Yumurtanın Zararları

Yumurtanın Zararları

Yumurtanın zararları, Yumurta oldukça önemli bir protein kaynağıdır ve neredeyse bütün beslenme uzmanları ve doktorlar yumurtanın mutlaka her gün tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. Evet aslında yumurta çok faydalı bir gıda dır. Fakat yumurtaya tavuktan veya üretildiği çiftliğin, yeteri kadar temiz tutulmamasından kaynaklanan salmonella adında bir bakteri bulunmaktadır. Bu bakteri, özellikle yumurtanın çiğ olarak tüketildiği, mayonez gibi, bazı yiyeceklerden insanlara geçmektedir. Samonella bakterisi insanlara bulaştığında çok ciddi enfeksiyonlara neden olmaktadır. Tedbir alınmadığı takdirde ölümle sonuçlanabilecek çok ciddi boyutlara varabilmektedir.

Yumurtanın en fazla görülen bazı zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Yumurtanın sarısı oldukça yağlıdır. Bu yüzden fazla yumurta tüketimi kolestrolun çıkmasına neden olabilir.
 • Yumurtanın, pastırma ve sucuk gibi et ürünleri ile birlikte tüketilmesi, Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini artırmaktadır. Yumurta, ıspanak veya pazı gibi sebzelerin üzerine kırılarak tüketilirse, daha sağlıklı olacaktır.
 • Kananda da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre uzmanlar, kırk yaşının üzerindeki insanların haftada üç defadan çok yumurta tüketmesi, kalplerine en az sigara kadar zarar verdiği yönünde açıklama da bulunmuşlardır.
 • Alerjik reaksiyonu olan kimseleri yumurta tüketmesi sakıncalıdır. Ayrıca günde üç yumurtadan fazla tüketilmesi, bazı kimselerde alerjisi olmasa dahi, kaşıntıya ve deri üzerinde tahrişe neden olabilir.
 • Sekiz ayın altındaki bebeklere yumurta verilmesi sakıncalıdır. 
Yumurtanın zararlarından korunmak için yapılması gerekenler nelerdir?
 • Yumurtayı alırken üzerinde seri numarası ve son tüketim tarihlerine mutlaka dikkat edin. Yumurta bayat olursa, tüketilmesi sağlık açısından son derece sakıncalıdır. 
 • Yumurtayı bohça veya börek için kullanıyorsak, yumurtaya dokunduktan sonra kesinlikle ellerinizi güzelce yıkamadan hamuru yoğurmayın. Sadece hamur yoğururken değil, yumurta elinize ne zaman temas etse, ellerinizi yıkayın. Çünkü ne kadar tedbir alınırsa alınsın, yumurtanın pekte hijyenik bir ortamdan geldiği söylenemez.
 • Yumurta, çıktığı tavuktan, tavuğun aldığı besinlerden ve kümesin ortamındaki bakterileri içine geçiren bir varlıktır. Bu yüzden az pişmiş veya çiğ olarak tüketilmesi sakıncalıdır. Ayrıca aynı tehlikeler organik yumurtalar için de geçerlidir.
 •  Özellikle yaz aylarında yumurta alırken, Buz dolabında saklananlar tercih edilmeli. Çünkü 5 derecenin üzerindeki ısılarda yumurta, son kullanma tarihi geçmiş olmasa dahi, bozulmuş olabilir.
Yumurtanın bayat olup olmadığı nasıl anlaşılır?
 • Marketten aldığınız yumurtanın bayat olup olmadığını sadece üretim tarihine bakarak anlayabilirsiniz. Fakat yinede içiniz rahat etmezse, eve getirdiğinizde derin bir kasenin içerisine su doldurun ve yumurtayı içine bırakın. Eğer yumurta suyun üzerine azda olsa çıkıyorsa yumurta tazedir. şayet suyun dibine batarsa yumurta kesinlikle bayattır. 
 • Yumurtanın taze olup olmadığını anlamanın diğer bir yolu ise, yumurtayı kırdığınızda yumurtanın sarısı dağılmışsa, yani akı ile sarısı birbirine karışmışsa o yumurta kesinlikle bayattır ve tüketilmesi son derece sakıncalıdır.
 • Yumurtayı haşladığınızda kabukları kolaylıkla soyulursa, yumurta bayattır. Çünkü taze yumurta zor soyulur.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Çok Yumurta Yemenin Zararları?

