Karanfilin Zararları

Karanfilin Zararları

Karanfilin Zararları, yemeklere ve tatlılara aroma verdiğinden dolayı çok tercih edilen karanfil sağlık bakımından çok faydalıdır. Karanfilin kendine has olan o güzel koku özellikle ağız kokusu çeken kişilerin sıkıntılarını gideriyor. Bu gibi faydalar dışında tıp içerisinde de bu bitkiye sık yer veriliyor. Bir yapıya sahip olan karanfil, antiseptik özelliği sayesinde fazla tercih ediliyor.

Karanfilin zararı veya yararı o verdiği hoş kokusu kadar etkili ve derindir. Bazı hastalıklara anında çözüm veren karanfil, bazı durumlarda da ciddi yan etkilere neden olabiliyor. Bu nedenden ötürü karanfil kullanırken çok dikkatli olmak ve bilinçli kullanmak gerekiyor. B6 vitamini bakımından zengin olan karanfil, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyum açısından da oldukça zengindir. İçeriğinde uçucu yağlar barındırır ve omega 3 ile omega 6 gibi mineralleri içerisinde fazla oranda barındırır.

Karanfilin Zararları

 • Karanfil kullanacak olan kişilerin mutlaka kullanmadan önce bir uzmandan yardım almaları ve bilinçlenmeleri gerekebilir.
 • Karanfil yağı direk olarak ağızdan alınması sağlık için son derece zararlıdır. Bu nedenden ötürü son derece keskin olan bu yağın ağızdan alınmaması daha iyi olacaktır.
 • Karanfile karşı bir hassasiyetiniz varsa eğer kullanmadan önce bir alerji testi yaptırmanız gerekebilir. Genelde cilt için kullanılan karanfil yağı bazı kişilerde alerjiye yol açıyor ve deride olası olumsuzluklar meydana gelebiliyor.
 • Sigara kullanan kişiler bilhassa karanfil yağını ağızlarına temas ettirmemeliler.
 • Çocukların ağzına olası bir karanfil yağı temas ederse bol su ile yıkanması önerilir. Aksi halde karaciğer hasarına neden olabilir.
 • Ameliyat olacak kişilerin ameliyat gününe kadar karanfil yağından kullanmamaları önerilir.

Karanfilin Faydaları

 • Diş ağrısı: Karanfil eskiden bu güne kadar diş ağrısı için kullanılan ve ağrının giderilmesinde fayda sağlayan pratik bir bitkidir. Ağrıyan dişin üzerine karanfil yerleştirilmesi kişinin ağrını alacaktır. Özellikle diş macunu sektöründe karanfile sık yer verilmektedir. Çok yaygın olarak kullanılan karanfil diş sağlığına da iyi geliyor.
 • Bulantı ve Kusmalar: Karanfil tozu az miktar bal ile karıştırılıp yutulursa eğer kusma hissini giderecektir. Özellikle bazı kişilerde sık görülen sabah bulantısını kesmek için bal karanfil kürü kullanılabilir.
 • Nefes Kokusu ve Öksürük: Bazı kişilerin nefesleri yanındaki kişiyi rahatsız edecek kadar etkili olmaktadır. bu kokunun giderilmesi için karanfil iyi bir seçenek olacaktır. Her gün ağza alınacak bir tane karanfil hem boğaza iyi gelecektir hem de ağız kokusunu giderecektir.
 • Sinüzit: özellikle kış mevsiminde sık görülen sinüzit hastalığına karanfil kullanılabilir. Karanfili bu hususta toz olarak kullanmak gerekecektir. Bir fiske karanfil tozunun burundan çekilmesi halinde sinüziti giderecektir.
 • Akne ve Sivilce: karanfil yağı cilt problemlerine çok iyi gelmektedir. Bu aşamada yağı kullanırken sorunlu olan kısma pamuğa damlatılıp sürerek uygulamanız yeterli olacaktır.

Karanfilin Kullanımı

Karanfilin kullanım alanı oldukça geniştir. Saç, cilt, genel sağlık ve solum hastalıkları için farklı karanfilin tozu, yağı ve sade kendisi kullanılabilir. Karanfilin yağı cilt sorunlarının giderilmesinde tercih edilir. Tozu solunum hastalıklarına çok iyi geldiği için burundan çekilerek uygulanır. Sade olarak işlem görmemiş karanfil ise diş ağrısı ve ağız kokusu gibi komplikasyonlarda kullanılır.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Karanfil Çayı Zararları?

