Sütün Zararları

Sütün Zararları

Sütün zararları, sağlık açısından en önemli gıdalardan biri olan süt, özellikle çocukların gelişimi için faydalıdır. Çocukların düzenli bir şekilde süt tüketmesi iskelet sağlığını önemli ölçüde etkiler. Süt çocukluk v erişkinlik döneminde fazla tüketilen, ileri yaşlarda ise tüketimi genellikle bırakılan bir besin maddesidir. Sütün içeriğinde yer alan sayısız vitamin ve minerallerin sağlığa her yaşta katkısı vardır. Bu nedenle süt tüketimi ihmal edilmemelidir.

A ve C vitaminleri bakımından iyi bir kaynak olan süt başta kalsiyum olmak üzere protein, potasyum ve demir bakımından da çok zengin bir içeriğe sahiptir. Sütün besin değerleri sütün cinsine göre farklılık gösterebilir. Süt çok faydalı bir besin maddesi olsa da bazı durumlarda yan etkilere yol açabilir. Birçok çeşide sahip olan süt, yağlı, yağsız, pastörize, keçi sütü, eşek sütü, inek sütü gibi farklı şekillerde bulunmaktadır. Tüm süt çeşitleri kendine göre farklı maddeler içermektedir. Dolayısı ile sütün genel anlamda zararlarından bahsetmek oldukça zordur.

Sütün Zararları

 • En çok tüketilen süt türü olan inek sütü bazı bünyelerde gaz problemine yol açabilir.
 • Süt ve süt ürünlerine karşı hassas olan kişilerde süt alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 • Sütün aşırı tüketimi karın ağrısı ve kramplara yol açabilir.
 • Süt nedeni ile çok nadirde olsa mide bulantısı ve kusma yaşanabilir.
 • Sütün sindirim sisteminde şişkinliğe yola çan etkisi vardır. Bu yan etkilerin haricinde sütün her hangi bir zararı bulunmamaktadır.

Sütün Faydaları

 • Süt, özellikle çocukların gelişimine destek olan bir besin maddesidir. Kemik sağlığı için süt tüketiminin önemli yeri vardır. Yetişkinlik döneminde süt cilt sağlığı başta olmak üzere pek çok soruna karşı iyi gelmektedir. İçeriğindeki kalsiyum ileri yaşlarda oluşabilecek kemik erimesine yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen cilt hastalıklarına karşı da oldukça önemlidir.
 • Süt vücudun daha dinç kalmasını sağlar. Özellikle spor ve antrenmanlardan sonra yarım yağlı süt tüketmek kaybedilen enerjinin tekrar kazanılmasını sağlar.
 • Yağ oranı düşük olan sütlerin içeriğinde bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır. 1 su bardağı süt yaklaşık 230 miligram kalsiyum içermektedir. Özellikle menopoz dönemindeki kadınların kemik yapısını güçlendirmek için süt olağanüstü bir besin maddesidir.
 • Obeziteye karşı iyi gelir. Günümüzde çığ gibi büyüyen obeziteye düşük yağlı süt ile çözüm getirilebilir. Süt çocuklarda ve yetişkinlerde obezite sorununu kontrol altına almayı sağlar. Sütün metabolizmayı kuvvetlendirici ve yağ yakıcı etkisi vardır.
 • Bağırsakların daha aktif çalışmasını sağlar. Kabızlık ve ishal gibi sindirim ile alakalı sorunlarda süt tedavi amaçlı kullanılabilir.
 • Sütün kan basıncını kontrol edici özelliği vardır. Yağ oranı düşük olan sütler bol miktarda magnezyum ve potasyum içermektedir. Dolayısı ile kan basıncı sağlıklı seviyede süt sayesinde tutulabilir. Bu sayede felç olasılığı ihtimali azalır. Ayrıca kan basıncı kaynaklı kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltıcı etkiye sahiptir.
 • Süt kas sağlığına karşı faydalıdır. Kaslar için oldukça önemli olan protein bakımından zengin bir içeriğe sahip olan süt, özellikle ağır aktivitelerden sonra kaybedilen enerjinin yerine koyulmasını sağlar. Bu sayede kas sağlığını koruyucu etki yaratır.
 • Süt kilo vermek için kullanılabilir. Kilo vermek için uygulanan diyet listesinde mutlaka süte yer verilmelidir. Sabah ve akşam olmak üzere bir bardak süt tüketerek vücutta toplanan gereksiz yağların yakımı gerçekleştirilebilir.
 • Süt strese karşı iyi gelir. Sütün yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği vardır. Ayrıca vücut yorgunluğuna karşı iyi gelir. Dolayısı ile yorgunluk nedeni ile oluşan stresin ortadan kalkmasını sağlar.
 • Cilt sağlığı için önemli yeri olan süt birçok kozmetik ürünün içeriğinde kullanılmaktadır. Başta nemlendiriciler olmak üzere cilt bakımı için üretilen neredeyse tüm ürünlerde süte yer verilmektedir. Süt cildin pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Bize Sıkça Sorulan Sorular

