Yumurtanın Zararları

Yumurtanın Zararları

Yumurtanın zararları, Yumurta oldukça önemli bir protein kaynağıdır ve neredeyse bütün beslenme uzmanları ve doktorlar yumurtanın mutlaka her gün tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. Evet aslında yumurta çok faydalı bir gıda dır. Fakat yumurtaya tavuktan veya üretildiği çiftliğin, yeteri kadar temiz tutulmamasından kaynaklanan salmonella adında bir bakteri bulunmaktadır. Bu bakteri, özellikle yumurtanın çiğ olarak tüketildiği, mayonez gibi, bazı yiyeceklerden insanlara geçmektedir. Samonella bakterisi insanlara bulaştığında çok ciddi enfeksiyonlara neden olmaktadır. Tedbir alınmadığı takdirde ölümle sonuçlanabilecek çok ciddi boyutlara varabilmektedir.

Yumurtanın en fazla görülen bazı zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Yumurtanın sarısı oldukça yağlıdır. Bu yüzden fazla yumurta tüketimi kolestrolun çıkmasına neden olabilir.
 • Yumurtanın, pastırma ve sucuk gibi et ürünleri ile birlikte tüketilmesi, Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini artırmaktadır. Yumurta, ıspanak veya pazı gibi sebzelerin üzerine kırılarak tüketilirse, daha sağlıklı olacaktır.
 • Kananda da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre uzmanlar, kırk yaşının üzerindeki insanların haftada üç defadan çok yumurta tüketmesi, kalplerine en az sigara kadar zarar verdiği yönünde açıklama da bulunmuşlardır.
 • Alerjik reaksiyonu olan kimseleri yumurta tüketmesi sakıncalıdır. Ayrıca günde üç yumurtadan fazla tüketilmesi, bazı kimselerde alerjisi olmasa dahi, kaşıntıya ve deri üzerinde tahrişe neden olabilir.
 • Sekiz ayın altındaki bebeklere yumurta verilmesi sakıncalıdır. 
Yumurtanın zararlarından korunmak için yapılması gerekenler nelerdir?
 • Yumurtayı alırken üzerinde seri numarası ve son tüketim tarihlerine mutlaka dikkat edin. Yumurta bayat olursa, tüketilmesi sağlık açısından son derece sakıncalıdır. 
 • Yumurtayı bohça veya börek için kullanıyorsak, yumurtaya dokunduktan sonra kesinlikle ellerinizi güzelce yıkamadan hamuru yoğurmayın. Sadece hamur yoğururken değil, yumurta elinize ne zaman temas etse, ellerinizi yıkayın. Çünkü ne kadar tedbir alınırsa alınsın, yumurtanın pekte hijyenik bir ortamdan geldiği söylenemez.
 • Yumurta, çıktığı tavuktan, tavuğun aldığı besinlerden ve kümesin ortamındaki bakterileri içine geçiren bir varlıktır. Bu yüzden az pişmiş veya çiğ olarak tüketilmesi sakıncalıdır. Ayrıca aynı tehlikeler organik yumurtalar için de geçerlidir.
 •  Özellikle yaz aylarında yumurta alırken, Buz dolabında saklananlar tercih edilmeli. Çünkü 5 derecenin üzerindeki ısılarda yumurta, son kullanma tarihi geçmiş olmasa dahi, bozulmuş olabilir.
Yumurtanın bayat olup olmadığı nasıl anlaşılır?
 • Marketten aldığınız yumurtanın bayat olup olmadığını sadece üretim tarihine bakarak anlayabilirsiniz. Fakat yinede içiniz rahat etmezse, eve getirdiğinizde derin bir kasenin içerisine su doldurun ve yumurtayı içine bırakın. Eğer yumurta suyun üzerine azda olsa çıkıyorsa yumurta tazedir. şayet suyun dibine batarsa yumurta kesinlikle bayattır. 
 • Yumurtanın taze olup olmadığını anlamanın diğer bir yolu ise, yumurtayı kırdığınızda yumurtanın sarısı dağılmışsa, yani akı ile sarısı birbirine karışmışsa o yumurta kesinlikle bayattır ve tüketilmesi son derece sakıncalıdır.
 • Yumurtayı haşladığınızda kabukları kolaylıkla soyulursa, yumurta bayattır. Çünkü taze yumurta zor soyulur.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Çok Yumurta Yemenin Zararları?

