Sütün Zararları

Sütün Zararları

Sütün zararları, sağlık açısından en önemli gıdalardan biri olan süt, özellikle çocukların gelişimi için faydalıdır. Çocukların düzenli bir şekilde süt tüketmesi iskelet sağlığını önemli ölçüde etkiler. Süt çocukluk v erişkinlik döneminde fazla tüketilen, ileri yaşlarda ise tüketimi genellikle bırakılan bir besin maddesidir. Sütün içeriğinde yer alan sayısız vitamin ve minerallerin sağlığa her yaşta katkısı vardır. Bu nedenle süt tüketimi ihmal edilmemelidir.

A ve C vitaminleri bakımından iyi bir kaynak olan süt başta kalsiyum olmak üzere protein, potasyum ve demir bakımından da çok zengin bir içeriğe sahiptir. Sütün besin değerleri sütün cinsine göre farklılık gösterebilir. Süt çok faydalı bir besin maddesi olsa da bazı durumlarda yan etkilere yol açabilir. Birçok çeşide sahip olan süt, yağlı, yağsız, pastörize, keçi sütü, eşek sütü, inek sütü gibi farklı şekillerde bulunmaktadır. Tüm süt çeşitleri kendine göre farklı maddeler içermektedir. Dolayısı ile sütün genel anlamda zararlarından bahsetmek oldukça zordur.

Sütün Zararları

 • En çok tüketilen süt türü olan inek sütü bazı bünyelerde gaz problemine yol açabilir.
 • Süt ve süt ürünlerine karşı hassas olan kişilerde süt alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 • Sütün aşırı tüketimi karın ağrısı ve kramplara yol açabilir.
 • Süt nedeni ile çok nadirde olsa mide bulantısı ve kusma yaşanabilir.
 • Sütün sindirim sisteminde şişkinliğe yola çan etkisi vardır. Bu yan etkilerin haricinde sütün her hangi bir zararı bulunmamaktadır.

Sütün Faydaları

 • Süt, özellikle çocukların gelişimine destek olan bir besin maddesidir. Kemik sağlığı için süt tüketiminin önemli yeri vardır. Yetişkinlik döneminde süt cilt sağlığı başta olmak üzere pek çok soruna karşı iyi gelmektedir. İçeriğindeki kalsiyum ileri yaşlarda oluşabilecek kemik erimesine yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen cilt hastalıklarına karşı da oldukça önemlidir.
 • Süt vücudun daha dinç kalmasını sağlar. Özellikle spor ve antrenmanlardan sonra yarım yağlı süt tüketmek kaybedilen enerjinin tekrar kazanılmasını sağlar.
 • Yağ oranı düşük olan sütlerin içeriğinde bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. 1 su bardağı süt yaklaşık 230 miligram kalsiyum içermektedir. Özellikle menopoz dönemindeki kadınların kemik yapısını güçlendirmek için süt olağanüstü bir besin maddesidir.
 • Obeziteye karşı iyi gelir. Günümüzde çığ gibi büyüyen obeziteye düşük yağlı süt ile çözüm getirilebilir. Süt çocuklarda ve yetişkinlerde obezite sorununu kontrol altına almayı sağlar. Sütün metabolizmayı kuvvetlendirici ve yağ yakıcı etkisi vardır.
 • Bağırsakların daha aktif çalışmasını sağlar. Kabızlık ve ishal gibi sindirim ile alakalı sorunlarda süt tedavi amaçlı kullanılabilir.
 • Sütün kan basıncını kontrol edici özelliği vardır. Yağ oranı düşük olan sütler bol miktarda magnezyum ve potasyum içermektedir. Dolayısı ile kan basıncı sağlıklı seviyede süt sayesinde tutulabilir. Bu sayede felç olasılığı ihtimali azalır. Ayrıca kan basıncı kaynaklı kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Süt kas sağlığına karşı faydalıdır. Kaslar için oldukça önemli olan protein bakımından zengin bir içeriğe sahip olan süt, özellikle ağır aktivitelerden sonra kaybedilen enerjinin yerine koyulmasını sağlar. Bu sayede kas sağlığını koruyucu etki yaratır.
 • Süt kilo vermek için kullanılabilir. Kilo vermek için uygulanan diyet listesinde mutlaka süte yer verilmelidir. Sabah ve akşam olmak üzere bir bardak süt tüketerek vücutta toplanan gereksiz yağların yakımı gerçekleştirilebilir.
 • Süt strese karşı iyi gelir. Sütün yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği vardır. Ayrıca vücut yorgunluğuna karşı iyi gelir. Dolayısı ile yorgunluk nedeni ile oluşan stresin ortadan kalkmasını sağlar.
 • Cilt sağlığı için önemli yeri olan süt birçok kozmetik ürünün içeriğinde kullanılmaktadır. Başta nemlendiriciler olmak üzere cilt bakımı için üretilen neredeyse tüm ürünlerde süte yer verilmektedir. Süt cildin pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Pastörize Sütün Zararları?