Çok yumurta yemek bazı bünyelerde farklı zararlara sebep olabilir. Ortalama olarak 1 tane yumurta 75 kaloriye denk gelir. Bu durumda çok yendiği zaman alınan kalori artarak kilo almaya sebep olabilir. Yeterli ölçülerde yendiğinde kolesterole zararı olmayan yumurta çok yendiğinde kolesterolün artmasına sebep olabilir. Kolesterolün yükselmesi kalp ve damar hastalıklarını beraberinde getirir. Çok yumurta yemek diyabet hastalığı riskini arttırabilir. Çok yumurta yemek karaciğer yağlanmasına yol açabilir. Yine çok yumurta yemek vücutta alerjik reaksiyonların gelişmesine sebep olabilir. Deri iltihabı, kurdeşen gibi cilt hastalıkların gelişme riskini arttıran etkiye sahiptir. Tüm bu zararlar aşırı tüketime bağlı olarak gelişen zararladır. Günlük bir tane yumurta yemek sağlığı olumlu yönde etkiler.

Çok Haşlanmış Yumurta Zararları?

Yumurta hemen herkesin bildiği gibi en uygun fiyatlı hayvansal protein kaynağıdır. Bu yüzden genel sağlığımız için oldukça değerli bir besindir. Kansızlığa, cilt sağlığına Önemli faydaları vardır. İçerdiği vitamin ve mineraller çocukların gelişme çağında günlük ihtiyaçlarını karşılayacak düzeydedir. Ancak çok haşlanmış yumurta kanserojen etkilere sahip olduğundan çok zararlıdır. Özellikle yumurta sarısını gri yeşil renk alıncaya kadar uzun süre haşlamayı uzmanlar önermemektedir. Haşlanmış yumurta pişirmek istiyorsanız en fazla 5 dakika kaynatmalısınız. Yumurtanın en faydalı pişirme şekli ise rafadan, omlet ve kayısı dediğimiz kıvamda pişirmektir. Bu kadar değerli bir besini doğru şekilde pişirerek tüketmeliyiz.

Gece Yumurta Yemek Zararlımı?

Gece yumurta yemek elbette zararlı olmaz. Fakat bunu alışkanlık haline getirmemelisiniz. Çünkü gece yemek yemenin başlı başına pek çok zararı vardır. Öncelikle kilo almanızın en önemli sebebi bu alışkanlığınız olabilir. Bunu deneyerek bile öğrenebilirsiniz. Bir süre gece yemek yemeyi keserseniz kilo verdiğinizi fark edebilirsiniz. Ayrıca geceleri yemek yeme alışkanlığınız yüzünden başta depresyon olmak üzere reflü ve obeziteye yatkın hale gelebilirsiniz. Düzenli olarak besleniyor ve öğünlerinizi atlamıyor iseniz gece yumurta yemek dahil başka bir yiyeceği yememenizi tavsiye ederiz. Geceleri yediklerinizi yakmanız oldukça zordur. Tok karnına uykuya yatmak ise hem uykuya dalmanızı zorlaştıracak, hem de bütün uyku düzeninizi alt üst edecektir.

Tarihi Geçmiş Yumurtanın Zararları?

Tarihi geçmiş yumurta bayatlamış kabul edilir. Bayat yumurtanın tüketilmesi ise gıda zehirlenmesine neden olabilir. Yumurta zehirlenmesi içindeki salmonella denilen bakteriden kaynaklanır. Tarihi geçmiş yumurtada muhtemelen bu bakteriden olabilir. Bakterinin vücudunuza girmesiyle 12-72 saat içinde zehirlenme belirtilerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Çünkü vücudunuzda bakteri nedeniyle enfeksiyon meydana gelebilir. Bu yumurtayı tüketen kişilerde bir hafta kadar süren karın ağrısı, ishal, kusma, ateş, karın ağrısı gibi olumsuz etkiler görülebilir. Gecikmeden bir sağlık kurumuna gitmeniz gerekir. Ağır vakalarda hastanede yatarak tedavi görebilirsiniz.
Son Güncelleme : 09.04.2021 06:11:15
Yumurtanın Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Yumurtanın Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