Çok yumurta yemek bazı bünyelerde farklı zararlara sebep olabilir. Ortalama olarak 1 tane yumurta 75 kaloriye denk gelir. Bu durumda çok yendiği zaman alınan kalori artarak kilo almaya sebep olabilir. Yeterli ölçülerde yendiğinde kolesterole zararı olmayan yumurta çok yendiğinde kolesterolün artmasına sebep olabilir. Kolesterolün yükselmesi kalp ve damar hastalıklarını beraberinde getirir. Çok yumurta yemek diyabet hastalığı riskini arttırabilir. Çok yumurta yemek karaciğer yağlanmasına yol açabilir. Yine çok yumurta yemek vücutta alerjik reaksiyonların gelişmesine sebep olabilir. Deri iltihabı, kurdeşen gibi cilt hastalıkların gelişme riskini arttıran etkiye sahiptir. Tüm bu zararlar aşırı tüketime bağlı olarak gelişen zararladır. Günlük bir tane yumurta yemek sağlığı olumlu yönde etkiler.

Çok Haşlanmış Yumurta Zararları?

Yumurta hemen herkesin bildiği gibi en uygun fiyatlı hayvansal protein kaynağıdır. Bu yüzden genel sağlığımız için oldukça değerli bir besindir. Kansızlığa, cilt sağlığına Önemli faydaları vardır. İçerdiği vitamin ve mineraller çocukların gelişme çağında günlük ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir. Ancak çok haşlanmış yumurta kanserojen etkilere sahip olduğundan çok zararlıdır. Özellikle yumurta sarısını gri yeşil renk alıncaya kadar uzun süre haşlamayı uzmanlar önermemektedir. Haşlanmış yumurta pişirmek istiyorsanız en fazla 5 dakika kaynatmalısınız. Yumurtanın en faydalı pişirme şekli ise rafadan, omlet ve kayısı dediğimiz kıvamda pişirmektir. Bu kadar değerli bir besini doğru şekilde pişirerek tüketmeliyiz.

Gece Yumurta Yemek Zararlımı?

Gece yumurta yemek elbette zararlı olmaz. Fakat bunu alışkanlık haline getirmemelisiniz. Çünkü gece yemek yemenin başlı başına pek çok zararı vardır. Öncelikle kilo almanızın en önemli sebebi bu alışkanlığınız olabilir. Bunu deneyerek bile öğrenebilirsiniz. Bir süre gece yemek yemeyi keserseniz kilo verdiğinizi fark edebilirsiniz. Ayrıca geceleri yemek yeme alışkanlığınız yüzünden başta depresyon olmak üzere reflü ve obeziteye yatkın hale gelebilirsiniz. Düzenli olarak besleniyor ve öğünlerinizi atlamıyor iseniz gece yumurta yemek dahil başka bir yiyeceği yememenizi tavsiye ederiz. Geceleri yediklerinizi yakmanız oldukça zordur. Tok karnına uykuya yatmak ise hem uykuya dalmanızı zorlaştıracak, hem de bütün uyku düzeninizi alt üst edecektir.

Tarihi Geçmiş Yumurtanın Zararları?

Tarihi geçmiş yumurta bayatlamış kabul edilir. Bayat yumurtanın tüketilmesi ise gıda zehirlenmesine neden olabilir. Yumurta zehirlenmesi içindeki salmonella denilen bakteriden kaynaklanır. Tarihi geçmiş yumurtada muhtemelen bu bakteriden olabilir. Bakterinin vücudunuza girmesiyle 12-72 saat içinde zehirlenme belirtilerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Çünkü vücudunuzda bakteri nedeniyle enfeksiyon meydana gelebilir. Bu yumurtayı tüketen kişilerde bir hafta kadar süren karın ağrısı, ishal, kusma, ateş, karın ağrısı gibi olumsuz etkiler görülebilir. Gecikmeden bir sağlık kurumuna gitmeniz gerekir. Ağır vakalarda hastanede yatarak tedavi görebilirsiniz.
Son Güncelleme : 09.04.2021 06:11:15
Yumurtanın Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Yumurtanın Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