Pastörize Sütün Zararları?

Pastörize süt konusunda uzmanlar farklı görüşlere sahiptir. Sütün raf ömrünü uzatmak için uygulanan pastörizasyon işlemi sütteki sindirim enzimlerine hasar verir, sütün vitamin ve mineral içeriğinin azalmasına neden olur. Günlük şişelerde satılan pastörize sütler kutularda satılan sütlere nazaran biraz daha faydalı olabilir. Çünkü kutu sütlerde pastörizasyonun dışında, homojenizasyon ve yüksek ısı uygulaması UHT işlemleri de yapılmaktadır. Bunlar sütteki faydalı bakterileri yok etmekte, sütteki proteinlerin moleküler yapısını değiştirmektedir. Bu nedenle pastörize süt zararlı hale gelmektedir. Çocuklarımıza sağlıklı bir içecek olarak verdiğimiz pastörize sütler orta kulak iltihabına ilerleyen yaşlarda MS, şeker hastalığı, astım gibi hastalıklara neden olmaktadır. Bu yüzden uzmanlara göre süt ürünlerini tüketmek daha sağlıklıdır. Yoğurt, peynir gibi yiyeceklere yönelmek gerekir. Sütün kesilen ve ekşiyen olanını tüketmekte yarar vardır. Süt UHT işleminden geçirilirken içindeki faydalı bakteriler yok olduğu için, sütün kesilmesi, ekşimesini sağlayan etkenlerde ortadan kalkıyor. Bu nedenle pastörize süt sandığımız kadar faydalı olmuyor. Özellikle kutularda daha uzun ömürlü olanları tercih edilmemelidir.

Hazır Sütün Zararları?

Hazır süt pastörizasyon, homojenizasyon ve UHT denilen yüksek ısı uygulamasıyla hazırlanır. Faydalı bir içecekken zararlı hale gelir. Pastörizasyon sütün raf ömrünü uzatırken, yüksek ısı uygulaması sütteki hastalık yapıcı bazı bakterileri ortadan kaldırır. Ancak bunun yanında sütte bulunan faydalı bakterileri de yok eder. Sütte bulunan faydalı bakteriler hastalıklara neden olmadığı gibi bazı hastalıkların oluşmasını da engeller. Pastörizasyon ise sütteki mineral ve vitamin zenginliğine engel olur. Sütteki sindirim enzimlerini tahrip eder. Bu sindirilmeyen proteinler bağırsaklardan kana geçer. Vücudumuzda bunları yabancı madde gibi algılar. Böylece bağışıklık sistemimiz hasar görür. Böylece alerjik hastalıklara, bağışıklık sistemi hastalıklarına, romatizmal hastalıklara yakalanma riski artıyor. Uzmanlara göre çocuklarda sıkça görülen orta kulak iltihabının bir nedeni de bu hazır sütlerdir. Homojenizasyon işlemi sırasından basınç uygulandığı için süt proteinlerinn moleküler yapısı da önemli oranda değişmektedir. Bu proteinler vücudumuzda immün sistemini aşırı oranda uyarmaktadır. Bu çocuklarda ilerleyen yaşlarda astım diyabet, MS hastalığı gibi kendi dokularını tahrip eden hastalıklara yakalanma riskini arttırmaktadır.
Son Güncelleme : 28.03.2021 04:27:24
Sütün Zararları ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Sütün Zararları Yorumları

