyla uygulanan bu yapılarda genellikle titanyum kullanılır. Bu nedenle vücutta alerjik bir reaksiyon ya da yan etki göstermezler. Titanyum...
Salebin Zararları
Salebin Zararları
Salebin zararları: Kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden biri olan salep, yabani orkide çiçeklerinin soğanlarından üretilir. Çayır otu ve çam çiçeği olarak da bilinen bu çiçeğin kökleri yıkandıktan sonra süt yada suyla kaynatılıp süzülerek i...
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları, meyveler özellikle diyet programlarının vazgeçilmezleridir. Sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyulan besinler birçok meyve tarafından karşılanabilir. Ayvada sağlıklı bir bünye için tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Vitamin ve...
Tarçının Zararları
Tarçının Zararları
Tarçının zararları, tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat türüdür. Tatlılar başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Daha çok soğuk nedeni ile oluşum gösteren hastalıkların tedavisinde tarçından yararlanılabilir. Kurutularak ...
Melisa Çayının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Melisa çayının zararları, Melisa bitkisi nane ile aynı familyaya ait bir bitkidir. Stres, kaygı, uyku problemleri, iştah açma gibi pek çok alanda başarılı bir bitkisel çaydır. Çok eski yıllarda melisa çayı böcek ısırmalarına karşı yaygın bir şekilde ...

 

Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Rezene Çayının Zararları
Epimedium Zararları
İmplant Zararları
Salebin Zararları
Ayvanın Zararları
Tarçının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Karabaş Otu Zararları
Kimyonun Zararları
Amonyak Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Leblebinin Zararları
Bcaa Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Süt Tozunun Zararları
Kostik Zararları
Limonun Zararları
Keçiboynuzu Zararları
Nar Suyunun Zararları
Papatya Çayının Zararları
Hibiskus Zararları
Kireçli Suyun Zararları
Bekunis Zararları
Ayçekirdeğinin Zararları
Popüler İçerik
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu zararları, şifalarından yararlanılan bitkilerin faydaları olduğu kadar zararları da olmaktadır. Özellikle yanlış kullanıldığı zaman ciddi...
Kimyonun Zararları
Kimyonun Zararları
Kimyonun zararları, maydanozgiller ailesine mensup olan bu bitki yaz mevsime doğru pembe ve beyaz renkli çiçekler açar. Bu bitki bilhassa Hindistan ...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Lib...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle gün...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık ...
Leblebinin Zararları
Leblebinin Zararları
Leblebinin zararları, leblebi nohudun kavrulması ile elde edilen bir yemiş türüdür. Sarı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi vardır. Özellikle Asya kıtası...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Mayıs - 2021