Karanfil aromatik bir özelliğe sahip olduğu için birçok yemek ve içecek içinde sıkça yer verilir. Sağlık için geniş yelpazede faydaları bulunmaktadır. Ancak aşırı tüketim nedeniyle bir takım zararlara sebep olabilir. Karanfil çayı tüketimi abartıldığında kanı inceltici özelliğiyle karşı karşıya kalınabilir. Kadınların adet döneminde fazla içmesi aşırı kan kaybına neden olabilir. Kan şekeri seviyesinin düşmesine sebep olur. Hipoglisemi hastaları tarafından tüketilmemesi gereken bir çaydır. Karanfil çayını fazla tüketmek nefes darlığı, boğaz ağrısı, böbrek problemleri, karaciğer problemleri, mide bulantısı ve kusmaya sebep olabilir. Aşırı karanfil çayı cildin kolay tahriş olmasına yol açar. Yine aşırı tüketimi ağız içinin tahriş olmasına, ağız içinde iltihapların gelişmesine sebep olur. Deride şişme, kızarıklık, döküntü gibi alerjik reaksiyonlar karanfil çayına bağlı olarak gelişebilir.

Karanfil Çiğnemenin Zararları?

Bitkisel ürünleri kullanmadan önce vücudumuzu tanımamız asl olandır. Karanfil bir çok derde deva olduğu gibi bazı noktalarda ciddi sorunlara neden olabilir. Karanfil uzun süreli veya sıkça çiğnendiğinde ağız içini hassaslaştırır. Hassaslaşma sonucu diş eti iltihabı olaşabilir. Karanfilin kan şekerini düşürme özelliği vardır. Normal değerleri düşük olan biri karanfil kullanması halinde daha da düşecektir. Hipoglisemi hastaları uzak durmalıdır. Kanı inceltme özelliğini içinde barındırır. Sık karanfil çiğnenmesi halinde kanamalara yan etkisi olacağını göz önünde bulundurmalıdır.

Karanfil Tansiyonu Yükseltirmi?

Karanfil içerisinde bulunan etkin maddeler ile aksie tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Kan basıncını düzenleyici etkisi vardır. Düzenli kullanımda tek başına yeterli olmasa da tansiyonun düşmesini sağlayabilir.

Karanfil Yutmak Zararlı Mıdır?

Her bitkide olduğu gibi karanfilinde aşırı kullanılması sakıncalıdır. Kansızlık, kanda cıvıklık, diş etinde hassasiyet ( diş ağrısına iyi geldiği bilinir) karanfile karşı alerjik durum veya vücud şeker oranını düşük değilse kişinin karanfili yutmak zararlı değildir. Midesinde ülser olan kişiler daha dikkatli yutmalıdır

Karanfil Yağının Zararları?

Karanfil yağı oldukça güçlü bir yağdır ve kullanılmadan önce seyreltilmesi gerekir. Özellikle diş ağrılarını ciddi anlamda önleyici etkisi vardır. Karanfil yağı güçlü bir yağ olduğundan direkt kullanıldığında cildi tahriş edebilir. Su ile ya da başka bir yağ ile inceltilip kullanılmalıdır. Karanfil yağının cilt tahrişi haricinde bilindik bir zararı yoktur. Gebelik döneminde bile anne adaylarının yaşadığı diş ağrıları için doğal ve etkili bir tedavi yöntemidir.

Hamilelikte Karanfil Çiğnemek Zararlı Mı?

Karanfile alerjisi olanların hamilelikte karanfil çiğnemesi sakıncalıdır. Kan inceltme özelliğine sahip olduğundan sezeryan doğumu düşünüyorsa kişi son ayda yutmamaya hatta ihtiyacı yok ise çiğnememeye özen göstermelidir.
Son Güncelleme : 15.01.2021 04:56:26
Karanfilin Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Karanfilin Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