şifre Kırmızı sayı

2 Yorum Yapılmış "Sütün Zararları"
Çok iyi olmuş teşekkür ederim 👍👍👍👌
Gdjj . 01.04.2019 20:20:15
CEVAP YAZ
Dört yaşının içinde oğlum var devamlı süt içiyor. Ama yemeklerden ve başka gıdalardan da yiyor. Fazla süt içmesi oğluma zarar verir mi?
Gülzar . 24.08.2018
CEVAP YAZ
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları
Nescafenin Zararları, bu kahve çeşidi herkes tarafından sevilen ve sıkça tüketilen bir içecek çeşididir. Aslında nescafenin dikkat dağınıklığı ve yorgunluk gibi sorunların geçici olarak ortadan kaldırılmasını sağladığı doğrudur ama bir o kadarda zara...
Propolis Zararları
Propolis Zararları
Propolis zararları, bilindik bir zararı olmayan propolisin antifungusid, antiseptik ve antibiyotik özelliği vardır. Bu nedenlerden dolayı da solunum sistemi, diş hastalıkları ve çeşitli hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak kullanılabilir....
Avakadonun Zararları
Avakadonun Zararları
Avakadonun zararları, avakado tüm dünyada sağlı ve cilt bakımı için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Cilt bakımı için üretilen kozmetik ürünlerin çoğunun içeriğinde avakadoya yer verilmektedir. Avakado yapı olarak tıpkı armudu anımsatmaktadır. Me...
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Titanyum Dioksit Nedir?Titanyum dioksit E171 koduyla kullanılan bir gıda katkı maddesidir. Formülü ise TiO2'dir. Bu madde gıdalarda nem tutucu, renklendirici ve boyar madde olarak kullanılmaktadır. Beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, diş macunu, sabu...
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın Zararları
Mandalinanın zararları, Turunçgiller familyasına ait olan mandalina, yapraklarını dökmeyen bir meyve türüdür. Mandalina neredeyse yılın 9 ayı market ve pazarlarda bulunabilir. Ancak mandalina özel bir kış meyvesidir. Meyve olarak tüketilebileceğ...
Rezene Çayının Zararları
Rezene Çayının Zararları
Rezene çayının zararları, Rezene çayı rezene tohumlarının ezildikten sonra kaynar su ile demlenmesi sonucu elde edilen bir çaydır. Özellikle Çin ve Hindistan'da yüzyıllardır bitkisel tedavi amacı ile kullanılmaktadır. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve...
Epimedium Zararları
Epimedium Zararları
Epimedium Nedir; Epimedium, kadıntuzluğugiller familyasından olup, Uzakdoğu kökenli çok yıllık bir bitkidir. Cinsinden 60 yada daha fazla tür içeren otsu çiçekli bir bitkilerin ortak adıdır. Epimedium, diğer bir adı Azgın teke otu veya Keşi...
İmplant Zararları
İmplant Zararları
İmplant zararları, implant ağızdaki eksik dişlerin yerine yerleştirilen yapılardır. Tüm dünyada % 98 başarı oranıyla uygulanan bu yapılarda genellikle titanyum kullanılır. Bu nedenle vücutta alerjik bir reaksiyon ya da yan etki göstermezler. Titanyum...
Salebin Zararları
Salebin Zararları
Salebin zararları: Kış günlerinin vazgeçilmez içeceklerinden biri olan salep, yabani orkide çiçeklerinin soğanlarından üretilir. Çayır otu ve çam çiçeği olarak da bilinen bu çiçeğin kökleri yıkandıktan sonra süt yada suyla kaynatılıp süzülerek i...
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları
Ayvanın Zararları, meyveler özellikle diyet programlarının vazgeçilmezleridir. Sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyulan besinler birçok meyve tarafından karşılanabilir. Ayvada sağlıklı bir bünye için tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Vitamin ve...
Tarçının Zararları
Tarçının Zararları
Tarçının zararları, tarçın daha çok soğuk havalarda tüketilen bir baharat türüdür. Tatlılar başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Daha çok soğuk nedeni ile oluşum gösteren hastalıkların tedavisinde tarçından yararlanılabilir. Kurutularak ...
Melisa Çayının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Melisa çayının zararları, Melisa bitkisi nane ile aynı familyaya ait bir bitkidir. Stres, kaygı, uyku problemleri, iştah açma gibi pek çok alanda başarılı bir bitkisel çaydır. Çok eski yıllarda melisa çayı böcek ısırmalarına karşı yaygın bir şekilde ...