5 Yorum Yapılmış "Yumurtanın Zararları"
Su deneyi oyle degil Bir kaba su doldurun. yumurtayi içine atın. Eğer yumurta su yüzeyine çıkarsa baYATtir. çünkü yoğunluğu suyun yoğunluğundan azdır. Yumurta dibe batarsa tazedir.
Bana Guvenebilirsiniz . 16.02.2016
CEVAP YAZ
Yumurtanın tazeliğini anlamadak için vrdiğiniz bilginin doğruluğundan şüpheliyim özellikle su testinde bi terslik var gibi
Bülent . 29.01.2016
CEVAP YAZ
bohça ve börek için ullanıyorsak.. poğaça olmasın o?
Adinne . 13.05.2016
CEVAP YAZ
suda dibe çöken değil suyun üzerine çıkan yumurta bayattır.
Çetin . 26.12.2016
CEVAP YAZ
Sizde baya abartmayın isterseniz. Sanki yumurta yiyen ölcek
Salih . 12.04.2017
CEVAP YAZ
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları, Bekunis kabızlığın kısa süreli tedavisinde kullanılan, 30 draje içeren blister ambalajlarda sunulan bir ilaçtır. Bekunis bağırsak mukozasına doğrudan etki ile bağırsak hareketlerini ve içeriğinin geçiş hızını artırır, elektrolit ve...
Kükürtün Zararları
Kükürtün Zararları
Kükürt Zararları; Genel olarak bir çok sanayi kollarında kükürt kullanılmaktadır. Bunların başında el katı sabunları ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Nitekim kükürt farklı çeşitlerde sıvı, katı ve toz şeklinde kullanılmaktadır. Kuru meyvelerin b...
Tinerin Zararları
Tinerin Zararları
Tinerin zararları özellikle gençler arasında yeterince bilinmediğinden dolayı çevremizde tiner çeken çocukları görebilmek de mümkün olabiliyor. Özellikle ergenlik döneminde başlayan iç çatışmalar sebebi ile böyle durumların ortaya çıkması ileride gen...
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Kirazın Zararları
Kirazın Zararları
Kirazın zararları, kiraz lezzetli bir yaz meyvesidir. Lezzetli olduğu gibi sağlık açısından da faydalıdır. Kiraz meyvesi, kiraz sapı ve çekirdekleri sağlık için birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. En önemli etkisi antioksidan özelliğid...
Nanenin Zararları
Nanenin Zararları
Nanenin zararları, Nane yüzyıllardır tüketimi yapılan bir bitkidir. Mutfaklarda baharat olarak kullanıldığı gibi çok eskilerden bu tara alternatif tıpta da başarı ile kullanılmaktadır. Nane sakız, şeker, ağız spreyi ve diş macunlarının içeriğinde de ...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle güneşli havayı çok seven bir bitkidir. Çorak toplarda yetişme gösteren, kökleri saçak şeklinde olan ve...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık kullanılır. Özellikle bayanların kullanmaları gereken otlar arasında ilk sıralarda yer alır. Bayan...
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları, Ağda, istenmeyen tüylerden arınmak, kurtulmak için kullanılan yapışkan çeşitli bir maddedir. Vücut bakımı için bayanların kıllarından kurtulma ve çok uzun süreli temizliğe sahip olması, aynı zamanda kıl köklerinin incelmesini sağla...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Libya'da bu tanrının tapınağı yanında hazırlanmakta idi. Amon tapınağını ısıtmada kullanılan deve ...
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları, Rutubet nem bulunan yerlerde küf mantarlarının üremesi sonucu küflenme meydana gelir. Nem ve sıcaklık küf mantarlarının üremesini sağlayan önemli etkenler arasındadır. Küfün ortaya çıkması için ilk önce uygun ortamın oluşması ger...
Kerevizin Zararları
Kerevizin Zararları
Kerevizin zararları, kalori bakımından düşük bir sebze olan kereviz çok fazla tüketilen bir sebze olmasa da sağlık açısından değerli bir besin kaynağıdır. A ve K vitaminleri bakımından iyi bir kaynaktır. Antioksidan özelliği ile de sağlık açısından g...

 

Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Nanenin Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Ağdanın Zararları
Amonyak Zararları
Rutubetin Zararları
Kerevizin Zararları
Balinin Zararları
Yoğurdun Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Susamın Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Ters İlişki Zararları
Power Plate Zararları
Bulgurun Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Cipsin Zararları
Yeşil Çayın Zararları
Avakadonun Zararları
Keçi Sütünün Zararları
Leblebinin Zararları
Patlıcanın Zararları
Asetonun Zararları
Buzdolabının Zararları
Burun Deldirmenin Zararları
Popüler İçerik
Balinin Zararları
Balinin Zararları
Balinin Zararları, Bali toulen denen bir kimyasal madde içermektedir. Toulen oldukça toksik bir maddedir. Bu madde vücuda oldukça büyük zararlar verme...
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun zararları, yoğurt dünya genelinde en çok tüketilen süt ürünlerinden biridir. Yoğurt yüzyıllardır birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılm...
Soğan Kürünün Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Soğan kürünün zararları, soğanın Anavatanı Güneybatı olsa da tüm dünyada yetiştirilen bir sebzedir. Günümüzde soğan yeşil ve kuru soğan olarak yaygın ...
Susamın Zararları
Susamın Zararları
Susamın zararları, susam A, E ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde başta bakır olmak üzere pek çok mineraller barındırmaktadı...
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz sakızı zararları, sandaloz sakızı çok eski yıllardan günümüze kadar zayıflamak için kullanılan bir üründür. Günümüzde zayıflamak için yaygın ...
Ters İlişki Zararları
Ters İlişki Zararları
Ters ilişki zararları sebebi ile bayanların çok rahatsız oldukları bir ilişki türü olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle makat dediğimiz deliğin cinsel ...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022