5 Yorum Yapılmış "Yumurtanın Zararları"
Sizde baya abartmayın isterseniz. Sanki yumurta yiyen ölcek
Salih . 12.04.2017
CEVAP YAZ
suda dibe çöken değil suyun üzerine çıkan yumurta bayattır.
Çetin . 26.12.2016
CEVAP YAZ
bohça ve börek için ullanıyorsak.. poğaça olmasın o?
Adinne . 13.05.2016
CEVAP YAZ
Su deneyi oyle degil Bir kaba su doldurun. yumurtayi içine atın. Eğer yumurta su yüzeyine çıkarsa baYATtir. çünkü yoğunluğu suyun yoğunluğundan azdır. Yumurta dibe batarsa tazedir.
Bana Guvenebilirsiniz . 16.02.2016
CEVAP YAZ
Yumurtanın tazeliğini anlamadak için vrdiğiniz bilginin doğruluğundan şüpheliyim özellikle su testinde bi terslik var gibi
Bülent . 29.01.2016
CEVAP YAZ
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Propolis Zararları
Propolis Zararları
Propolis zararları, bilindik bir zararı olmayan propolisin antifungusid, antiseptik ve antibiyotik özelliği vardır. Bu nedenlerden dolayı da solunum sistemi, diş hastalıkları ve çeşitli hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak kullanılabilir....
Avakadonun Zararları
Avakadonun Zararları
Avakadonun zararları, avakado tüm dünyada sağlı ve cilt bakımı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cilt bakımı için üretilen kozmetik ürünlerin çoğunun içeriğinde avakadoya yer verilmektedir. Avakado yapı olarak tıpkı armudu anımsatmaktadır. Me...
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Nedir?Titanyum dioksit E171 koduyla kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Formülü ise TiO2'dir. Bu madde gıdalarda nem tutucu, renklendirici ve boyar madde olarak kullanılmaktadır. Beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, diş macunu, sabu...
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın zararları, Turunçgiller familyasına ait olan mandalina, yapraklarını dökmeyen bir meyve türüdür. Mandalina neredeyse yılın 9 ayı market ve pazarlarda bulunabilir. Ancak mandalina özel bir kış meyvesidir. Meyve olarak tüketilebileceğ...
Rezene Çayının Zararları
Rezene Çayının Zararları
Rezene çayının zararları, Rezene çayı rezene tohumlarının ezildikten sonra kaynar su ile demlenmesi sonucu elde edilen bir çaydır. Özellikle Çin ve Hindistan'da yüzyıllardır bitkisel tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve...
Epimedium Zararları
Epimedium Zararları
Epimedium Nedir; Epimedium, kadıntuzluğugiller familyasından olup, Uzakdoğu kökenli çok yıllık bir bitkidir. Cinsinden 60 yada daha fazla tür içeren otsu çiçekli bir bitkilerin ortak adıdır. Epimedium, diğer bir adı Azgın teke otu veya Keşi...
İmplant Zararları
İmplant Zararları
İmplant zararları, implant ağızdaki eksik dişlerin yerine yerleştirilen yapılardır. Tüm dünyada % 98 başarı oranıyla uygulanan bu yapılarda genellikle titanyum kullanılır. Bu nedenle vücutta alerjik bir reaksiyon ya da yan etki göstermezler. Titanyum...
Salebin Zararları
Salebin Zararları
Salebin zararları: Kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden biri olan salep, yabani orkide çiçeklerinin soğanlarından üretilir. Çayır otu ve çam çiçeği olarak da bilinen bu çiçeğin kökleri yıkandıktan sonra süt yada suyla kaynatılıp süzülerek i...
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları, meyveler özellikle diyet programlarının vazgeçilmezleridir. Sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyulan besinler birçok meyve tarafından karşılanabilir. Ayvada sağlıklı bir bünye için tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Vitamin ve...
Tarçının Zararları
Tarçının Zararları
Tarçının zararları, tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat türüdür. Tatlılar başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Daha çok soğuk nedeni ile oluşum gösteren hastalıkların tedavisinde tarçından yararlanılabilir. Kurutularak ...
Melisa Çayının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Melisa çayının zararları, Melisa bitkisi nane ile aynı familyaya ait bir bitkidir. Stres, kaygı, uyku problemleri, iştah açma gibi pek çok alanda başarılı bir bitkisel çaydır. Çok eski yıllarda melisa çayı böcek ısırmalarına karşı yaygın bir şekilde ...

 

Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Rezene Çayının Zararları
Epimedium Zararları
İmplant Zararları
Salebin Zararları
Ayvanın Zararları
Tarçının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Karabaş Otu Zararları
Kimyonun Zararları
Amonyak Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Leblebinin Zararları
Bcaa Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Süt Tozunun Zararları
Kostik Zararları
Limonun Zararları
Keçiboynuzu Zararları
Nar Suyunun Zararları
Papatya Çayının Zararları
Hibiskus Zararları
Kireçli Suyun Zararları
Bekunis Zararları
Ayçekirdeğinin Zararları
Popüler İçerik
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu zararları, şifalarından yararlanılan bitkilerin faydaları olduğu kadar zararları da olmaktadır. Özellikle yanlış kullanıldığı zaman ciddi...
Kimyonun Zararları
Kimyonun Zararları
Kimyonun zararları, maydanozgiller ailesine mensup olan bu bitki yaz mevsime doğru pembe ve beyaz renkli çiçekler açar. Bu bitki bilhassa Hindistan ...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Lib...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle gün...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık ...
Leblebinin Zararları
Leblebinin Zararları
Leblebinin zararları, leblebi nohudun kavrulması ile elde edilen bir yemiş türüdür. Sarı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi vardır. Özellikle Asya kıtası...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Mayıs - 2021