 

Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Rezene Çayının Zararları
Epimedium Zararları
İmplant Zararları
Salebin Zararları
Ayvanın Zararları
Tarçının Zararları
Melisa Çayının Zararları
Karabaş Otu Zararları
Kimyonun Zararları
Amonyak Zararları
Kekiğin Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Leblebinin Zararları
Bcaa Zararları
Yer Fıstığının Zararları
Süt Tozunun Zararları
Kostik Zararları
Limonun Zararları
Keçiboynuzu Zararları
Nar Suyunun Zararları
Papatya Çayının Zararları
Hibiskus Zararları
Kireçli Suyun Zararları
Bekunis Zararları
Ayçekirdeğinin Zararları
Popüler İçerik
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu Zararları
Karabaş Otu zararları, şifalarından yararlanılan bitkilerin faydaları olduğu kadar zararları da olmaktadır. Özellikle yanlış kullanıldığı zaman ciddi...
Kimyonun Zararları
Kimyonun Zararları
Kimyonun zararları, maydanozgiller ailesine mensup olan bu bitki yaz mevsime doğru pembe ve beyaz renkli çiçekler açar. Bu bitki bilhassa Hindistan ...
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları
Amonyak Zararları, Amonyak, isminin kökeni Eski Mısır'a dayanmaktadır. Ammoniakon Mısır Tanrısı Amon'un adı, Amon'dan çünkü bu madde eski yıllarda Lib...
Kekiğin Zararları
Kekiğin Zararları
Kekiğin zararları yazısına geçmeden önce gelin hep beraber kekik nasıl bir bitkiymiş göz atalım. Kekik babagiller ailesine ait olan ve özellikle gün...
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt Tohumu Zararları
Hayıt tohumu zararları, hayıt tohumu babagiller familyasına ait olan bir bitkidir. Bu bitki tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır ve tıbbi açıdan da sık ...
Leblebinin Zararları
Leblebinin Zararları
Leblebinin zararları, leblebi nohudun kavrulması ile elde edilen bir yemiş türüdür. Sarı ve beyaz olmak üzere iki çeşidi vardır. Özellikle Asya kıtası...
Bcaa Zararları
Bcaa Zararları
Bcaa zararları, Bcaa lösin, valin ve izolösin adlı amino asitlerden oluşan bir kombinasyondur. Amino asit vücudun fonksiyonel bir şekilde çalışabi...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Nescafenin Zararları
Propolis Zararları
Avakadonun Zararları
Titanyum Dioksit Zararları
Mandalinanın Zararları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Hakkımızda
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Mayıs - 2021