Pastörize süt konusunda uzmanlar farklı görüşlere sahiptir. Sütün raf ömrünü uzatmak için uygulanan pastörizasyon işlemi sütteki sindirim enzimlerine hasar verir, sütün vitamin ve mineral içeriğinin azalmasına neden olur. Günlük şişelerde satılan pastörize sütler kutularda satılan sütlere nazaran biraz daha faydalı olabilir. Çünkü kutu sütlerde pastörizasyonun dışında, homojenizasyon ve yüksek ısı uygulaması UHT işlemleri de yapılmaktadır. Bunlar sütteki faydalı bakterileri yok etmekte, sütteki proteinlerin moleküler yapısını değiştirmektedir. Bu nedenle pastörize süt zararlı hale gelmektedir. Çocuklarımıza sağlıklı bir içecek olarak verdiğimiz pastörize sütler orta kulak iltihabına ilerleyen yaşlarda MS, şeker hastalığı, astım gibi hastalıklara neden olmaktadır. Bu yüzden uzmanlara göre süt ürünlerini tüketmek daha sağlıklıdır. Yoğurt, peynir gibi yiyeceklere yönelmek gerekir. Sütün kesilen ve ekşiyen olanını tüketmekte yarar vardır. Süt UHT işleminden geçirilirken içindeki faydalı bakteriler yok olduğu için, sütün kesilmesi, ekşimesini sağlayan etkenlerde ortadan kalkıyor. Bu nedenle pastörize süt sandığımız kadar faydalı olmuyor. Özellikle kutularda daha uzun ömürlü olanları tercih edilmemelidir.

Hazır Sütün Zararları?

Hazır süt pastörizasyon, homojenizasyon ve UHT denilen yüksek ısı uygulamasıyla hazırlanır. Faydalı bir içecekken zararlı hale gelir. Pastörizasyon sütün raf ömrünü uzatırken, yüksek ısı uygulaması sütteki hastalık yapıcı bazı bakterileri ortadan kaldırır. Ancak bunun yanında sütte bulunan faydalı bakterileri de yok eder. Sütte bulunan faydalı bakteriler hastalıklara neden olmadığı gibi bazı hastalıkların oluşmasını da engeller. Pastörizasyon ise sütteki mineral ve vitamin zenginliğine engel olur. Sütteki sindirim enzimlerini tahrip eder. Bu sindirilmeyen proteinler bağırsaklardan kana geçer. Vücudumuzda bunları yabancı madde gibi algılar. Böylece bağışıklık sistemimiz hasar görür. Böylece alerjik hastalıklara, bağışıklık sistemi hastalıklarına, romatizmal hastalıklara yakalanma riski artıyor. Uzmanlara göre çocuklarda sıkça görülen orta kulak iltihabının bir nedeni de bu hazır sütlerdir. Homojenizasyon işlemi sırasından basınç uygulandığı için süt proteinlerinn moleküler yapısı da önemli oranda değişmektedir. Bu proteinler vücudumuzda immün sistemini aşırı oranda uyarmaktadır. Bu çocuklarda ilerleyen yaşlarda astım diyabet, MS hastalığı gibi kendi dokularını tahrip eden hastalıklara yakalanma riskini arttırmaktadır.
Son Güncelleme : 28.03.2021 04:27:24
Sütün Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Sütün Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