5 Yorum Yapılmış "Karanfilin Zararları"
2 metal kapak ameliyatlıyım isalim var karanfil dövüp içsem banazararı varmıdır bilgilendirirseniz memnun olurum
Müjde Sema . 29.09.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Şekerhastası sigara için günde bardak karanfil çayı İcebilirmi
İlyas Özgür . 23.04.2017
2 YANITI GÖRÜNTÜLE
Aşırı derece kafanfil tüketiyorum duramıyorum yemekten kendimi alinkoyamiyorum sürekli ağzımda olsun istiyorum ciğniyorum 3 günde bı paket bitiyo emziren bı anneyim acaba zararı varmidir
Elanur . 08.08.2019 14:08:14
CEVAP YAZ
Metal kapak2 tane amaliyatlıyım karanfilin zararı olurmu isalim var
Müjde Sema . 29.09.2017
CEVAP YAZ
Miydem agriyo karanfil yapiyo olabilir mi
Gonca . 22.05.2017
CEVAP YAZ
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları, Bekunis kabızlığın kısa süreli tedavisinde kullanılan, 30 draje içeren blister ambalajlarda sunulan bir ilaçtır. Bekunis bağırsak mukozasına doğrudan etki ile bağırsak hareketlerini ve içeriğinin geçiş hızını artırır, elektrolit ve...
Kükürtün Zararları
Kükürtün Zararları
Kükürt Zararları; Genel olarak bir çok sanayi kollarında kükürt kullanılmaktadır. Bunların başında el katı sabunları ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Nitekim kükürt farklı çeşitlerde sıvı, katı ve toz şeklinde kullanılmaktadır. Kuru meyvelerin b...
Tinerin Zararları
Tinerin Zararları
Tinerin zararları özellikle gençler arasında yeterince bilinmediğinden dolayı çevremizde tiner çeken çocukları görebilmek de mümkün olabiliyor. Özellikle ergenlik döneminde başlayan iç çatışmalar sebebi ile böyle durumların ortaya çıkması ileride gen...
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Kirazın Zararları
Kirazın Zararları
Kirazın zararları, kiraz lezzetli bir yaz meyvesidir. Lezzetli olduğu gibi sağlık açısından da faydalıdır. Kiraz meyvesi, kiraz sapı ve çekirdekleri sağlık için birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. En önemli etkisi antioksidan özelliğid...
Nanenin Zararları
Nanenin Zararları
Nanenin zararları, Nane yüzyıllardır tüketimi yapılan bir bitkidir. Mutfaklarda baharat olarak kullanıldığı gibi çok eskilerden bu tara alternatif tıpta da başarı ile kullanılmaktadır. Nane sakız, şeker, ağız spreyi ve diş macunlarının içeriğinde de ...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle güneşli havayı çok seven bir bitkidir. Çorak toplarda yetişme gösteren, kökleri saçak şeklinde olan ve...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık kullanılır. Özellikle bayanların kullanmaları gereken otlar arasında ilk sıralarda yer alır. Bayan...
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları, Ağda, istenmeyen tüylerden arınmak, kurtulmak için kullanılan yapışkan çeşitli bir maddedir. Vücut bakımı için bayanların kıllarından kurtulma ve çok uzun süreli temizliğe sahip olması, aynı zamanda kıl köklerinin incelmesini sağla...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Libya'da bu tanrının tapınağı yanında hazırlanmakta idi. Amon tapınağını ısıtmada kullanılan deve ...
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları, Rutubet nem bulunan yerlerde küf mantarlarının üremesi sonucu küflenme meydana gelir. Nem ve sıcaklık küf mantarlarının üremesini sağlayan önemli etkenler arasındadır. Küfün ortaya çıkması için ilk önce uygun ortamın oluşması ger...
Kerevizin Zararları
Kerevizin Zararları
Kerevizin zararları, kalori bakımından düşük bir sebze olan kereviz çok fazla tüketilen bir sebze olmasa da sağlık açısından değerli bir besin kaynağıdır. A ve K vitaminleri bakımından iyi bir kaynaktır. Antioksidan özelliği ile de sağlık açısından g...

 

Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Nanenin Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Ağdanın Zararları
Amonyak Zararları
Rutubetin Zararları
Kerevizin Zararları
Balinin Zararları
Yoğurdun Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Susamın Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Ters İlişki Zararları
Power Plate Zararları
Bulgurun Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Cipsin Zararları
Yeşil Çayın Zararları
Avakadonun Zararları
Keçi Sütünün Zararları
Leblebinin Zararları
Patlıcanın Zararları
Asetonun Zararları
Buzdolabının Zararları
Burun Deldirmenin Zararları
Popüler İçerik
Balinin Zararları
Balinin Zararları
Balinin Zararları, Bali toulen denen bir kimyasal madde içermektedir. Toulen oldukça toksik bir maddedir. Bu madde vücuda oldukça büyük zararlar verme...
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun zararları, yoğurt dünya genelinde en çok tüketilen süt ürünlerinden biridir. Yoğurt yüzyıllardır birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılm...
Soğan Kürünün Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Soğan kürünün zararları, soğanın Anavatanı Güneybatı olsa da tüm dünyada yetiştirilen bir sebzedir. Günümüzde soğan yeşil ve kuru soğan olarak yaygın ...
Susamın Zararları
Susamın Zararları
Susamın zararları, susam A, E ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde başta bakır olmak üzere pek çok mineraller barındırmaktadı...
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz sakızı zararları, sandaloz sakızı çok eski yıllardan günümüze kadar zayıflamak için kullanılan bir üründür. Günümüzde zayıflamak için yaygın ...
Ters İlişki Zararları
Ters İlişki Zararları
Ters ilişki zararları sebebi ile bayanların çok rahatsız oldukları bir ilişki türü olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle makat dediğimiz deliğin cinsel ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022