2 Yorum Yapılmış "Sütün Zararları"
Dört yaşının içinde oğlum var devamlı süt içiyor. Ama yemeklerden ve başka gıdalardan da yiyor. Fazla süt içmesi oğluma zarar verir mi?
Gülzar . 24.08.2018
CEVAP YAZ
Çok iyi olmuş teşekkür ederim 👍👍👍👌
Gdjj . 01.04.2019 20:20:15
CEVAP YAZ
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları
Bekunis Zararları, Bekunis kabızlığın kısa süreli tedavisinde kullanılan, 30 draje içeren blister ambalajlarda sunulan bir ilaçtır. Bekunis bağırsak mukozasına doğrudan etki ile bağırsak hareketlerini ve içeriğinin geçiş hızını artırır, elektrolit ve...
Kükürtün Zararları
Kükürtün Zararları
Kükürt Zararları; Genel olarak bir çok sanayi kollarında kükürt kullanılmaktadır. Bunların başında el katı sabunları ve ilaç sanayisinde kullanılmaktadır. Nitekim kükürt farklı çeşitlerde sıvı, katı ve toz şeklinde kullanılmaktadır. Kuru meyvelerin b...
Tinerin Zararları
Tinerin Zararları
Tinerin zararları özellikle gençler arasında yeterince bilinmediğinden dolayı çevremizde tiner çeken çocukları görebilmek de mümkün olabiliyor. Özellikle ergenlik döneminde başlayan iç çatışmalar sebebi ile böyle durumların ortaya çıkması ileride gen...
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Kirazın Zararları
Kirazın Zararları
Kirazın zararları, kiraz lezzetli bir yaz meyvesidir. Lezzetli olduğu gibi sağlık açısından da faydalıdır. Kiraz meyvesi, kiraz sapı ve çekirdekleri sağlık için birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. En önemli etkisi antioksidan özelliğid...
Nanenin Zararları
Nanenin Zararları
Nanenin zararları, Nane yüzyıllardır tüketimi yapılan bir bitkidir. Mutfaklarda baharat olarak kullanıldığı gibi çok eskilerden bu tara alternatif tıpta da başarı ile kullanılmaktadır. Nane sakız, şeker, ağız spreyi ve diş macunlarının içeriğinde de ...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle güneşli havayı çok seven bir bitkidir. Çorak toplarda yetişme gösteren, kökleri saçak şeklinde olan ve...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık kullanılır. Özellikle bayanların kullanmaları gereken otlar arasında ilk sıralarda yer alır. Bayan...
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları
Ağdanın Zararları, Ağda, istenmeyen tüylerden arınmak, kurtulmak için kullanılan yapışkan çeşitli bir maddedir. Vücut bakımı için bayanların kıllarından kurtulma ve çok uzun süreli temizliğe sahip olması, aynı zamanda kıl köklerinin incelmesini sağla...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Libya'da bu tanrının tapınağı yanında hazırlanmakta idi. Amon tapınağını ısıtmada kullanılan deve ...
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları
Rutubetin Zararları, Rutubet nem bulunan yerlerde küf mantarlarının üremesi sonucu küflenme meydana gelir. Nem ve sıcaklık küf mantarlarının üremesini sağlayan önemli etkenler arasındadır. Küfün ortaya çıkması için ilk önce uygun ortamın oluşması ger...
Kerevizin Zararları
Kerevizin Zararları
Kerevizin zararları, kalori bakımından düşük bir sebze olan kereviz çok fazla tüketilen bir sebze olmasa da sağlık açısından değerli bir besin kaynağıdır. A ve K vitaminleri bakımından iyi bir kaynaktır. Antioksidan özelliği ile de sağlık açısından g...

 

Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Nanenin Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Ağdanın Zararları
Amonyak Zararları
Rutubetin Zararları
Kerevizin Zararları
Balinin Zararları
Yoğurdun Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Susamın Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Ters İlişki Zararları
Power Plate Zararları
Bulgurun Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Cipsin Zararları
Yeşil Çayın Zararları
Avakadonun Zararları
Keçi Sütünün Zararları
Leblebinin Zararları
Patlıcanın Zararları
Asetonun Zararları
Buzdolabının Zararları
Burun Deldirmenin Zararları
Popüler İçerik
Balinin Zararları
Balinin Zararları
Balinin Zararları, Bali toulen denen bir kimyasal madde içermektedir. Toulen oldukça toksik bir maddedir. Bu madde vücuda oldukça büyük zararlar verme...
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun Zararları
Yoğurdun zararları, yoğurt dünya genelinde en çok tüketilen süt ürünlerinden biridir. Yoğurt yüzyıllardır birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılm...
Soğan Kürünün Zararları
Soğan Kürünün Zararları
Soğan kürünün zararları, soğanın Anavatanı Güneybatı olsa da tüm dünyada yetiştirilen bir sebzedir. Günümüzde soğan yeşil ve kuru soğan olarak yaygın ...
Susamın Zararları
Susamın Zararları
Susamın zararları, susam A, E ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde başta bakır olmak üzere pek çok mineraller barındırmaktadı...
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz Sakızı Zararları
Sandaloz sakızı zararları, sandaloz sakızı çok eski yıllardan günümüze kadar zayıflamak için kullanılan bir üründür. Günümüzde zayıflamak için yaygın ...
Ters İlişki Zararları
Ters İlişki Zararları
Ters ilişki zararları sebebi ile bayanların çok rahatsız oldukları bir ilişki türü olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle makat dediğimiz deliğin cinsel ...
Power Plate Zararları
Power Plate Zararları
Power plate zararları, Rus bilim adamları tarafından geliştirilen power plate yöntemi ile kişilerin daha sağlıklı ve zinde olması hedefleniyor. Ülkem...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Bekunis Zararları
Kükürtün Zararları
Tinerin Zararları
Nescafenin Zararları
Kirazın Zararları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Buz Dolabımdan Gaz Kaçıyordu Kokusu Değişikti Zehirlermi
Hemoroid kanaması 15 gündür devam ediyor
Fazla cips yemek ishal yapar mı?
Aşk
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022